Mělo by se NATO inspirovat na Blízkém východě? Evropa za arabským světem pokulhává

Americký prezident Donald Trump opakovaně kritizuje členské řadu NATO, zvláště pak Německo, že nedávají požadované 2% svého HDP na obranu. Nicméně i severní Amerika dávají poměrně malé výdaje na obranu z hlediska HDP v porovnání se zeměmi Blízkého východu. Ty na obranu vydávají více než 5% svého HDP, zjistila studie think-tanku International Institute for Strategic Studies (IISS).

Sedm z top deseti zemí (a 10 z top 15), které vydávají na obranu nejvíce z hlediska HDP, jsou z Blízkého východu a Severní Afriky. Nejvíce z těchto zemí dává Omán, který na obranu věnuje 11% svého HDP, následovaný Saúdskou Arábií (10,8%) a Afghánistánem (10,1%).

V průměru Blízký východ a Severní Afrika věnuje na obranu více než 5% HDP. To je více než v Severní Americe, která na obranu vydává pod 3%. Rusko a Eurasie vydává na obranu okolo 2,5% HDP. U zbytku regionů – Asie; Evropa; Latinská Amerika; Subsaharská Afrika – výdaje oscilují mezi 1% až 1,4% HDP.

Blízkovýchodní země taktéž vedou, co se týče výdajů na obranu na osobu. Omán je čele světového žebříčku. Minulý rok šlo 2 561 dolarů na obranu na osobu. Na dalším místě je Saúdská Arábie (2 506 dolarů), Izrael (2 200 dolarů) a Kuvajt (2 119 dolarů). Na pátém místě jsou USA (1 954 dolarů).

Nicméně, výdaje na obranu z hlediska HDP nejsou totéž, co množství prostředků dávaných na obranu. USA, které dávají na obranu 3,1% HDP, jsou na prvním místě zemí, které dávají na obranu nejvíce peněz. Z blízkovýchodních zemí se do žebříčku top 10 zemí dostala jen Saúdská Arábie na pátém místě, v případě top 15 zemí se do žebříčku dostal Izrael na čtrnáctém a Írán na patnáctém místě, podle International Institute for Strategic Studies (platí pro rok 2018).

Po USA nejvíce na obranu, co se týče peněz, dává Čína. V žebříčku top 10 zemí jsou další tři asijské země – Indie, Japonsko a Jižní Korea. Stejný počet je i evropských zemí – Rusko, Velká Británie, Francie a Německo. Po Saúdské Arábii dává v termínech HDP nejvíce Rusko (4,3%). Samotná Čína dává v termínech HDP jen 1,9%, z hlediska HDP dává více i Indie (2,5%), podle žebříčku Stockholm International Peace Research Institute (platí pro rok 2017).

Množství výdajů navíc zcela nesouzní s vojenskými schopnostmi. Magazín Forbes upozorňuje, že ačkoliv řada blízkovýchodních zemí má k dispozici nejmodernější vybavení, postrádá schopnosti s ním účinně zacházet. To platí např. o Saúdské Arábii, která navzdory svým masivním výdajům do obrany není schopná zvítězit ve válce v Jemenu.

Podle webu Global Firepower Index, který porovnává vojenské schopnosti 137 zemí, je nejsilnější a nejschopnější vojenskou silou v regionu Egypt, který je na 12 místě globálních vojenských sil celkově. Čtrnácté místo obsadil Írán, šestnácté Izrael. Saúdská Arábie je na 25. místě.

Výdaje na obranu a důraz na armádu v regionu nepřekvapí. V současnosti se zde vedou dvě smrtící války, v Sýrii a Jemenu. Do obou vstupují místní regionální hráči. Válka v Jemenu je bojištěm mezi Saúdskou Arábií a Íránem. V Sýrii je ještě více aktérů – kromě Íránu a částečně Saúdské Arábie se zde angažuje i Izrael či Turecko.

Související

Ilustrační foto

Ze souboje se psem nelze vyváznout bez zranění. Odborníci radí, jak se bránit

Napadení člověka psem není nijak neobvyklé. Většinou končí útok zvířete poraněním a někdy dokonce i smrtí oběti. Jiné to není ani v případě, kdy se jedná o napadení psa psem. Přirozeně totiž útočí na slabá místa na těle, kde se nacházejí velké cévy. Podle odbornice se při souboji se psem krvavým zraněním člověk nevyhne.
Máte slovo s M. Jílkovou na téma Postoj Česka k Ukrajině

Jak zabránit krádežím? U Jílkové se řešila sebeobrana i zbraně

Zákonná zabezpečovací zařízení jsou mnohdy na zločince krátká. Mnoho lidí, zejména v okolí Prahy, se bojí, že budou znovu vykradeni. Měli bychom mít právo zastavit ve svém obydlí případného lupiče zbraní, aniž by nám hrozilo vězení za nepřiměřenou obranu? Tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové bylo "můj dům, můj hrad".

Více souvisejících

obrana Omán Saúdská Arábie Írán Izrael

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 22 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy