Saúdové se pokoušeli zahladit stopy z bezpečnostních kamer, tvrdí turecký deník

Istanbul - Saúdové se pokoušeli manipulovat s bezpečnostními kamerami na istanbulské ambasádě, kde se odehrála vražda kritika saúdského vedení, novináře Džamála Chášakdžího. Tvrdí to turecké noviny Sabah.

6. října, čtyři dny po vraždě bývalého komentátora listu The Washington Post, přišli na policejní stanici stojící v blízkosti saúdské ambasády zaměstnanci této ambasády a dožadovali se přístupu k videokamerám. Saúdové do kamer vložili digitální zámek, který zamezoval k zhlédnutí videí ukazujících pohyb před vstupem do ambasády.

Podle istambulského reportéra stanice al-Džazíra Andrewa Simmonse se jednalo o zcela zbytečný pokus, protože turecké policii se už podařilo rozšifrovat kód a vstoupit do systému a stáhnout videa z doby, kdy Chášakdží vstupoval na ambasádu. Podle Simmonse je to jasný důkaz toho, že Saúdové se nesnaží vraždu vyšetřovat, ale zbavit se důkazů.

Podle tureckých vyšetřovatelů byly záběry bezpečnostních kamer z konzulátu odstraněny a turečtí zaměstnanci si museli v den vraždy vzít volno. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana k tomu došlo záměrně, aby se mohla uskutečnit „politická vražda“.

Sabah v pondělí uveřejnily slova nejmenovaného vysokého tureckého vyšetřovatele, podle něhož Saúdská Arábie poslala do Turecka devět dní po vraždě skupinu asi 11 lidí, včetně chemického a toxikologického experta, kteří měli napomoci s vyšetřováním. Tito lidé docházeli na konzulát od 12.října do 17. října. Podle tureckých médií jejich cílem ale bylo ve skutečnosti se pokusit zničit důkazy.

Saúdská Arábie nyní trvá na tom, že vraždu náležitě vyšetří. Turecká média o tom silně pochybují, vzhledem k tomu, jak se k ropné království k celé kauze stavělo v minulosti. Saúdská Arábie nejdříve řekla, že novinář z konzulátu odešel nezraněn, aby později uvedla, že zemřel v pěstním zápase a později znovu změnila svou verzi události na to, že vražda byla naplánována.

Turečtí prokurátoři mají za to, že Chášakdží byl uškrcen a později rozčtvrcen a hozen do kyseliny. Jeho tělo se doposud nenašlo. Erdogan naznačil, že k celé operaci došlo na rozkaz z nejvyšších míst. Vzhledem k tomu, že Chášakdží byl ostrým kritikem ambiciózního korunního prince Muhammada Bin Salmána, by právě on mohl být tím, kdo zadal příkaz, s ohledem na to, že mezi členy saúdského komanda, kteří do Istanbulu přiletěli a odletěli v ten samý den, kdy byl Chášakdží zabit, byl např. jeho osobní bodyguard.

Podle některých zdrojů blízkých k saúdskému dvoru nicméně korunní princ o tom nevěděl. Ihned po vraždě propustil některé své klíčové spolupracovníky, mediálního odborníka Saúda Kahtáního a ředitele televize Al-Arabíja, Turkího Dachíla. Oba dva jsou považováni za hlavní mistry saúdské propagandy. Kahtání je spojován s tzv. trollí farmou, jejímž úkolem bylo špinit kritiky prince a režimu – včetně Chášadkžího. Právě tento boj Chášákdžího s Kahtáním a jeho propagandistickou mašinérií mohlo být to, co zapříčinilo novinářovu smrt. Kahtání je nyní hlavou svazu pro kybernetickou bezpečnost.  

Související

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Bidenova vláda navrhla imunitu pro bin Salmána v případu vraždy novináře Chášukdžího

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve čtvrtek navrhla americkému soudu, aby saúdskoarabskému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi přiznal imunitu v občanskoprávním řízení týkajícím se vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Bin Salmán je faktickým vládcem své země a nově také premiérem, což by mu mělo zajistit imunitu, uvedla administrativa podle dnešního článku deníku The Guardian. Agentura AP to označila za zásadní změnu v postoji USA.

Více souvisejících

Džamál Chášakdží (novinář) Saúdská Arábie Turecko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy