Irácká společnost je dlouhodobě rozdělena podle sektářských linií mezi šiíty a sunnity. Nyní se začíná objevovat i rozdělení mezi šiíty a šiíty. Íránem podporované šiítské milice se stávají trnem v oku těm šiítským stranám, které by rády oslabily jejich vliv. Celá záležitost má i významné geopolitické důsledky pro šachovou hru, kterou spolu vedou USA a Írán, poukazuje server The National Interest.
V současném iráckém parlamentu, velmi těžce sestaveném po květnových voleb, mají nejsilnější postavení dvě hlavní šiítské frakce. První z nich, která volby vyhrála a která drží v parlamentu 54 z 329 křesel, je soustředěna kolem populistického klerika Muktada Sadra. Hned druhou nejsilnější silou v parlamentu s 48 křesly je koalice vojenského velitele Organizace Badr, nejsilnější šiítské milice v Iráku, Hádího Ámirího, který má těsné vztahy s Íránem.
Mezi oběma šiítskými koalicemi existuje značné napětí dané jejich odlišnými představami ohledně nejvhodnějšího kandidáta na pozici ministerstva vnitra. Sadr prosazuje politické nestraníky, zatímco Ámirí prosazuje Fáliho Fajáda, bývalého velitele Lidových mobilizačních sil, Íránem podporované zastřešující organizace zahrnující asi 60 šiítských milic, včetně Organiza Badr.
Ministerstvo vnitra má kontrolu nad vojenskými silami Iráku a proto se o tuto pozici vede tak tvrdý boj. Sadr vyčítá Ámirímu, že zvolením Fajáda za ministerstva vnitra se prakticky přesune iránská armáda pod Írán. „Spojil jsem se s vámi [Ámirmi], ne s korupčníky a milicemi, "napsal Sadr v otevřeném dopise Ámirimu v listopadu. „Souhlasili jsme s tím, abychom Irák společně spravovali náležitým způsobem a novém stylu, ve kterém by byla zachována jeho svrchovanost a nezávislost."
Spor má významné geopolitické důsledky. USA se obávají rostoucího vlivu Íránu v zemi. Zvláště je znepokojují Ámirího kroky k ustanovené Íránem podporovaných šiítských milic jako na irácké regulérní armádě nezávislé síle. Tlačí proto na iráckou vládu, aby je dostala pod svou kontrolu, to se však děje jen těžko.
USA nechtějí, aby se z iráckých šiítských milicí stal druhý Hizballáh, vlivná vojenská síla zastupující Írán v řadě konfliktů, ve kterých jsou zájmy USA a Islámské republiky v příkrém rozporu. USA proto v současnosti kladou prakticky stejný důraz na požadavek kontroly šiítských milicí jako na požadavek, aby irácký stát kontrolovat šíření balistických střel, které měl Írán předat šiítským milicím v Iráku.
Mnoho Iráčanů je však proti tomu. Zdá se jim od USA poněkud pokrytecké, že jim nevadily šiítské milice, když bojovali proti IS, zatímco teď, kdy byl IS poražen, je vykreslují jako největší nebezpečí pro stabilitu Iráku.
Mezi USA a Íránem jsou nyní za Trumpovy administrativy velmi napjaté vztahy dané rozhodnutím USA vypovědět nukleární dohodu, kterou s Íránem uzavřel Barack Obama. USA jsou zcela na straně Saúdské Arábie a Izraele, pro které je Írán smrtelným nepřítelem. Pokud by napětí mezi oběma zeměmi vedlo až k vypuknutí ozbrojeného konfliktu, Írán by mohl využít svých iráckých šiítských milicí k tvrdým úderům na klíčová zařízení USA v Iráku, čehož jsou i američtí generálové velmi dobře vědomi.
Podle iráckých zdrojů však prakticky neexistuje možnost, že by se Lidové mobilizační síly dobrovolně přesunuly pod kontrolu iráckých vojenských sil a přestaly poslouchat své íránské velitele. Pokud by ministerstvo vnitra obsadil jejich bývalý velitel, bylo by to významným políčkem do tváře USA. Irácko-americká rivalita rozděluje nejen státy Blízkého východu, ale i samotné šiíty.
Související
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
Pokud se válka rozšíří, bude to katastrofa. Hrozí masový exodus do Evropy, varuje Irák
Irák , Írán , USA (Spojené státy americké) , Armáda Irák , Armáda Írán
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek