Video s Bagdádím vyděsilo Irák. Islámský stát zůstává hrozbou, varuje premiér

Teroristická organizace Islámský stát (IS) je i nadále významnou hrozbou ve světě navzdory svým sníženým schopnostem. Podle agentury Reuters to dnes uvedl irácký premiér Ádil Abdal Mahdí. Řekl rovněž, že vůdce IS abú Bakr Bagdádí video, ve kterém promlouvá ke svým stoupencům a které bylo zveřejněno v pondělí, natočil v odlehlé lokalitě.

V jaké zemi Bagdádího videozáznam vznikl, Mahdí neuvedl. Cílem nahrávky, která byla zveřejněna v pondělí večer, bylo podpořit oslabené bojovníky IS a pohrozit, že skupina bude i nadále páchat útoky.

Bagdádí se na videu objevil poprvé po pěti letech. Potvrdil v něm, že bitva v obci Baghúz, která byla poslední baštou islamistů v Sýrii, skončila. Slíbil nicméně pomstít bojovníky IS, kteří byli zabiti nebo uvězněni, a tvrdil, že velikonoční útoky na Srí Lance byly odvetou za ztráty Islámského státu v Baghúzu.

Huge. #ISIS releases 18 minute long video of Abu Bakr al-Baghdadi where he says that Easter bombings in Sri Lanka were ISIS response to losses in its last territorial stronghold of Baghouz in Syria. Last video of Baghdadi was from grand Al-Nuri mosque of Mosul in July, 2014. pic.twitter.com/v6zYnbFQMA

— Aditya Raj Kaul (@AdityaRajKaul) 29. dubna 2019

V minulosti se objevilo několik spekulací na téma, zda je vůdce Islámského státu stále naživu. Podle bezpečnostních zdrojů se nejspíš ukrývá v nějaké odlehlé oblasti Iráku či Sýrie. Za informace vedoucí k Bagdádího dopadení vypsali Američané odměnu 25 milionů dolarů (572 milionů korun). Vůdce IS je tedy nejhledanějším mužem na Zemi.

Islámský stát byl na vrcholu moci v roce 2014, kdy 29. června vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, zahynulo nejméně 80.000 lidí.

V Sýrii byl Islámský stát v říjnu 2017 vytlačen arabsko-kurdskou milicí z města Rakka, které dříve sloužilo jako hlavní bašta IS v Sýrii. Na posledním zbytku území, obci Baghúz na východě Sýrie, byl ale Islámský stát poražen až letos 23. března.

Související

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Irák Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Ádil Abdal Mahdí

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy