Kuvajťany Česko láká. Nelíbí se jim ale, jak se tu píše u lázeňských hostech z arabských států

Pro Kuvajťany je Česká republika atraktivní destinací a do českých lázní jezdí velmi rádi. Uvítali by ale odstranění některých překážek při pobytech kuvajtských pacientů v ČR, například zvýšení kvality služeb. V rozhovoru s ČTK to uvedl nový kuvajtský velvyslanec v České republice Rašíd Fálih Hadžrí. O situaci v českých lázních již Kuvajťané jednali i s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

Kuvajtský velvyslanec zaznamenal stížnosti, které se v minulosti objevily v souvislosti s pobytem arabských i kuvajtských hostů v českých lázních. Například obyvatelé lázní Teplice uváděli, že návštěvníci z arabských států narušují svými pikniky venku noční klid či nechávají v parcích odpadky. V nedávné době ale stížnosti utichly.

„Často to nebyla pravda, co se objevilo v médiích. Navíc jeden případ neznamená, že šlo o celkový problém,“ uvedl kuvajtský velvyslanec v reakci na stížnosti. Kuvajtští návštěvníci podle něj vždy respektovali zákony, které v ČR platí. „Jestliže se lidé scházejí v parku, je to náš zvyk, možná si nevybrali nejvhodnější místo, ale nebyl v tom špatný úmysl, nic proti České republice ani jejím občanům,“ dodal. S českými úřady již na toto téma diskutoval a chtěl znát všechny podrobnosti, aby se podobné nedorozumění neopakovalo.

„Česká republika je srdcem Evropy a pro naše občany atraktivní destinace. Kuvajťané sem chtějí jezdit,“ uvedl velvyslanec. „Žádný kuvajtský občan není imigrant, jezdí sem jen kvůli léčbě a dovolené. A za své pobyty platí nemalé peníze, což rovněž pomáhá české ekonomice,“ dodal. Zároveň uvedl, že zaznamenal i několik stížností na to, jak bylo s pacienty z Blízkého východu v lázních zacházeno.

Tyto problémy již řešil i s českým ministrem zdravotnictví. „Sdělil jsem mu naše výhrady. Pokud hosté nebudou spokojeni, budou jezdit jinam, mají na výběr,“ řekl. Konkrétně zmínil úroveň ubytování, jídla i celkového servisu. „Česko je známé svými lázněmi a léčbou, ale je potřeba zlepšit podmínky, ve kterých tam pacienti žijí, pan ministr slíbil, že to bude řešit,“ prohlásil ambasador. „Brzy budou léto a kuvajtští pacienti opět přijedou. A chtěli by, aby to bylo lepší než dříve,“ dodal.

Druhou významnou překážkou je nemožnost prodloužit si pobyt v lázních a zůstat déle než 90 dní. „V Británii, Německu, Švýcarsku, Francii či Belgii je to jinak. Objevilo se i několik případů, kdy tam kuvajtský občan zůstal i dva roky a stačila k tomu jen zpráva od lékaře, neexistovala žádná další administrativa, cizinecká policie,“ poznamenal kuvajtský velvyslanec. „Věříme ale, že tento problém bude vyřešen. I ministr zdravotnictví to slíbil,“ uzavřel.

České ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že ministr s velvyslancem probírali mimo jiné právě téma českých lázní, které Kuvajťané navštěvují již mnoho let. "V tomto ohledu byla předmětem diskuse vízová otázka, která však spadá do gesce ministerstva vnitra, se kterým je třeba ji prodiskutovat," sdělila ČTK mluvčí Gabriela Štěpanyová. "Pacienti dle velvyslance mají také výhrady k rozvržení některých procedur a kvalitě služeb.

Ministr Adam Vojtěch konstatoval, že lázeňská zařízení jsou většinou soukromá a nespadají do přímé působnosti ministerstva," dodala. V případě, že ale velvyslanec zašle ministerstvu poznatky z procedur v konkrétních zařízeních, je ministerstvo podle mluvčí připraveno je zprostředkovat Svazu léčebných lázní.

Související

Těžba ropy

Jedné z nejbohatších ropných zemí dochází hotovost, varuje Bloomberg

Když v roce 2016 tehdejší kuvajtský ministr financí Anas Sálih varoval, že nastal čas snížit výdaje a připravit se na život po ropě, setkal se s posměchem od obyvatel, kteří vyrůstali na zdánlivě nekonečném toku petrodolarů. O čtyři roky později ale jedna z nejbohatších zemí světa nemá dost peněz na pokrytí výdajů a prudký pokles cen energií vyvolává otázky ohledně dalšího fungování států v Perském zálivu, píše agentura Bloomberg.

Více souvisejících

Kuvajt lázně Adam Vojtěch (ANO)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

Statisíce lidí přijdou o práci, milion míst změní digitalizace, varuje Jurečka

V následujících sedmi až osmi letech v Česku přijde o práci 300 000 lidí a další milion pracovních míst se výrazně změní kvůli digitalizaci.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy