Rozpad Jemenu? Davy lidí podpořily separatisty, země se zmítá v druhé občanské válce

V jihojemenském Adenu se dnes sešlo několik desítek tisíc Jemenců na podporu separatistických jednotek, které minulý víkend převzaly kontrolu nad přístavem i tamním sídlem jemenské vlády. Jde o vnitrojemenský konflikt mezi mezinárodně uznávanou centrální vládou a separatisty, kteří si přejí oddělení jižního Jemenu od zbytku státu.

Země je ale kromě toho od roku 2014 dějištěm bojů s menšinovými šíity, kteří ovládají město Saná a další části země.

Obě strany se přitom opírají o zahraniční spojence - za šíity stojí Írán, za vládou, která byla nucena uchýlit se právě do Adenu, vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií, do níž patří také Spojené arabské emiráty (SAE).

Jenže rozdílné pohledy těchto dvou arabských zemí na budoucnost Jemenu nyní obnovily obavy o rozdělení země. Zatímco Rijád podporuje jemenskou vládu, SAE naopak separatisty, čímž se protišíitská koalice drolí a komplikují se snahy OSN boje ukončit, napsala agentura Reuters.

Our people can finally breath! This is the outpouring of civilians from across the South to #Aden. These voices will no longer be kept quiet or suppressed. My job and all in the STC is to serve the will and demands of our people. pic.twitter.com/PiXLgexzZ9

— أحمد عمر بن فريد (@AhmedBinFareed1) August 15, 2019

Separatisté v neděli bez boje ovládli sídlo vlády v Adenu, které bylo až na ostrahu prázdné - prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí je stále v exilu v Saúdské Arábii.

Účastníci dnešního shromáždění v Adenu požadovali uznání nároků Jihojemenců na vlastní vládu se sídlem v Adenu. Mnozí do přístavu dorazili z jiných jižních provincií a nesli vlajky Jižního Jemenu.

Jemen byl sjednocen v roce 1990, do té doby byly jeho severní a jižní část oddělenými státy. Jeden z účastníků dnešní akce si s sebou přinesl osobní dokumenty vydané v někdejším Jižním Jemenu.

K akci bylo vydáno prohlášení, v němž se požaduje, aby "světové společenství a arabská koalice vedená Saúdskou Arábií a SAE uznaly jihojemenský národ jako klíčového partnera v boji, který má zastavit šíření perského vlivu v oblasti", což je poukaz na íránskou podporu šíitů.

Hádího vláda je v prohlášení kritizována za špatné vedení a označena za "gilotinu Jemenců".

Za víkendovým převzetím Adenu je takzvaná Jižní přechodná rada (STC), která obvinila Hádího domácí spojence ze strany al-Islá z podpory šíitů a z podílu na jejich útoku na jihojemenské jednotky podporované SAE.

Podle Reuters se tyto oddíly už z prezidentského paláce stáhly, ale stále jsou ve vojenských objektech. Mluvčí STC řekl, že na místě zůstanou, dokud nebudou lidé z al-Islá a představitelé jemenského severu odvoláni z vysokých funkcí na jihu.

Hádího vláda označila počínání STC za puč. Rijád chce svolat summit, který bude situaci řešit, avšak Hádího vláda se jej nehodlá zúčastnit, dokud STC nestáhne své lidi z Adenu. Požádala také SAE, aby přestaly tyto jednotky podporovat.

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen Mansúr Hádí (prezident Jemenu) Saúdská Arábie Saudi Arabia Army

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 48 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy