Koho budou volit obyvatelé osad či izraelští Arabové? Při izraelských volbách rozhoduje i odkud kandidát je

Dnešní izraelské volby jsou ve znamení vysokých sázek. Rozhoduje se o tom, jestli dosavadní izraelský premiér, Benjamin Netanjahu, přezdívaný Bibi, usedne do křesla předsedy vlády už popáté. Zpravodajský server Ynetnews vyzpovídal několik občanů Izraele, aby zjistil, koho by si nejraději zvolili.

V roce 2015 Netanjahu těsně před volbami prohlásil, že arabští voliči jsou k volebním stánkům v „hejnech“. Jeho varování zafungovalo, Netanjahu získal většinu. Za svá slova se později omluvil.

Jeho sobotní prohlášení, že rozšíří izraelskou svrchovanost až na okupovaný Západní břeh, lze považovat za obnovení této taktiky. Izraelský premiér tím dozajista chce získat na svou stranu ty voliče, kteří z ideologických důvodů považují Západní břeh s jeho podstatnými místy izraelské historie (Někteří Izraelci o tomto území stále hovoří jako o Judeji a Samaří) za přirozenou součást Izraele a proto podporují i budování osad zde.

Nicméně, ačkoliv si tímto výrokem Netanjahu zajistil přízeň dalších pravicových stran, s kterými může po volbách utvořit menšinovou vládu či koalici, není vůbec jisté, že si tím získal na svou stranu všechny obyvatele osad. Jak podotýká Ynetnews, v minulých volbách 40% obyvatel osady Alfej Menaše volilo středové a levicové strany.

To je dáno tím, že mnozí osadníci jdou na Západní břeh nikoliv z ideologických důvodů, ale ze sociálních důvodů. Za vlády Netanjahua došlo k prudkému zdražení mnoha komodit, zvláště pak bytů a pro tyto obyvatele tedy nepředstavuje politika, kterého by chtěli volit.

Obecně je ekonomika jedním z nejdůležitějších témat dnešních voleb. Ačkoliv má Izrael jen 4% nezaměstnanost a pulzující „start-upovou ekonomiku“, zároveň má jednu z největších měr chudoby mezi zeměmi OECD, největší propast mezi bohatými a chudými a jedny z největších životních nákladů na světě. 14% izraelských pracujících občanů žije v chudobě, podle ekonomického průzkumu OECD z roku 2018. Očekává, že se v následujících letech číslo ještě zvýší.

S chudobou se potýkají zvláště palestinští obyvatelé Izraele. Arabští Izraelci obecně se za vlády Netanjahu cítí být občany druhé kategorie. Toto jejich přesvědčení v nich posílilo schválení kontroverzního zákona minulý rok, podle něhož je Izrael výlučně židovským státem. „ Bibi nám vrazil nůž do zad,“ myslí si Walid Satar,Drůz z města Isfija, který sloužil v Izraelských obranných silách. „Podporujeme Stát Izrael a Bibi nás přirovnal k Arabům z Umm al-Fahm (město v Izraeli, které je považována za centrum arabského terorismu – poznámka redakce), kteří provádějí teroristické útoky.“

Podle průzkumů těsně před volbami bylo 40% izraelské arabské populace – kteří tvoří 20% izraelské populace -  nerozhodnuto, koho budou volit a zda-li budou vůbec volit. Současnému vedení vyčítají, že vnáší mezi Izraelce a Araby klíny. Zároveň však mnohé z nich neoslovují rozhádané arabské strany.

Právnička Halal Talawiová se svěřila Ynetnews, že jí na arabských stranách vadí, že vyzdvihují palestinskou otázku na úkor sociálních témat, které ji trápí mnohem více. Zdravotní sestra Hanan Zebargová je natolik znechucená z arabských stran, které „ jen mluví“, že svůj hlas odevzdá poměrně překvapivě Likudu, protože „nám pomáhá vyřešit problémy v sousedství“ a Bibi přináší „bezpečnost“.

Rozmanitá izraelská společnost je obecně velmi rozdělená a preference Izraelců mohou být ovlivněny mnoha zvláštními faktory, např. podle etnického původu. Rozhodují se tedy podle toho, zda-li patří k Aškenázům (Židé, kteří přišli do Izraeli především z Evropy či Ameriky) či k Sefardům (Židé, kteří do Izraele přišli z jižní Evropy, zvláště Španělska, severní Afriky či Asie).

Majitel lokální kavárny z města Ašdod sdělil Ynetnews, že v jeho městě je většina obyvatel sefardského původu a proto nebudou volit představitele hlavního konkurenta Likudu, středové strany Modrá a bílá, protože jsou Aškenázského původu. Na druhou stranu v městě žije poměrně početná komunita Židů z bývalých sovětských republik, kteří plánují dát hlasy v Moldavsku narozenému Avigdorovi Liebermanovi, předsedovi pravicové strany Jisra'el bejtenu.     

Související

Izraelská armáda

Izraelské letectvo likviduje zbytky syrské armády. Tanky údajně míří k Damašku

Izraelské vojenské operace v Sýrii, zahrnující nálety a pozemní invazi, se staly terčem ostré kritiky ze strany OSN, mezinárodních organizací a několika států. Geir Pedersen, zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii, upozornil, že Izrael svými kroky porušuje dohodu o klidu zbraní z roku 1974, která byla uzavřena mezi Izraelem a Sýrií po konfliktu na Golanských výšinách.

Více souvisejících

Izrael Benjamin Netanjahu arab volby v Izraeli

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

včera

Helena Zeťová

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová

Česko zasáhla jen pár dní před letošními Vánocemi nečekaná tragédie. Ve věku pouhých 44 let zemřela zpěvačka Helena Zeťová. Podle dostupných informací došlo k jejímu úmrtí za tragických okolností. 

včera

včera

České centrum v Kyjevě

Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum

Během pátečního raketového útoku ruské armády na ukrajinskou metropoli Kyjev bylo zasaženo i České centrum, které utrpělo škody v důsledku tlakové vlny. V době útoku se v budově nenacházeli žádní lidé, ale v okolních bytech žili civilisté, jak uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X.

včera

Rusko zaútočilo na Kyjev. Odveta za útok na chemický závod, vzkazuje Moskva

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že dnešní útok na Kyjev byl „odvetnou“ reakcí na útok na chemický závod Kamensky v ruské Rostovské oblasti, který údajně provedla Ukrajina 18. prosince 2024. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy