Znovuobjevení vůdce IS. Známka síly nebo zoufalství?

Vůdce IS Abú Bakr Bagdádí se náhle, po pěti letech, objevil na propagandistickém videu. Jednalo se o risk, protože tajné služby by z videa mohly objevit, kde se nachází. Proč to tedy učinil?

Nejhledanější muž světa o sobě během posledních pěti let nedával vědět a byl jako duch. Udržoval tak celý svět ve spekulacích, zdali není mrtvý, jak se příležitostně mluvilo v médiích.

Nyní se ale objevil na videu, v tom, co list New York Times nazývá typickou pózou džihádistických vůdců – v tureckém sedu, s samopalem u sebe. Jakkoliv klišé, Bagdádí věděl, že video bude mít svůj účinek. Podle Defense News musel tento účinek být natolik silný, že převážil všechny možné potíže, které naznačuje zveřejnění jeho možného pobytu.

Doba uveřejnění videa není náhodná. Bagdádí se měl k čemu vyjádřit. Masakr na Srí Lance byl nejhrozivější teroristický útok, co se týče počtu obětí, od útoků spáchaných 11. září 2001 předchůdcem a současným konkurentem IS, Al-Káidou. Bagdádí se o útoku vyjádřil velmi pochvalně a zarámoval jej jako pomstu za Sýrii.

Právě Sýrie je v centru jeho zprávy. Na rozdíl od Al-Káidy IS vytvořil fyzický chálifát,místo, které slibovalo všem džihádistům jejich sny o zemi zcela řízené tou nejpřísnější verzí islámského práva šária. Fyzické území v Iráku a v Sýrii byl klíčovým symbolem IS, který na tom postavil svou propagandu.

O to bolestnější a ponižující byla porážka IS v Iráku a Sýrii a jeho vyhnání z kdysi tak cenného území. Rozpad fyzického islámského státu se zdál podtrhovat rozpadu IS jako celku. Bez islamistického státu není Islámský stát.

Bagdádí si dobře uvědomuje, že ztrátou území jeho přitažlivost a pověst značně utrpěla. Proto vydal video, ve kterém nejde ani tak o něj jako o jedince, který je nahraditelný, jako o to, co symbolizuje. Bagdádí je tváří IS a pokud se objevuje, pak džihádisté mohou mít naději, že sen o fyzickém Islámském státě bude znovu žít.

Podle Defense News není náhoda, že naposledy se Bagdádí na videu objevil, když ohlašoval zrod IS. Nyní je to v podstatě totéž. Bagdádí se objevuje, aby ukázal znovuoživení teroristické skupiny, ohlašované masakrem na Srí Lance. IS nyní už není jen stát, ale idea, která žije v myslích tisíce džihádistů po celém světě, ochotných vykonávat hrozivé útoky v Bagdádího jménu a přísahat mu věrnost jako to učinili útočníci ze Srí Lanky.

Co video odhaluje?

Podle soukromé zpravodajské firmy Stratfor však není video ukázkou síly, ale „akt zoufalství“. „ Věříme, že je ve skutečnosti pokus odklonit pozornost od těžkých ztrát klíčové skupiny,“ uvádí společnost.

Na to, že Bagdádí netouží nikterak poukazovat ztráty v Iráku a Sýrii svědčí to, že o nich prakticky nemluvil kromě oslavy bojovníků, co zde stále bojují. Namísto toho se soustředil na vyzdvižení globálního dosahu skupiny.

Ke konci videa jeden z velitelů předloží Bagdádímu složku se jmény „provincií“ IS. Je jmenována Libye, západní Afrika, Kavkaz či Turecko. Evropské zpravodajské služby věří, že zahrnutí Turecka, které oficiálně nebylo oficiálně prohlášeno za provincii IS, může být vnímáno jako prohlášení o zde existujících bojovnících a strukturách IS a jeho strategickém významu pro organizaci.

Turecko je dlouhodobě obviňováno, že umožňovalo bojovník IS poměrně volný vstup do Sýrie a že od IS nakupovalo ropu a tím jej v podstatě podporovalo. Tyto výtky v březnu zopakoval český prezident Miloš Zeman, který Turecko nazval označil za „faktického spojence IS“. Turecko to ostře odmítlo.

Související

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska

Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v iráckém Mosulu postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit. Tehdy IS ovládal území o rozloze 90.000 až 100.000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20.000 km2 víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii před rokem, 23. března 2019.

Více souvisejících

Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Islámský stát (IS) Terorismus

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy