Evakuace slabých a chudých ze syrského Baghúzu Islámský stát (IS) neoslabí. V nahrávce to sdělil mluvčí teroristické organizace abú Hasan Muhádžir. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Baghúz, který se nachází na východě Sýrie, je poslední baštou IS v obývané části země. V roce 2014 se bojovníkům IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a téměř třetinou Iráku. O tři roky později přišli skoro o všechno území, včetně hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky. V Iráku byl IS poražen v roce 2017, i nadále mohou nicméně bojovníci IS podle analytiků představovat hrozbu.
"Myslíte si, že odsun slabých a chudých z Baghúzu oslabí Islámský stát ? Ne," řekl Muhádžir v nahrávce, kterou zveřejnila propagandistická agentura IS Al-Furkán.
Syrské demokratické síly (SDF), tedy arabsko-kurdská koalice, která v Sýrii bojuje proti IS, o víkendu oznámily, že z Baghúzu uprchlo od začátku obléhání spojeneckými silami před více než dvěma měsíci přes 60.000 lidí, většinou civilistů. Mluvčí SDF Kino Gabriel novinářům řekl, že 29.600 lidí, z nichž většinu tvoří rodiny bojovníků IS, už se vzdalo silám v čele s kurdskými milicemi YPG, podporovaným Spojenými státy. Dalších 34.000 civilistů bylo z Baghúzu podle Gabriela evakuováno.
Podle SDF se zatím vzdalo 5000 radikálů z IS, v enklávě podle arabsko-kurdských sil, nadále zůstává kolem 5000 lidí. Není jasné, kolik přesně bojovníků tam je, před zahájením nynější operace se jich stovky vzdaly a tisíce civilistů odsud odešly do severní Sýrie. Nepočítá se s tím, že jsou v Baghúzu velitelé IS. Vůdce této skupiny abú Bakr Bagdádí se podle amerických vojenských zdrojů asi skrývá v Iráku.
Související
Američané zlikvidovali teroristu z Islámského státu. Byl prý druhý nejmocnější
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Aktuálně se děje
včera
Nástupce Václava Moravce není znám. Nový pořad ČT začne na konci srpna
včera
Jízda po dálnici zřejmě nezdraží. Poslanci podpořili klíčovou novelu zákona
včera
Pellegrini zavařil Babišovi. Vysvětlil, čemu se opravdu divili zahraniční lídři
včera
Republikánský senátor Graham zemřel kvůli problému s aortou
včera
Řidičům zdraží pohonné hmoty. Vládní strop definitivně končí
včera
Policie objasnila, jak to při Turkově nehodě bylo se značením
včera
CIA: Průměrná délka života ruského rekruta na bojišti je 30 minut. Vojáky decimují ukrajinské drony s AI
včera
Izraelský parlament schválil své rozpuštění. Politici křičeli na Netanjahua, ze sálu musel odejít
včera
Trumpovo obvinění z volební manipulace se nesetkalo s úspěchem. Je to zápletka ze špionážního románu, píše tisk
včera
Zelenskyj prozradil důvody, které ho vedly k odvolání populárního ministra Fedorova
včera
Proti Trumpovým obviněním z volební manipulace se bouří Čína i Američané. Blouzní, zní od guvernérů
včera
Havel mi nabídl místo premiéra, pokud odstavím Klause, tvrdí Mečiar
včera
Páteční bouřky udeří ve dvou vlnách, naznačili meteorologové ve výstraze
včera
U Barrandovského mostu se zřítila betonová plastika
včera
Proč Trump označuje volební systém za katastrofální? Nesmířil se s prohrou a chystá se na další drtivou porážku
včera
Bílý dům zveřejnil dokumenty, které měly potvrdit Trumpova slova o Číně. Nepotvrzují vůbec nic
včera
Americká armáda podnikla již šestou noc po sobě vlnu úderů proti Íránu
včera
Američané Trumpově teorii o ukradených volbách nevěří. Jeho projev byl plný dávno vyvrácených tvrzení
včera
Trump obvinil Čínu ze zásahů do prezidentských voleb. Nemáme jediný důkaz manipulace, přiznal následně Bílý dům
včera
Dva mrtví po útoku na ubytovně. Pachatelem má být sanitář z IKEM, případ řeší GIBS
Pražští policisté ve čtvrtek večer zasahovali na jedné z ubytoven, kde došlo k útoku. Jeden z napadených zemřel, další utrpěl zranění. Po smrti je také útočník, jehož zneškodnili zasahující policisté. Případem se tak zabývá i policejní inspekce.
Zdroj: Jan Hrabě