Krutá smrt Chášukdžího: Stopy vedou k saúdskému princi. Máme důkazy, tvrdí OSN

Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva doporučila zahájit vyšetřování saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána a další představitele království v souvislosti s loňskou vraždou novináře Džamála Chášukdžího. Vyšetřovatelka Agnès Callamardová ve své zprávě také doporučuje, aby generální tajemník OSN António Guterres zorganizoval mezinárodní trestní vyšetřování tohoto případu, který Callamardová označuje za "mimosoudní popravu". Rijád označil zprávu za nedůvěryhodnou, zatímco turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že vrazi novináře budou pohnáni k odpovědnosti.

Chášukdží byl kritikem Rijádu a zabit byl brutálním způsobem loni při své návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu. Jeho tělo se nenašlo. Okolnosti naznačovaly, že šlo o předem naplánovanou akci, která se nemohla odehrát bez vědomí nejvyšších představitelů v Rijádu, což ale Saúdská Arábie vždy popírala.

Rijád dostal zprávu Callamardové s předstihem, ale zatím na ni nereagoval. Dnes odpoledne saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr na twitteru dokument odmítl s tím, že neobsahuje nic nového. "Zpráva zvláštní zpravodajky OSN pro lidská práva obsahuje jasné protichůdné údaje a neopodstatněná obvinění, což zpochybňuje její důvěryhodnost," napsal Džubajr.

What does evidence matter? Will either ?? or ?? et al take any action against this oh-so-important “ally”? I doubt it - mammon, will continue to prove to be far more important than justice or common decency. #JamalKhashoggi Khashoggi https://t.co/KI5uW7DFJn

— Barry Naylor ن ?️‍?????????????? (@KaJuror) 19. června 2019

Turecký prezident dnes v Istanbulu v reakci na zprávu zvláštní zpravodajky OSN řekl, že ti, kteří jsou zodpovědní za vraždu novináře Chášukdžího za to zaplatí a budou postaveni před spravedlnost. Erdogan také uvedl, že podle poznatků Callamardové bylo s Tureckem "špatně zacházeno," píše agentura Reuters.

Zpráva uvádí, že by se měla prošetřit i možná role korunního prince s ohledem na existující "věrohodné důkazy". Zpráva, která má 101 stran, obsahuje přes deset doporučení. Vyšetřovat by se podle ní měla i případná role bývalého princova poradce Saúda Kahtáního. "Nedospěli jsme v otázce viny (těchto dvou mužů) k závěru. Soudíme, že existuje důvěryhodný důkaz, který zasluhuje další vyšetřování," stojí v dokumentu.

Materiál Callamardové se opírá o nahrávky a forenzní práci tureckých vyšetřovatelů a rovněž o informace o soudech s podezřelými v Saúdské Arábii. Callamardová uvedla, že podle nahrávek nemůže definitivně potvrdit, že slyšela zvuk pily, jak uvedli turečtí vyšetřovatelé. Zpráva uvádí, že podle vyšetřovatelů v Turecku a dalších zemích nahrávky nasvědčují tomu, že mohla být Chášukdžímu vpravena do žil sedativa a že následně byl udušen igelitovou taškou.

Dokument rovněž obsahuje údajné úryvky rozhovorů v budově konzulátu těsně předtím, než tam Chášukdží přišel. Saúdskoarabští činitelé podle nich mluví o rozřezání těla. "Klouby budou odděleny. To není problém. Tělo je těžké. Poprvé budu řezat na zemi. Pokud vezmeme plastové tašky a budeme ho řezat na kusy, bude to hotovo. Každý zabalíme zvlášť," řekl podle zprávy forenzní expert Saláh Tubajdží. "Můj přímý nadřízený si není vědom toho, co dělám. Není tu nikdo, kdo by mě ochránil," řekl také. Jeho komplic Máhir Abdalazíz Mutrib se následně podle zprávy zeptal, zda "už přišlo obětní zvíře". Chášukdžího jméno ale přímo zmíněno nebylo.

Saúdská Arábie zpočátku Chášukdžího smrt popírala, pak přiznala, že byl zabit a postavila kvůli ní před soud 11 podezřelých. Ve zprávě vyšetřovatelky OSN se doporučuje tento soudní proces pozastavit, nemá-li se justice dopustit omylu. V dalším jejím doporučení stojí, že Saúdská Arábie musí odpovědnost za vraždu přijmout a rodině zaplatit odškodné.

Dále zpráva doporučuje sankce, které zahrnou prince Muhammada a jeho osobní jmění, pokud se neprokáže, že odpovědnost nenese.

Saúdskoarabský prokurátor, který byl osobně na místě v Turecku, oznámil, že tělo bylo rozřezáno a z konzulátu odvezeno. Dosud se ale nenašlo.

"Zvláštní vyšetřovatelka došla k závěru, že se pan Chášukdží stal obětí naplánované vraždy, mimosoudní popravy, za niž je podle mezinárodních zákonů o lidských právech odpovědná Saúdská Arábie," stojí v textu, který vznikl po půlročním vyšetřování.

Callamardová byla v Turecku s týmem forenzních a právních odborníků a informace o svém vyšetřování jí poskytlo také Turecko.

Související

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Bidenova vláda navrhla imunitu pro bin Salmána v případu vraždy novináře Chášukdžího

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve čtvrtek navrhla americkému soudu, aby saúdskoarabskému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi přiznal imunitu v občanskoprávním řízení týkajícím se vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Bin Salmán je faktickým vládcem své země a nově také premiérem, což by mu mělo zajistit imunitu, uvedla administrativa podle dnešního článku deníku The Guardian. Agentura AP to označila za zásadní změnu v postoji USA.

Více souvisejících

Džamál Chášakdží (novinář) Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) Saúdská Arábie OSN

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy