Rozpad Jemenu? Davy lidí podpořily separatisty, země se zmítá v druhé občanské válce

V jihojemenském Adenu se dnes sešlo několik desítek tisíc Jemenců na podporu separatistických jednotek, které minulý víkend převzaly kontrolu nad přístavem i tamním sídlem jemenské vlády. Jde o vnitrojemenský konflikt mezi mezinárodně uznávanou centrální vládou a separatisty, kteří si přejí oddělení jižního Jemenu od zbytku státu.

Země je ale kromě toho od roku 2014 dějištěm bojů s menšinovými šíity, kteří ovládají město Saná a další části země.

Obě strany se přitom opírají o zahraniční spojence - za šíity stojí Írán, za vládou, která byla nucena uchýlit se právě do Adenu, vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií, do níž patří také Spojené arabské emiráty (SAE).

Jenže rozdílné pohledy těchto dvou arabských zemí na budoucnost Jemenu nyní obnovily obavy o rozdělení země. Zatímco Rijád podporuje jemenskou vládu, SAE naopak separatisty, čímž se protišíitská koalice drolí a komplikují se snahy OSN boje ukončit, napsala agentura Reuters.

Our people can finally breath! This is the outpouring of civilians from across the South to #Aden. These voices will no longer be kept quiet or suppressed. My job and all in the STC is to serve the will and demands of our people. pic.twitter.com/PiXLgexzZ9

— أحمد عمر بن فريد (@AhmedBinFareed1) August 15, 2019

Separatisté v neděli bez boje ovládli sídlo vlády v Adenu, které bylo až na ostrahu prázdné - prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí je stále v exilu v Saúdské Arábii.

Účastníci dnešního shromáždění v Adenu požadovali uznání nároků Jihojemenců na vlastní vládu se sídlem v Adenu. Mnozí do přístavu dorazili z jiných jižních provincií a nesli vlajky Jižního Jemenu.

Jemen byl sjednocen v roce 1990, do té doby byly jeho severní a jižní část oddělenými státy. Jeden z účastníků dnešní akce si s sebou přinesl osobní dokumenty vydané v někdejším Jižním Jemenu.

K akci bylo vydáno prohlášení, v němž se požaduje, aby "světové společenství a arabská koalice vedená Saúdskou Arábií a SAE uznaly jihojemenský národ jako klíčového partnera v boji, který má zastavit šíření perského vlivu v oblasti", což je poukaz na íránskou podporu šíitů.

Hádího vláda je v prohlášení kritizována za špatné vedení a označena za "gilotinu Jemenců".

Za víkendovým převzetím Adenu je takzvaná Jižní přechodná rada (STC), která obvinila Hádího domácí spojence ze strany al-Islá z podpory šíitů a z podílu na jejich útoku na jihojemenské jednotky podporované SAE.

Podle Reuters se tyto oddíly už z prezidentského paláce stáhly, ale stále jsou ve vojenských objektech. Mluvčí STC řekl, že na místě zůstanou, dokud nebudou lidé z al-Islá a představitelé jemenského severu odvoláni z vysokých funkcí na jihu.

Hádího vláda označila počínání STC za puč. Rijád chce svolat summit, který bude situaci řešit, avšak Hádího vláda se jej nehodlá zúčastnit, dokud STC nestáhne své lidi z Adenu. Požádala také SAE, aby přestaly tyto jednotky podporovat.

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen Mansúr Hádí (prezident Jemenu) Saúdská Arábie Saudi Arabia Army

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy