V přístavu Hudajdá se opět rozhořely boje. Rostou barikády, hloubí se zákopy

V jemenském přístavu Hudajdá byly dnes obnoveny boje mezi šíitskou opozicí a vládním vojsky. Obě strany dosud zachovávaly příměří dojednané v prosinci na rozhovorech ve Švédsku. Přístav je klíčový pro přepravu humanitární pomoci do Jemenu.

Na rozhovorech se dohodlo, že šíité i vláda z města stáhnou své bojovníky, což se ale nestalo. Obě strany zůstaly na svých pozicích, ale zachovávaly klid zbraní.

Podle dnešních informací tamních bezpečnostních sil a svědků se dnes bojovalo na liniích na východě a jihu města. V noci bylo bylo slyšet dělostřeleckou palbu. Obě strany začaly znovu vršit barikády a hloubit zákopy. V obytných čtvrtích bylo vidět sanitky, ale není jasné, zda si boje vyžádaly oběti.

Scenes of bombing the trade & commercial compound of Thabit brothers with mortar shells by #Houthi_Iranian_Militias in #Hodeidah . The compound hosted a number of meetings for the Joint redeployment Coordination Committee. A large fire erupted damaging all factory equipment. pic.twitter.com/B3A11cmkTJ

— معمر الإرياني (@ERYANIM) 9. března 2019

V jemenském konfliktu, který trvá od roku 2014, bojují proti šíitům, podporovaných Íránem, vládní jednotky, za nimiž stojí koalice vedená Saúdskou Arábií. Vládní strana obvinila v minulých dnech šíity, že se odmítají stáhnout ze svých pozic, jak jim stanovila prosincová dohoda.

Podle ní po stažení obou stran mělo město přejít pod správu policie a místních úřadů a Hudajdá stejně jako další dva přístavy měly spadat pod dohled OSN. Obě strany v prosinci rovněž souhlasily s výměnou zajatců. Žádný z těchto bodů splněn nebyl.

Dnes byly hlášeny boje nejen z Hudajdy, ale také z provincie Hadždža. Před boji uprchlo několik set lidí. Bývalý provinční guvernér v prohlášení šíity obvinil ze zatýkání a vraždění zajatců a členů místních kmenů.

Jemenská válka, v níž padlo podle nejstřízlivějších údajů 10.000 lidí, vyvolala velkou humanitární krizi. OSN oznámila, že pomoc a ochranu potřebují čtyři pětiny z tamních 28 milionů občanů.

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen Saudi Arabia Army

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy