V Iráku identifikují těla z hromadného hrobu; jde zřejmě o jezídy

Irácké úřady zahájí identifikaci ostatků 141 těl exhumovaných z hromadného hrobu na severu Iráku. Informoval o tom dnes šéf ústavu soudního lékařství v Bagdádu. Předpokládá se, že v hrobě skončili příslušníci menšinových jezídů, které pronásledoval za svého působení v Iráku teroristický Islámský stát (IS).

Těla budou prohlédnuta, odeberou se z nich vzorky DNA a srovnají se s těmi získanými z rodin jezídů, sdělil agentuře AFP soudní lékař Zajd Júsif.

Tato identifikace je součástí odhalování činnosti IS, který pobíjel muže jezídské komunity, unášel a zotročoval její ženy a děti cvičil pro svůj boj. Irácké úřady chtějí zjistit, zda tento postup IS proti jezídům splňuje kritéria genocidy.

Jezídové obývali hlavně oblasti Sindžáru v severní provincii Ninive. Podle OSN tam byla od března exhumována těla z 12 ze 16 tamních hromadných hrobů. Doktor Júsif upozornil, že identifikace potrvá dlouho. Za působení IS přišlo o život několik tisíc jezídů, desítky tisíc jich uprchly a 3000 se jich pohřešují.

"Odebrali jsme v rodinách ze Sindžáru asi 1280 vzorků DNA. V mnoha případech je naživu poslední člen rodiny. Pro srovnání máme v případech jiných teroristických útoků tři až pět přeživších na jednoho pohřešovaného. Tady máme tři až pět pohřešovaných nebo mrtvých na jednoho přeživšího," řekl Júsif.

IS začal obsazovat sever Iráku v roce 2014, poražen tam byl v roce 2017. Do jeho příchodu žilo v horách v okolí Sindžáru na půl milionu jezídů. Ke zvykům této komunity patří endogamie, tedy uzavírání sňatků jen v rámci etnické a náboženské skupiny. V komunitě se nyní debatuje o osudu dětí, jež vzešly ze svazků členů IS s jezídkami. Jak píše AFP, komunita neuznává jako jezídy děti v případech, kdy oba jejich rodiče nejsou jezídové.

Související

Více souvisejících

Irák Islámský stát (IS) Jezídové

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy