Mučení v Jemenu? Vězni popsali kruté metody šíitů. Čtení jen pro otrlé povahy

Farúk Baakar měl službu v Rašídově nemocnici, když na pohotovost přivezli muže se střelnými zraněními a známkami mučení. Po bití měl rozbitá záda, měl zhmožděná zápěstí, protože někde visel za ruce. Někdo tohoto bývalého vězně povstaleckých Húsíů pohodil u silnice, aby zemřel. Baakar nad ním strávil hodiny, aby vyjmul střely a sešil prasklá střeva. Po 80denní rekonvalescenci se s ním muž vyfotografoval telefonem. Húsíové ho ale znovu zatkli, objevili fotku Baakara a zatkli ho také. Medik strávil v jejich vězení 18 měsíců, na něž nelze zapomenout, píše agentura AP.

Z hlediska Húsíů poskytl pomoc nepříteli, čímž se stal nepřítelem jejich. Pálili mu tělo, bili ho a upoutali řetězy ke stropu na 50 dní. Baakar a jeho pacient patří k tisícům lidí, kteří padli do rukou Húsíů za čtyřleté války a podle AP někteří z nich zažili kruté mučení. K metodám patřilo bití tyčemi do obličeje, uvazování řetězy za ruce nebo genitálie, pálení kyselinou. AP hovořila s 23 z nich.

Zatímco se ve Švédsku konají mírové rozhovory, obě válčící strany se dohodly na výměně zajatců. Vláda propustí bojovníky Húsíů, povstalci civilisty, kteří byli uvězněni podobně jako Baakar na výstrahu kritikům.

Skupina, která si říká svaz matek unesených, má informace o 18.000 zadržených. Z nich 1000 prošlo tajnými věznicemi Húsíů a bylo podrobeno mučení, tvrdí zástupkyně svazu Sabáh Muhammadová. Nejméně 126 lidí v těchto věznicích zemřelo v důsledku mučení. V Saná existuje 30 tajných věznic.

Představitelé Húsíů trvají na tom, že vězně nemučí, že jsou zajištěna jejich práva a záruky spravedlivého soudu. Amnesty International tvrdí, že obě strany konfliktu masivním způsobem porušují lidská práva a páchají válečné zločiny. Svět pobouřily nálety arabské koalice bojující na straně vlády. Její letadla nejednou zasáhla civilní cíle a pozabíjela nevinné. Počínání Húsíů zbavujících se kritiků a svědků je méně viditelné.

Húsíové ze Saná ovládají území, na němž žije 70 procent z 29 milionů Jemenců. Věří, že jsou potomky proroka Mohameda, a že tudíž mají boží právo Jemenu vládnout. Kdo je proti nim, je proti bohu a zasluhuje trest.

Jejich vězením prošel také učitel ze Zamáru, který teď uprchl do Maribu, kontrolovaného oponenty povstalců. V podzemní cele strávil se zavázanýma očima čtyři měsíce a 22 dní. Čas počítal podle svolávání k modlitbám. Věznitelé ho bili tyčemi a řekli mu, že zemře.

Bývalí vězni se shodují, že nejhorší byly první měsíce. Anas Sarrarí si vzpomíná, jak se začal na chodbě věznice v Saná probouzet z bezvědomí. Tento šestadvacetiletý kritik Húsíů prošel dvouměsíčním mučením a stále má oteklé ruce plné jizev. Zrovna jedl na ulici v Saná kukuřici, když ho v září 2015 zatkli ozbrojenci. Pamatuje si, že visel za zápěstí 23 hodin a přestal cítit ruce a většinu těla. Pouta se mu zařezala do zápěstí, když si chtěl ulevit a postavit na špičky. Věznitelé ho přivazovali ke stropu na několik hodin denně. Jedl tvrdý chléb, zeleninu s rýží plnou švábů. V čase se orientoval, jenom když dostal jogurt s datem na obalu. Než upadl do bezvědomí, ví, že před ním stál muž se zařízením, jímž se dávaly elektrické šoky.

Když se probudil na chodbě a chtěl vstát, zjistil, že nemůže. Dovlekli ho do cely, kde zjistil, že je ochrnutý. Strážci ho občas odnesli umýt a pak zase hodili do špinavé kobky. Po čtyřech měsících ho pustili. Anas se nyní pohybuje na kolečkovém křesle. Myslí si, že byl mučen, aby posloužil jako odstrašující příklad všem, kdo Húsíe kritizují. "Každý se zděsí, když vidí z vězení vyjít člověka umučeného k invaliditě," řekl.

"Zabijeme tě, protože jsi zrádce," křičel na Baakara jeden ze sedmi povstalců, kteří ho přišli do nemocnice zatknout. Bili ho tyčemi, bičovali, strhli mu nehty a vytrhávali vlasy, dokud bolestí neomdlel. Další den mu do ran dloubali a vymýšleli stále nové metody. Přišli s plastovými lahvemi, roztavili je a nalili mu plast na hlavu a mezi stehna. Skončil v cele ve staré pevnosti města Hudajdá. Přežil další mučení, nakonec ho odvázali a nechali ostatní, aby ho omyli. Začal pomáhat vězňům, kteří o to požádali.

Dělal jednoduché chirurgické zákroky, bez umrtvení a s pomocí elektrických drátů. Pomohl muži, jehož věšeli za přirození, jinému, kterého spálili kyselinou. Na svobodu se dostal před rokem, když jeho rodina zaplatila 5,5 milionu ríjálů (tehdy 182.000 korun). Teď žije v Maribu s ostatními lidmi prchajícími před Húsíi a pomáhá nemocným a zraněným.

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen mučení vězňů

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy