Mezi USA a Íránem v současnosti existuje značné napětí. Podle malajského premiéra Matathira Mohameda to může vést k světové válce. Premiér vnímá za viníka současné situace jednoznačně USA, uvádí server CBNC. Matathir už dříve vyslovil podezření, že USA plánují zničit vybrané islámské země. Tuto konspirační teorii šíří i bývalý vysoce postavený činitel NATO.
„Z toho, co můžu vidět, usuzuji, že to je Amerika, která dělá všechny ty provokace,“ řekl Mahathir. „Zaprvé, odstoupili od (jaderné) smlouvy a nyní posílají do Perského zálivu válečné lodě a dělají věci, které provokují Írán,“ uvedl na sobotním summitu Asociace národů jihovýchodní Asie.
Podle Matathira, pokud půjdou USA do války, nebude to jen jejich válka s Íránem. „Bude to světová válka,“ varoval malajský premiér s tím, že další země se do ní přidají, protože budou chtít zabránit tomu, aby byly použity nukleární zbraně.
Matathir se dlouhodobě vymezuje vůči USA a jejím vojenským kampaním. V roce 2003 se ostře stavěl proti invaze USA do Iráku. Osočil tehdejšího prezidenta, George Bushe mladšího, že je „zbabělec“ a „tyran“. Taktéž řekl, že USA a jeho spojenci cílí na další islámské země a že Írán, Súdán a Libye budou další. Malajsie je převážně muslimskou zemí.
Konspirační teorii, že USA mají jakýsi tajný plán na likvidaci vybraných islámských zemí, v souvislosti se současným napětím mezi Íránem a USA, postuloval i britský bulvární deník Express. Ten odkázal na slova bývalého amerického generála Wesley Clarka, velitele armád NATO během války v Kosovu. Clark tvrdí, že mu rok po 11. září 2001 nejmenovaný generál přeložil plán, který ukazuje, že USA mají v plánu sesadit vládu v sedmi zemích.
„Jedná se o memo, které popisuje, jak v pěti letech se vydáme zničit sedm zemí, počínaje Irákem a poté Sýrií, Libanonem, Libyí, Somálskem, Súdánem a končícím Íránem,“ citoval Clark, který se ucházel o místo kandidáta na prezidenta v demokratických primárkách, nejmenovaného velitele. Video, ve kterém o tomto údajném dokumentu hovoří, je často sdíleno na konspiračních serverech.
Ačkoliv USA se jistou měrou podílí na občanských konfliktech v Sýrii a Libyi, neuskutečnily zatím žádnou vojenskou intervenci v Libanonu či Súdánu, zatímco v Somálsku mají jen posádku, která tam byla poslána ještě před invazí do Iráku. Nesedí též časový rámec – vypuknutí USA podporovaných rebelií v Sýrii a Libyi vypuklo v roce 2011, tedy devět let poté, co se Clark dozvěděl o údajném plánu.
Eskalace napětí
Dlouhodobé napětí mezi USA a Íránem se zvýšilo poté, co došlo k útoku na dva tankery v Ománském zálivu z minulého týdne, z nichž Spojené státy obvinily íránské Revoluční gardy. Írán obvinění odmítá. USA zveřejnily záběry, které mají dokazovat, že gardy daly na japonský tanker minu, podle expertů však z nich nelze jednoznačně usoudit, že za útokem stojí Írán.
Válka slov se málem proměnila na válku skutečnou poté, co Írán sestřelil nepilotovaný americký dron. Americký prezident Donald Trump nařídil v odvetu vojenské údery proti vybraným cílům Íránu, aby je nakonec údajně deset minut před jejich zahájením odvolal s tím, že by při nich zahynulo 150 lidí, což by bylo neúměrnou reakci.
USA nicméně přesto provedly v sobotu na Írán odvetný kybernetický útok na íránské počítačové systémy, jejichž prostřednictvím gardy kontrolují zařízení na odpalování raket a řízených střel. Dle amerických médií byl tento typ odvetného útoku v plánu připravován již jako reakce na útoky na tankery.
Představitelé firem specializovaných na kybernetickou bezpečnost uvedli, že v poslední době, kdy výrazně vzrostlo napětí mezi Washingtonem a Teheránem, íránští hackeři pracující pro tamní vládu zesílili útoky proti americkým vládním agenturám a proti klíčové ekonomické infrastruktuře. Rozesílali prý takzvané spear phishingové e-maily, které obvykle napodobují běžné e-maily, ale obsahují přílohy se škodlivými kódy.
Související

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu

Trumpovo zmrazení pomoci paralyzuje Blízký východ. Stabilita se hroutí, spojenci se na USA už nemohou spolehnout
USA (Spojené státy americké) , Írán , Malajsie , válka
Aktuálně se děje
před 6 minutami

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu
před 1 hodinou

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví
před 1 hodinou

Mariupol pod ruskou okupací: Vyvlastňování majetku, nátlak a ztráta identity
před 2 hodinami

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj
před 2 hodinami

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni
před 2 hodinami

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu
před 3 hodinami

Už se neptáme zda, ale kdy. Jak nový objev změní chápání existence mimozemského života?
před 3 hodinami

Našlo lidstvo mimozemský život? Teplý oceán na exoplanetě podle vědců zřejmě překypuje životem
před 4 hodinami

Trumpovo zmrazení pomoci paralyzuje Blízký východ. Stabilita se hroutí, spojenci se na USA už nemohou spolehnout
před 5 hodinami

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích
před 5 hodinami

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě
před 6 hodinami

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica
před 6 hodinami

Tragická nehoda v Praze. Tramvaj srazila chlapce, oživit se ho nepodařilo
před 7 hodinami

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
před 8 hodinami

Američané budou v Paříži jednat s Evropany o ukončení války. Na Rubia čeká Macron
před 11 hodinami

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě
před 12 hodinami

Počasí o velikonočních prázdninách: Letní teploty vystřídá déšť
včera

Česko zažilo tragický den: Na silnicích vyhaslo sedm lidských životů
včera

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem
včera
Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček
Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.
Zdroj: Jakub Jurek