K islámu se hlásí více než miliarda lidí, což z něj činí druhé nejrozšířenější náboženství na světě. Nejvlivnější hlasy islámského světa tak mají nezanedbatelný vliv. Kteří to však jsou? Odpověď na tuto otázku se pokusila najít studie Baker Institute for Public Policy.
Výzkumníci vyzpovídali respondenty z 12 islámských zemí na Blízkém Východě - z Bahrajnu, Egypta, Íránu, Jordánska, Kuvajtu, Maroka, Libanonu, Kataru, Saúdské Arábie, Tuniska, Turecka a SAE. Vybrali vždy šest osob s náboženskou autoritou v dané zemi a sedm osob, které drží náboženskou autoritu napříč zeměmi. Výzkumníci se respondentů ptali jak přímo na danou osobou, tak i nepřímo prostřednictvím představení jejích názorů, aniž by zmiňovali její jméno. Důvodem byla citlivost tématu – nebylo jasné, zda-li jsou jedinci budou ochotni říci svůj pravý názor na osoby, které mají v zemi moc či které jsou považovány za extrémisty.
V islámu neexistuje žádná tradiční náboženská hierarchie jako je tomu např. v katolickém křesťanství. Hlavním zdrojem autority je Korán, který je vykládán náboženskými učenci, „uláma“, kteří mají největší vliv v šiítském islámu, kde jde o váženou instituci. V případě majoritního sunnitského islámu mají ale spíše roli lokálních poradců. Jejich vliv je v porovnání s dřívějšími dobami výrazně menší.
Korán nicméně může vykládat v zásadě kdokoliv a tím se prohlásit za náboženskou autoritu, jak mimo jiné dokládá vzestup extremistických islamistických hnutí typu Islámského státu, které bývají „tradičními“ náboženskými učenci silně kritizována – a naopak, tyto hnutí kritizují uláma jako zkorumpované úředníky poslušné režimu (např. saúdskému či íránskému).
Vzhledem k absenci centrální autority a množství různých proudů si mohou muslimové v podstatě vybrat, koho budou následovat. Autoři studie např. upozorňují, že se francouzští muslimové více přiklánějí k náboženským autoritám na Blízkém východě, o kterých věří, že mají větší morální a náboženský kredit než pro ně příliš sekularizované francouzské náboženské autority. Totéž pravděpodobně platí i o německých muslimských komunitách, které jsou silně napojeny na turecké náboženské orgány, což bývá v Německu silně kritizováno.
Turecký příklad, kde náboženské úřady jsou v zásadě prodlouženou rukou vlády, která si za svůj cíl stanovuje šíření tureckého typu islámu, velmi pregnantně dokládá centrální zjištění studie. Její autoři zdůrazňují, že interpretace Koránu a celé náboženské tradice, na jejímž základě je určována náboženská autorita, není ve skutečnosti ani tak náboženskou jako politickou otázku. Jsou to především státní, vládní aktéři, kteří určují „správný“ směr islámu.
Autoři studie podotýkají, že se státem spojené náboženské autority výrazně překonaly jejich očekávání ohledně míry náboženské autority, která je jim přisuzována respondenty. Platí to zvláště pro ty země, kde je islám svázán s národní identitou jako je Írán, Jordánsko, Maroko či Saúdská Arábie.
Studie též zjistila, že islamisté jsou mezi respondenty považovány za více důvěryhodné než jiné osoby. Nicméně, s jejich nábožensko-politickými názory se příliš neztotožňovali. Autoři na příkladě Jordánska vysvětlují tento rozpor. Zatímco Jordánci jsou obecně velmi náboženští a přejí si mít prvky islámského práva šária v ústavě, jsou dost proti tomu, aby náboženství bylo spojováno se stranickou politikou a nedívají se rádi na to, když představitelé mešit se snaží prosazovat jisté kandidáty. Jejich podpora státním náboženským autoritám tak vychází z toho, že ty jsou vnímány jako nadstranické
Poněkud znepokojivá je skutečnost, že vůdce Islámského státu, Abú Bakr al-Bagdádí, byl sice v přímých odpovědích odsuzován jako osoba, v nepřímých odpovědích, kdy nebylo jasné, o koho jde, s jeho názory souhlasila nemalá část osob. Týkalo se to především respondentů z Tuniska, odkud odešla za IS bojovat nejvíce blízkovýchodních občanů. Podporu měl Bagdádí i v Jordánsku, Saudské Arábii či Maroku, dalších zemí, odkud odešla velká část občanů bojovat za IS do Sýrie.
Související
Zabavené pytle s bankovkami, imámovo Audi. Razie proti mešitám proběhla po celém Německu
Islámské centrum v Hamburku skončilo. Spolupracuje s íránským režimem, pomáhá Hizballáhu a Hamásu
islám , Muslimové , jordánsko , Islámský stát (IS) , Náboženství
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 40 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák