Mučení v Jemenu? Vězni popsali kruté metody šíitů. Čtení jen pro otrlé povahy

Farúk Baakar měl službu v Rašídově nemocnici, když na pohotovost přivezli muže se střelnými zraněními a známkami mučení. Po bití měl rozbitá záda, měl zhmožděná zápěstí, protože někde visel za ruce. Někdo tohoto bývalého vězně povstaleckých Húsíů pohodil u silnice, aby zemřel. Baakar nad ním strávil hodiny, aby vyjmul střely a sešil prasklá střeva. Po 80denní rekonvalescenci se s ním muž vyfotografoval telefonem. Húsíové ho ale znovu zatkli, objevili fotku Baakara a zatkli ho také. Medik strávil v jejich vězení 18 měsíců, na něž nelze zapomenout, píše agentura AP.

Z hlediska Húsíů poskytl pomoc nepříteli, čímž se stal nepřítelem jejich. Pálili mu tělo, bili ho a upoutali řetězy ke stropu na 50 dní. Baakar a jeho pacient patří k tisícům lidí, kteří padli do rukou Húsíů za čtyřleté války a podle AP někteří z nich zažili kruté mučení. K metodám patřilo bití tyčemi do obličeje, uvazování řetězy za ruce nebo genitálie, pálení kyselinou. AP hovořila s 23 z nich.

Zatímco se ve Švédsku konají mírové rozhovory, obě válčící strany se dohodly na výměně zajatců. Vláda propustí bojovníky Húsíů, povstalci civilisty, kteří byli uvězněni podobně jako Baakar na výstrahu kritikům.

Skupina, která si říká svaz matek unesených, má informace o 18.000 zadržených. Z nich 1000 prošlo tajnými věznicemi Húsíů a bylo podrobeno mučení, tvrdí zástupkyně svazu Sabáh Muhammadová. Nejméně 126 lidí v těchto věznicích zemřelo v důsledku mučení. V Saná existuje 30 tajných věznic.

Představitelé Húsíů trvají na tom, že vězně nemučí, že jsou zajištěna jejich práva a záruky spravedlivého soudu. Amnesty International tvrdí, že obě strany konfliktu masivním způsobem porušují lidská práva a páchají válečné zločiny. Svět pobouřily nálety arabské koalice bojující na straně vlády. Její letadla nejednou zasáhla civilní cíle a pozabíjela nevinné. Počínání Húsíů zbavujících se kritiků a svědků je méně viditelné.

Húsíové ze Saná ovládají území, na němž žije 70 procent z 29 milionů Jemenců. Věří, že jsou potomky proroka Mohameda, a že tudíž mají boží právo Jemenu vládnout. Kdo je proti nim, je proti bohu a zasluhuje trest.

Jejich vězením prošel také učitel ze Zamáru, který teď uprchl do Maribu, kontrolovaného oponenty povstalců. V podzemní cele strávil se zavázanýma očima čtyři měsíce a 22 dní. Čas počítal podle svolávání k modlitbám. Věznitelé ho bili tyčemi a řekli mu, že zemře.

Bývalí vězni se shodují, že nejhorší byly první měsíce. Anas Sarrarí si vzpomíná, jak se začal na chodbě věznice v Saná probouzet z bezvědomí. Tento šestadvacetiletý kritik Húsíů prošel dvouměsíčním mučením a stále má oteklé ruce plné jizev. Zrovna jedl na ulici v Saná kukuřici, když ho v září 2015 zatkli ozbrojenci. Pamatuje si, že visel za zápěstí 23 hodin a přestal cítit ruce a většinu těla. Pouta se mu zařezala do zápěstí, když si chtěl ulevit a postavit na špičky. Věznitelé ho přivazovali ke stropu na několik hodin denně. Jedl tvrdý chléb, zeleninu s rýží plnou švábů. V čase se orientoval, jenom když dostal jogurt s datem na obalu. Než upadl do bezvědomí, ví, že před ním stál muž se zařízením, jímž se dávaly elektrické šoky.

Když se probudil na chodbě a chtěl vstát, zjistil, že nemůže. Dovlekli ho do cely, kde zjistil, že je ochrnutý. Strážci ho občas odnesli umýt a pak zase hodili do špinavé kobky. Po čtyřech měsících ho pustili. Anas se nyní pohybuje na kolečkovém křesle. Myslí si, že byl mučen, aby posloužil jako odstrašující příklad všem, kdo Húsíe kritizují. "Každý se zděsí, když vidí z vězení vyjít člověka umučeného k invaliditě," řekl.

"Zabijeme tě, protože jsi zrádce," křičel na Baakara jeden ze sedmi povstalců, kteří ho přišli do nemocnice zatknout. Bili ho tyčemi, bičovali, strhli mu nehty a vytrhávali vlasy, dokud bolestí neomdlel. Další den mu do ran dloubali a vymýšleli stále nové metody. Přišli s plastovými lahvemi, roztavili je a nalili mu plast na hlavu a mezi stehna. Skončil v cele ve staré pevnosti města Hudajdá. Přežil další mučení, nakonec ho odvázali a nechali ostatní, aby ho omyli. Začal pomáhat vězňům, kteří o to požádali.

Dělal jednoduché chirurgické zákroky, bez umrtvení a s pomocí elektrických drátů. Pomohl muži, jehož věšeli za přirození, jinému, kterého spálili kyselinou. Na svobodu se dostal před rokem, když jeho rodina zaplatila 5,5 milionu ríjálů (tehdy 182.000 korun). Teď žije v Maribu s ostatními lidmi prchajícími před Húsíi a pomáhá nemocným a zraněným.

Související

Více souvisejících

Jemen mučení vězňů

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy