Islámu se bojí i nejmocnější muž na Blízkém východě. 80% mých sil podléhá hlasu z Mekky, varuje

Vzhledem k jeho mediálnímu profilu by se mohlo zdát, že nejmocnějším arabským vládcem je saúdský korunní princ a ministr obrany Muhammad bin Salmán (MbS). Podle listu New York Times však tento titul náleží celosvětově poměrně málo známému krounnímu princi ze Sspojených arabských emirátů (SAE), Mohammedovi bin Zayedovi (MbZ).

57letý korunní princ emirátu Abú Dhabí je považován za jednoho z nejvlivnějších hlasů z Blízkého východu ve Washingtonu. Velký podíl má na tom i jím spravované státní investiční fondy ve výši 1,3 biliónu dolarů, což z něj činí možná nejbohatšího člověka na světě.

Tento v Británii vycvičený pilot vrtulníku si získal pozornost a vděčnost Washingtonu poté, co přesvědčil svého otce, zakladatele SAE, šejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana, aby převedl 4 miliardy dolarů do státní pokladnice USA a pomohl tak financovat první válku v Perském zálivu v roce 1991. Koupí amerických vrtulníků a zbraní MbZ započal éru plodné spolupráce, díky které má SAE jednu z nejmodernějších armád na Blízkém východě.

MbZ má ve Washingtonu jednu z nejrozšířenějších a nejvlivnějších sítí lobbistů, kteří zajišťují, že SAE ze svého vztahu z USA vytěží co nejvíce to dá. „ MbZ má výjimečný způsob podat Američanům vlastní zájmy tak, že to zdá jako dobrá rada o regionu,“ uvedl Ben Rhodes, zástupce národního bezpečnostního poradce v administrativě amerického prezidenta Baracka Obamy. „ Když přijde na vliv ve Washingtonu, MbZ je třída sama o sobě,“ dodal Rhodes.

S Obamou pojily MbZ velmi pevné vztahy. Podle zdrojů z Blízkého domu mu Obama volal více než jakémukoliv jinému zahraničnímu politikovi. Tyto vztahy byly ale přetrhány, když Obama podpořil protestující síly, které se zformovaly kolem Arabského jara. MbZ se měl „ zvláště a osobně“ cítit zrazen Obamou v souvislosti s tajnými rozhovory USA s Íránem.

Podle zdrojů obeznámených politickými názory korunního prince je MbZ posedlý dvěma aktéry na Blízkém východě, které považuje za klíčové nepřátele SAE – a sice Írán a Muslimské bratrstvo. „SAE jsou součástí tohoto velmi nebezpečného regionu, který je každým dnem nebezpečnější - plný chaosu a válek a extremistů. Takže (naší) motivací je toto: Pokud nepůjdeme za padouchy, přijdou za námi," řekl.

SAE spolu se Saúdskou Arábií vede válku v Jemenu proti hútijským povstalcům, kteří mají být napojeni na Írán. Obě země též provedly v letech 2017-2018 diplomatickou blokádu Kataru, kterého obviňovaly z podpory terorismu, respektive Muslimského bratrstva V roce 2013 MbZ podpořil vojenský převrat v Egyptě, který svrhl vládnoucí Muslimské bratrstvo.

MbZ tvrdí, že jeho negativní postoj k Muslimskému bratrstvu je osobní. Jeho učitelem byl prominentní učenec Muslimského bratrstva, Ezzedine Ibrahim, který se jej pokusil indoktrinovat, což však mělo mít opačný účinek.

Z dokumentů amerických diplomatů zveřejněných serverem WikiLeaks vyplývá, že se MbZ velmi obává vlivu islamistů na obyvatelstvo v SAE. Až 80% jeho sil by odpovědělo na výzvu „nějakého svatého muže z Mekky,“ měl říci americkým diplomatům.

Z toho důvodu též princ měl argumentovat, že islámský svět není připraven na demokracii. „ V každé muslimské zemi uvidíte stejný výsledek," řekl v roce 2007 setkání s americkými představiteli. „Blízký východ není Kalifornie."

Sám se pokouší vystupovat jako jedinec, který vyznává umírněný islám a umožňuje v jeho zemi náboženskou svobodu. Třetina členů ministerského kabinetu jsou ženy a na rozdíl od Saúdské Arábie umožňují SAE postavit křesťanům, hinduistům či sikhům jejich svatostánky. Minulý rok princ utvořil Ministerstvo tolerance a hostil tento rok hostil jako vůbec prvního papeže v historii papeže Františka.

Podle kritiků však je MbZ stále typickým blízkovýchodním autokratem. Během Arabského jara tvrdě potlačil disident,v čemž pokračuje doposud. Válka v Jemenu je považována za humanitární katastrofu. „ Myslí si, že je Machiavelli, ale chová se spíše jako Mussolini," řekl o něm Bruce Riedel, bývalý zpravodajec z CIA.

Zatímco na Blízkém východě se potýká s řadou problémů, v Washingtonu mu prakticky vše vychází. Současný prezident na rozdíl od Obamy akceptuje veškeré jeho názory. Trump opakovaně označuje Írán za největší nebezpečí na Blízkém východě a nyní se zdá, že by byl možná ochoten s ním jít i do války. Trump též přemýšlí, že by Muslimské bratrstvo označil za teroristickou organizaci. Zkrátka, Trump říká vše, co MbZ rád slyší.

Související

Více souvisejících

spojené arabské emiráty Muslimské bratrstvo Muslimové USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy