Vyjednávat s USA? To nemá smysl, vzkázal Chameneí před konferencí v Polsku

Se Spojenými státy nelze urovnat žádné spory a jednání s nimi přináší jenom ztráty. Na své webové stránce to dnes uvedl íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Vyjádřil se před zahájením varšavského setkání svolaného Spojenými státy k Blízkému východu. Původně USA chtěly, aby konference vyzněla jako vytvoření protiíránské fronty, Polsko ale prosadilo rozšíření témat na celý Blízký východ. Jako protiíránskou platformu akci chápe také Izrael, který bude ve Varšavě zastupovat premiér Benjamin Netanjahu.

Dvoudenní konference začne dnes večer a těžiště jejího jednání připadne na čtvrtek. Evropské státy až na Británii posílají na konferenci níže postavené zástupce, za Británii bude přítomen ministr zahraničí Jeremy Hunt, který se ovšem chce soustředit především na Jemen. ČR zastoupí náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař. Chybět budou šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová stejně jako šéfové diplomacií Německa a Francie

"Co se Ameriky týče, nelze s ní vyřešit žádný problém a vyjednávat s ní je pouze ekonomická a duchovní ztráta," uvedl Chameneí. S poukazem na varšavskou konferenci napsal, že Írán nyní část evropských vlád nepovažuje za důvěryhodné.

USA na konferenci poslaly ministra zahraničí Mikea Pompea, viceprezidenta Mikea Pence, poradce Bílého domu Jareda Kushnera i speciálního zmocněnce pro Írán Briana Hooka. Pence dnes konferenci zahájí spolu s polským prezidentem Andrzejem Dudou, čtvrteční debatu pak otevře polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz a Pompeo.

Hunt se má podle médií zaměřit ve svém příspěvku na Jemen. Dnes řekl, že se zužuje možnost využít příměří v Jemenu k trvalému směřování k míru a k zastavení humanitární krize. Loni se ve Švédsku podařilo dohodnout příměří pro přístav Hudajdá, klíčový pro humanitární dodávky. Od té doby ale jednání nepokročila a v Hudajdá zůstávají ozbrojené oddíly obou znepřátelených stran, tedy šíitských povstalců a vlády. Humanitární dodávky jsou stále blokovány.

Great to meet my colleague and good friend FM #Czaputowicz in Warsaw this morning @PolandMFA. Talked Brexit, the need 4 real flexibility & progress on the backstop, & providing confidence to Brits in Poland and Poles in UK on citizens’ rights. Good luck with the #WarsawSummit! pic.twitter.com/9joeJ2hI3h

— Jeremy Hunt (@Jeremy_Hunt) 13. února 2019

Z arabských zemí na varšavské konferenci budou na úrovni ministrů zastoupeny Saúdská Arábie, Bahrajn, Jemen, Jordánsko, Kuvajt, Maroko, Omán a Spojené arabské emiráty, Egypt a Tunisko vyšlou náměstky. Írán pozvánku nedostal, zatímco Rusko a palestinská samospráva pozvání odmítly.

Kushner chce konference využít k tomu, aby představil dlouho připravovaný americký plán řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Palestinský vůdce Mahmúd Abbás se ovšem místo do Varšavy rozjel do Rijádu a před tímto plánem tamní politiky varoval. Podle něj jde o spiknutí. Abbás prosazuje obnovu arabské mírové iniciativy, která předpokládá stažení Izraele z okupovaných arabských území včetně těch palestinských, vytvoření Palestiny, jejímž hlavím městem bude východní Jeruzalém, a vyřešení osudu Palestinců, kteří po vzniku Izraele přišli o své domovy.

Související

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

Více souvisejících

Alí Chameneí (íránský ajatolláh) Írán Mike Pompeo Aleš Chmelař Polsko Jared Kushner Jeremy Hunt (britský politik)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 11 minutami

před 44 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy