Islámu se bojí i nejmocnější muž na Blízkém východě. 80% mých sil podléhá hlasu z Mekky, varuje

Vzhledem k jeho mediálnímu profilu by se mohlo zdát, že nejmocnějším arabským vládcem je saúdský korunní princ a ministr obrany Muhammad bin Salmán (MbS). Podle listu New York Times však tento titul náleží celosvětově poměrně málo známému krounnímu princi ze Sspojených arabských emirátů (SAE), Mohammedovi bin Zayedovi (MbZ).

57letý korunní princ emirátu Abú Dhabí je považován za jednoho z nejvlivnějších hlasů z Blízkého východu ve Washingtonu. Velký podíl má na tom i jím spravované státní investiční fondy ve výši 1,3 biliónu dolarů, což z něj činí možná nejbohatšího člověka na světě.

Tento v Británii vycvičený pilot vrtulníku si získal pozornost a vděčnost Washingtonu poté, co přesvědčil svého otce, zakladatele SAE, šejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana, aby převedl 4 miliardy dolarů do státní pokladnice USA a pomohl tak financovat první válku v Perském zálivu v roce 1991. Koupí amerických vrtulníků a zbraní MbZ započal éru plodné spolupráce, díky které má SAE jednu z nejmodernějších armád na Blízkém východě.

MbZ má ve Washingtonu jednu z nejrozšířenějších a nejvlivnějších sítí lobbistů, kteří zajišťují, že SAE ze svého vztahu z USA vytěží co nejvíce to dá. „ MbZ má výjimečný způsob podat Američanům vlastní zájmy tak, že to zdá jako dobrá rada o regionu,“ uvedl Ben Rhodes, zástupce národního bezpečnostního poradce v administrativě amerického prezidenta Baracka Obamy. „ Když přijde na vliv ve Washingtonu, MbZ je třída sama o sobě,“ dodal Rhodes.

S Obamou pojily MbZ velmi pevné vztahy. Podle zdrojů z Blízkého domu mu Obama volal více než jakémukoliv jinému zahraničnímu politikovi. Tyto vztahy byly ale přetrhány, když Obama podpořil protestující síly, které se zformovaly kolem Arabského jara. MbZ se měl „ zvláště a osobně“ cítit zrazen Obamou v souvislosti s tajnými rozhovory USA s Íránem.

Podle zdrojů obeznámených politickými názory korunního prince je MbZ posedlý dvěma aktéry na Blízkém východě, které považuje za klíčové nepřátele SAE – a sice Írán a Muslimské bratrstvo. „SAE jsou součástí tohoto velmi nebezpečného regionu, který je každým dnem nebezpečnější - plný chaosu a válek a extremistů. Takže (naší) motivací je toto: Pokud nepůjdeme za padouchy, přijdou za námi," řekl.

SAE spolu se Saúdskou Arábií vede válku v Jemenu proti hútijským povstalcům, kteří mají být napojeni na Írán. Obě země též provedly v letech 2017-2018 diplomatickou blokádu Kataru, kterého obviňovaly z podpory terorismu, respektive Muslimského bratrstva V roce 2013 MbZ podpořil vojenský převrat v Egyptě, který svrhl vládnoucí Muslimské bratrstvo.

MbZ tvrdí, že jeho negativní postoj k Muslimskému bratrstvu je osobní. Jeho učitelem byl prominentní učenec Muslimského bratrstva, Ezzedine Ibrahim, který se jej pokusil indoktrinovat, což však mělo mít opačný účinek.

Z dokumentů amerických diplomatů zveřejněných serverem WikiLeaks vyplývá, že se MbZ velmi obává vlivu islamistů na obyvatelstvo v SAE. Až 80% jeho sil by odpovědělo na výzvu „nějakého svatého muže z Mekky,“ měl říci americkým diplomatům.

Z toho důvodu též princ měl argumentovat, že islámský svět není připraven na demokracii. „ V každé muslimské zemi uvidíte stejný výsledek," řekl v roce 2007 setkání s americkými představiteli. „Blízký východ není Kalifornie."

Sám se pokouší vystupovat jako jedinec, který vyznává umírněný islám a umožňuje v jeho zemi náboženskou svobodu. Třetina členů ministerského kabinetu jsou ženy a na rozdíl od Saúdské Arábie umožňují SAE postavit křesťanům, hinduistům či sikhům jejich svatostánky. Minulý rok princ utvořil Ministerstvo tolerance a hostil tento rok hostil jako vůbec prvního papeže v historii papeže Františka.

Podle kritiků však je MbZ stále typickým blízkovýchodním autokratem. Během Arabského jara tvrdě potlačil disident,v čemž pokračuje doposud. Válka v Jemenu je považována za humanitární katastrofu. „ Myslí si, že je Machiavelli, ale chová se spíše jako Mussolini," řekl o něm Bruce Riedel, bývalý zpravodajec z CIA.

Zatímco na Blízkém východě se potýká s řadou problémů, v Washingtonu mu prakticky vše vychází. Současný prezident na rozdíl od Obamy akceptuje veškeré jeho názory. Trump opakovaně označuje Írán za největší nebezpečí na Blízkém východě a nyní se zdá, že by byl možná ochoten s ním jít i do války. Trump též přemýšlí, že by Muslimské bratrstvo označil za teroristickou organizaci. Zkrátka, Trump říká vše, co MbZ rád slyší.

Související

Více souvisejících

spojené arabské emiráty Muslimské bratrstvo Muslimové USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin

Španělsko čelí ničivým záplavám, které si dosud vyžádaly přes dvě stě obětí a zanechaly desítky tisíc lidí bez domova či přístupu k základním službám. V reakci na tuto přírodní katastrofu španělský premiér Pedro Sánchez nařídil největší mírové nasazení vojenských jednotek v historii země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy