Jemenští povstalci znovu zaútočili drony na saúdské letiště, devět zraněných

Při dnešním útoku bezpilotních letounů jemenských šiítských povstalců na saúdskoarabské civilní letiště Abhá na jihozápadě země bylo raněno devět lidí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vyjádření koalice vedené Saúdskou Arábií. Stav všech raněných je stabilizovaný. Letiště obnovilo provoz, informovala saúdská televize Al-Arabíja.

"Při teroristickém útoku na letiště Abhá bylo raněno devět civilistů. Osm z nich jsou občané Saúdské Arábie, jeden pochází z Indie," uvedla v komuniké koalice vedená Rijádem.

Povstalečtí Húsíové, které v bojích v sousedním Jemenu podporuje Írán, využívají bezpilotní letouny čím dál častěji a cílí při tom na letiště či ropná zařízení v Saúdské Arábii i Spojených arabských emirátech. Dva červnové útoky na letiště Abhá zabily jednoho člověka, více než 30 dalších utrpělo zranění.

ACLED data confirm that the #Saudi-led coalition and its allies are responsible for the highest number of reported civilian fatalities from direct targeting in #Yemen, with over 8,000 since 2015: https://t.co/GluwkQFaup #YemenWar pic.twitter.com/OzMIAndL6n

— Armed Conflict Location & Event Data Project (@ACLEDINFO) 30. června 2019

Válka v Jemenu trvá už pět let a podle OSN je jejím výsledkem aktuálně nejzávažnější humanitární krize na světě. Šíité v roce 2014 obsadili hlavní město Saná a přinutili odtud odejít mezinárodně uznávanou vládu.

Od března 2015 bojuje na straně prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího i koalice v čele se Saúdskou Arábií, která Jemen vystavila intenzivní kampani leteckých úderů. Konflikt si podle mezinárodních organizací vyžádal desetitisíce mrtvých.

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen Saúdská Arábie Drony

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy