Irácký parlament v krizi? Témař půl roku po volbách stále nemá vládu

Irácký parlament, vzešlý z květnových voleb, se opět neshodl na klíčových ministrech nové vlády. Většinu z dvacítky ministrů, včetně premiéra Ádila Abdal Mahdího, schválili iráčtí poslanci v říjnu, zbývá ale obsadit ještě osm ministerských křesel, včetně ministra obrany a vnitra.

Neshody ohledně zbývajících členů vlády ohrožují podle agentury Reuters stabilitu země, zničené tříletými boji vládních jednotek proti radikálům z teroristické organizace Islámský stát (IS). Iráčané v posledních měsících opakovaně v různých částech země protestují za lepší infrastrukturu. I dnes se v Basře konala demonstrace kvůli dlouhodobým výpadkům dodávek elektřiny a nekvalitní vodě.

Spory v iráckém parlamentu panují zejména mezi dvěma šíitskými frakcemi. V čele jedné z nich stojí populistický klerik Muktada Sadr, jehož koalice květnové volby vyhrála a obsadila 54 ze 329 křesel v parlamentu. Druhé nejsilnější zastoupení v parlamentu (48 poslanců) má koalice šíitského vůdce Hádího Ámirího, který má těsné vztahy s Íránem.

Vlivní duchovní Sadr, který ve volbách nekandidoval a nemohl se tak stát premiérem, požaduje, aby ministerské funkce obsadili apolitičtí kandidáti. Ámirí prosazuje za ministra vnitra Fáliha Fajáda, bývalého velitele lidových mobilizačních sil, což jsou milice podporované Íránem. Fajáda ale za ministra odmítá Sadr, který už pohrozil, že vládu premiéra Mahdího přestane podporovat, pokud nebude složena z technokratů.

Související

Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Irák Ádil Abdal Mahdí

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy