Irácká společnost je dlouhodobě rozdělena podle sektářských linií mezi šiíty a sunnity. Nyní se začíná objevovat i rozdělení mezi šiíty a šiíty. Íránem podporované šiítské milice se stávají trnem v oku těm šiítským stranám, které by rády oslabily jejich vliv. Celá záležitost má i významné geopolitické důsledky pro šachovou hru, kterou spolu vedou USA a Írán, poukazuje server The National Interest.
V současném iráckém parlamentu, velmi těžce sestaveném po květnových voleb, mají nejsilnější postavení dvě hlavní šiítské frakce. První z nich, která volby vyhrála a která drží v parlamentu 54 z 329 křesel, je soustředěna kolem populistického klerika Muktada Sadra. Hned druhou nejsilnější silou v parlamentu s 48 křesly je koalice vojenského velitele Organizace Badr, nejsilnější šiítské milice v Iráku, Hádího Ámirího, který má těsné vztahy s Íránem.
Mezi oběma šiítskými koalicemi existuje značné napětí dané jejich odlišnými představami ohledně nejvhodnějšího kandidáta na pozici ministerstva vnitra. Sadr prosazuje politické nestraníky, zatímco Ámirí prosazuje Fáliho Fajáda, bývalého velitele Lidových mobilizačních sil, Íránem podporované zastřešující organizace zahrnující asi 60 šiítských milic, včetně Organiza Badr.
Ministerstvo vnitra má kontrolu nad vojenskými silami Iráku a proto se o tuto pozici vede tak tvrdý boj. Sadr vyčítá Ámirímu, že zvolením Fajáda za ministerstva vnitra se prakticky přesune iránská armáda pod Írán. „Spojil jsem se s vámi [Ámirmi], ne s korupčníky a milicemi, "napsal Sadr v otevřeném dopise Ámirimu v listopadu. „Souhlasili jsme s tím, abychom Irák společně spravovali náležitým způsobem a novém stylu, ve kterém by byla zachována jeho svrchovanost a nezávislost."
Spor má významné geopolitické důsledky. USA se obávají rostoucího vlivu Íránu v zemi. Zvláště je znepokojují Ámirího kroky k ustanovené Íránem podporovaných šiítských milic jako na irácké regulérní armádě nezávislé síle. Tlačí proto na iráckou vládu, aby je dostala pod svou kontrolu, to se však děje jen těžko.
USA nechtějí, aby se z iráckých šiítských milicí stal druhý Hizballáh, vlivná vojenská síla zastupující Írán v řadě konfliktů, ve kterých jsou zájmy USA a Islámské republiky v příkrém rozporu. USA proto v současnosti kladou prakticky stejný důraz na požadavek kontroly šiítských milicí jako na požadavek, aby irácký stát kontrolovat šíření balistických střel, které měl Írán předat šiítským milicím v Iráku.
Mnoho Iráčanů je však proti tomu. Zdá se jim od USA poněkud pokrytecké, že jim nevadily šiítské milice, když bojovali proti IS, zatímco teď, kdy byl IS poražen, je vykreslují jako největší nebezpečí pro stabilitu Iráku.
Mezi USA a Íránem jsou nyní za Trumpovy administrativy velmi napjaté vztahy dané rozhodnutím USA vypovědět nukleární dohodu, kterou s Íránem uzavřel Barack Obama. USA jsou zcela na straně Saúdské Arábie a Izraele, pro které je Írán smrtelným nepřítelem. Pokud by napětí mezi oběma zeměmi vedlo až k vypuknutí ozbrojeného konfliktu, Írán by mohl využít svých iráckých šiítských milicí k tvrdým úderům na klíčová zařízení USA v Iráku, čehož jsou i američtí generálové velmi dobře vědomi.
Podle iráckých zdrojů však prakticky neexistuje možnost, že by se Lidové mobilizační síly dobrovolně přesunuly pod kontrolu iráckých vojenských sil a přestaly poslouchat své íránské velitele. Pokud by ministerstvo vnitra obsadil jejich bývalý velitel, bylo by to významným políčkem do tváře USA. Irácko-americká rivalita rozděluje nejen státy Blízkého východu, ale i samotné šiíty.
Související
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
Pokud se válka rozšíří, bude to katastrofa. Hrozí masový exodus do Evropy, varuje Irák
Irák , Írán , USA (Spojené státy americké) , Armáda Irák , Armáda Írán
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Zdroj: Libor Novák