Znovuobjevení vůdce IS. Známka síly nebo zoufalství?

Vůdce IS Abú Bakr Bagdádí se náhle, po pěti letech, objevil na propagandistickém videu. Jednalo se o risk, protože tajné služby by z videa mohly objevit, kde se nachází. Proč to tedy učinil?

Nejhledanější muž světa o sobě během posledních pěti let nedával vědět a byl jako duch. Udržoval tak celý svět ve spekulacích, zdali není mrtvý, jak se příležitostně mluvilo v médiích.

Nyní se ale objevil na videu, v tom, co list New York Times nazývá typickou pózou džihádistických vůdců – v tureckém sedu, s samopalem u sebe. Jakkoliv klišé, Bagdádí věděl, že video bude mít svůj účinek. Podle Defense News musel tento účinek být natolik silný, že převážil všechny možné potíže, které naznačuje zveřejnění jeho možného pobytu.

Doba uveřejnění videa není náhodná. Bagdádí se měl k čemu vyjádřit. Masakr na Srí Lance byl nejhrozivější teroristický útok, co se týče počtu obětí, od útoků spáchaných 11. září 2001 předchůdcem a současným konkurentem IS, Al-Káidou. Bagdádí se o útoku vyjádřil velmi pochvalně a zarámoval jej jako pomstu za Sýrii.

Právě Sýrie je v centru jeho zprávy. Na rozdíl od Al-Káidy IS vytvořil fyzický chálifát,místo, které slibovalo všem džihádistům jejich sny o zemi zcela řízené tou nejpřísnější verzí islámského práva šária. Fyzické území v Iráku a v Sýrii byl klíčovým symbolem IS, který na tom postavil svou propagandu.

O to bolestnější a ponižující byla porážka IS v Iráku a Sýrii a jeho vyhnání z kdysi tak cenného území. Rozpad fyzického islámského státu se zdál podtrhovat rozpadu IS jako celku. Bez islamistického státu není Islámský stát.

Bagdádí si dobře uvědomuje, že ztrátou území jeho přitažlivost a pověst značně utrpěla. Proto vydal video, ve kterém nejde ani tak o něj jako o jedince, který je nahraditelný, jako o to, co symbolizuje. Bagdádí je tváří IS a pokud se objevuje, pak džihádisté mohou mít naději, že sen o fyzickém Islámském státě bude znovu žít.

Podle Defense News není náhoda, že naposledy se Bagdádí na videu objevil, když ohlašoval zrod IS. Nyní je to v podstatě totéž. Bagdádí se objevuje, aby ukázal znovuoživení teroristické skupiny, ohlašované masakrem na Srí Lance. IS nyní už není jen stát, ale idea, která žije v myslích tisíce džihádistů po celém světě, ochotných vykonávat hrozivé útoky v Bagdádího jménu a přísahat mu věrnost jako to učinili útočníci ze Srí Lanky.

Co video odhaluje?

Podle soukromé zpravodajské firmy Stratfor však není video ukázkou síly, ale „akt zoufalství“. „ Věříme, že je ve skutečnosti pokus odklonit pozornost od těžkých ztrát klíčové skupiny,“ uvádí společnost.

Na to, že Bagdádí netouží nikterak poukazovat ztráty v Iráku a Sýrii svědčí to, že o nich prakticky nemluvil kromě oslavy bojovníků, co zde stále bojují. Namísto toho se soustředil na vyzdvižení globálního dosahu skupiny.

Ke konci videa jeden z velitelů předloží Bagdádímu složku se jmény „provincií“ IS. Je jmenována Libye, západní Afrika, Kavkaz či Turecko. Evropské zpravodajské služby věří, že zahrnutí Turecka, které oficiálně nebylo oficiálně prohlášeno za provincii IS, může být vnímáno jako prohlášení o zde existujících bojovnících a strukturách IS a jeho strategickém významu pro organizaci.

Turecko je dlouhodobě obviňováno, že umožňovalo bojovník IS poměrně volný vstup do Sýrie a že od IS nakupovalo ropu a tím jej v podstatě podporovalo. Tyto výtky v březnu zopakoval český prezident Miloš Zeman, který Turecko nazval označil za „faktického spojence IS“. Turecko to ostře odmítlo.

Související

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska

Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v iráckém Mosulu postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit. Tehdy IS ovládal území o rozloze 90.000 až 100.000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20.000 km2 víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii před rokem, 23. března 2019.

Více souvisejících

Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Islámský stát (IS) Terorismus

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy