Írán slaví den armády. Na přehlídce ukázal nejnovější zbraně, Ruhání napadl USA a sionismus

Íránské ozbrojené složky nepředstavují hrozbu pro země v regionu, jsou namířené proti okupantům, prohlásil dnes íránský prezident Hasan Rúhání. Za problém označil "sionistický režim a americký imperialismus". V Íránu se dnes slaví národní den armády. Při té příležitosti se v Teheránu konala vojenská přehlídka, na které bylo veřejnosti představeno nejnovější armádní vybavení.

Během slavnostní ceremonie, vysílané živě státní televizí, pochodovali íránští vojáci podél pódia, na kterém stáli Rúhání a vysocí vojenští představitelé, popsala agentura Reuters.

Írán na přehlídce poprvé představil doma vyrobené stíhačky a ukázal i rakety, ponorky, obrněná vozidla, radary a rovněž i ruský systém protivzdušné obrany S-300.

"Chtěl bych vzkázat regionálním zemím, že ozbrojené složky Islámské republiky Írán nejsou namířené proti vám a proti vašim národním zájmům. Jsou proti okupantům...Kořenem našich problémů je sionistický režim a americký imperialismus," prohlásil íránský prezident.

Íránská armáda je podle něj mnohem silnější než v minulosti. "Usilujeme o bezpečnost a stabilitu v regionu, svrchovanost zemí a ukončení teroristických aktivit v oblasti," dodal Hasan Rúhání.

Írán má dvě armády: tu základní, která působí jako národní obranná síla, a poté ještě elitní národní gardy vytvořené po revoluci v roce 1979 s cílem chránit zemi proti vnitřním i vnějším protivníkům. Spojené státy nedávno zařadily gardy na seznam teroristických organizací.

Írán na rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa reagoval tím, že označil všechny americké armádní jednotky za teroristické a vládu USA za podporovatele terorismu.

Související

Hasan Rúhání, íránský prezident

Írán začne naplňovat jadernou dohodu po ukončení amerických sankcí

Írán začne znovu plnit závazky jaderné dohody z roku 2015, pokud Spojené státy zruší sankce proti jeho zemi. Řekl to prezident Hasan Rúhání, který se dnes setkal s irským ministrem zahraničí Simonem Coveneyem, uvedla agentura AP. Conveney působí jako zprostředkovatel pro jadernou dohodu. Sankce proti Íránu obnovila administrativa Donalda Trumpa, která se v roce 2018 z dohody stáhla.

Více souvisejících

Hasan Rúhání Írán Armáda Írán

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy