K islámu se hlásí více než miliarda lidí, což z něj činí druhé nejrozšířenější náboženství na světě. Nejvlivnější hlasy islámského světa tak mají nezanedbatelný vliv. Kteří to však jsou? Odpověď na tuto otázku se pokusila najít studie Baker Institute for Public Policy.
Výzkumníci vyzpovídali respondenty z 12 islámských zemí na Blízkém Východě - z Bahrajnu, Egypta, Íránu, Jordánska, Kuvajtu, Maroka, Libanonu, Kataru, Saúdské Arábie, Tuniska, Turecka a SAE. Vybrali vždy šest osob s náboženskou autoritou v dané zemi a sedm osob, které drží náboženskou autoritu napříč zeměmi. Výzkumníci se respondentů ptali jak přímo na danou osobou, tak i nepřímo prostřednictvím představení jejích názorů, aniž by zmiňovali její jméno. Důvodem byla citlivost tématu – nebylo jasné, zda-li jsou jedinci budou ochotni říci svůj pravý názor na osoby, které mají v zemi moc či které jsou považovány za extrémisty.
V islámu neexistuje žádná tradiční náboženská hierarchie jako je tomu např. v katolickém křesťanství. Hlavním zdrojem autority je Korán, který je vykládán náboženskými učenci, „uláma“, kteří mají největší vliv v šiítském islámu, kde jde o váženou instituci. V případě majoritního sunnitského islámu mají ale spíše roli lokálních poradců. Jejich vliv je v porovnání s dřívějšími dobami výrazně menší.
Korán nicméně může vykládat v zásadě kdokoliv a tím se prohlásit za náboženskou autoritu, jak mimo jiné dokládá vzestup extremistických islamistických hnutí typu Islámského státu, které bývají „tradičními“ náboženskými učenci silně kritizována – a naopak, tyto hnutí kritizují uláma jako zkorumpované úředníky poslušné režimu (např. saúdskému či íránskému).
Vzhledem k absenci centrální autority a množství různých proudů si mohou muslimové v podstatě vybrat, koho budou následovat. Autoři studie např. upozorňují, že se francouzští muslimové více přiklánějí k náboženským autoritám na Blízkém východě, o kterých věří, že mají větší morální a náboženský kredit než pro ně příliš sekularizované francouzské náboženské autority. Totéž pravděpodobně platí i o německých muslimských komunitách, které jsou silně napojeny na turecké náboženské orgány, což bývá v Německu silně kritizováno.
Turecký příklad, kde náboženské úřady jsou v zásadě prodlouženou rukou vlády, která si za svůj cíl stanovuje šíření tureckého typu islámu, velmi pregnantně dokládá centrální zjištění studie. Její autoři zdůrazňují, že interpretace Koránu a celé náboženské tradice, na jejímž základě je určována náboženská autorita, není ve skutečnosti ani tak náboženskou jako politickou otázku. Jsou to především státní, vládní aktéři, kteří určují „správný“ směr islámu.
Autoři studie podotýkají, že se státem spojené náboženské autority výrazně překonaly jejich očekávání ohledně míry náboženské autority, která je jim přisuzována respondenty. Platí to zvláště pro ty země, kde je islám svázán s národní identitou jako je Írán, Jordánsko, Maroko či Saúdská Arábie.
Studie též zjistila, že islamisté jsou mezi respondenty považovány za více důvěryhodné než jiné osoby. Nicméně, s jejich nábožensko-politickými názory se příliš neztotožňovali. Autoři na příkladě Jordánska vysvětlují tento rozpor. Zatímco Jordánci jsou obecně velmi náboženští a přejí si mít prvky islámského práva šária v ústavě, jsou dost proti tomu, aby náboženství bylo spojováno se stranickou politikou a nedívají se rádi na to, když představitelé mešit se snaží prosazovat jisté kandidáty. Jejich podpora státním náboženským autoritám tak vychází z toho, že ty jsou vnímány jako nadstranické
Poněkud znepokojivá je skutečnost, že vůdce Islámského státu, Abú Bakr al-Bagdádí, byl sice v přímých odpovědích odsuzován jako osoba, v nepřímých odpovědích, kdy nebylo jasné, o koho jde, s jeho názory souhlasila nemalá část osob. Týkalo se to především respondentů z Tuniska, odkud odešla za IS bojovat nejvíce blízkovýchodních občanů. Podporu měl Bagdádí i v Jordánsku, Saudské Arábii či Maroku, dalších zemí, odkud odešla velká část občanů bojovat za IS do Sýrie.
Související
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
Zabavené pytle s bankovkami, imámovo Audi. Razie proti mešitám proběhla po celém Německu
islám , Muslimové , jordánsko , Islámský stát (IS) , Náboženství
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
před 1 hodinou
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
před 2 hodinami
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
před 2 hodinami
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
před 3 hodinami
Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů
před 3 hodinami
Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný
před 4 hodinami
Počasí se změní. Za pouhé dvě hodiny se razantně ochladí, varují meteorologové
před 5 hodinami
Bradáčová bude novou nejvyšší státní zástupkyní. Fiala ocenil její zkušenosti
Aktualizováno před 5 hodinami
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
před 6 hodinami
Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit
před 6 hodinami
Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen
před 7 hodinami
Poslední rozloučení s Janou Synkovou. Na herečku vzpomínali kolegové z Ypsilonky
před 7 hodinami
Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog
před 8 hodinami
Inferno v Kalifornii: Scéna jako z Marsu, na evakuaci jsme měli 10 minut, popisují obyvatelé zasažených oblastí
před 9 hodinami
Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?
před 9 hodinami
Ve věznici Příbram zasahuje policie. Trestancům někdo dodává drogy
před 10 hodinami
Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku
před 10 hodinami
Deštivé počasí a zima způsobí potíže. Meteorologové opět varují před ledovkou
před 11 hodinami
Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost
před 12 hodinami
Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko
Evropská unie vyzvala proruské separatisty v Podněstří, aby přijali nabídku alternativních dodávek energie, zatímco politické napětí mezi Moldavskem a jeho odtrženým regionem dále eskaluje po rozhodnutí Ruska zastavit dodávky zemního plynu. Uvedl to server Politico.
Zdroj: Libor Novák