Rozpad Jemenu? Davy lidí podpořily separatisty, země se zmítá v druhé občanské válce

V jihojemenském Adenu se dnes sešlo několik desítek tisíc Jemenců na podporu separatistických jednotek, které minulý víkend převzaly kontrolu nad přístavem i tamním sídlem jemenské vlády. Jde o vnitrojemenský konflikt mezi mezinárodně uznávanou centrální vládou a separatisty, kteří si přejí oddělení jižního Jemenu od zbytku státu.

Země je ale kromě toho od roku 2014 dějištěm bojů s menšinovými šíity, kteří ovládají město Saná a další části země.

Obě strany se přitom opírají o zahraniční spojence - za šíity stojí Írán, za vládou, která byla nucena uchýlit se právě do Adenu, vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií, do níž patří také Spojené arabské emiráty (SAE).

Jenže rozdílné pohledy těchto dvou arabských zemí na budoucnost Jemenu nyní obnovily obavy o rozdělení země. Zatímco Rijád podporuje jemenskou vládu, SAE naopak separatisty, čímž se protišíitská koalice drolí a komplikují se snahy OSN boje ukončit, napsala agentura Reuters.

Our people can finally breath! This is the outpouring of civilians from across the South to #Aden. These voices will no longer be kept quiet or suppressed. My job and all in the STC is to serve the will and demands of our people. pic.twitter.com/PiXLgexzZ9

— أحمد عمر بن فريد (@AhmedBinFareed1) August 15, 2019

Separatisté v neděli bez boje ovládli sídlo vlády v Adenu, které bylo až na ostrahu prázdné - prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí je stále v exilu v Saúdské Arábii.

Účastníci dnešního shromáždění v Adenu požadovali uznání nároků Jihojemenců na vlastní vládu se sídlem v Adenu. Mnozí do přístavu dorazili z jiných jižních provincií a nesli vlajky Jižního Jemenu.

Jemen byl sjednocen v roce 1990, do té doby byly jeho severní a jižní část oddělenými státy. Jeden z účastníků dnešní akce si s sebou přinesl osobní dokumenty vydané v někdejším Jižním Jemenu.

K akci bylo vydáno prohlášení, v němž se požaduje, aby "světové společenství a arabská koalice vedená Saúdskou Arábií a SAE uznaly jihojemenský národ jako klíčového partnera v boji, který má zastavit šíření perského vlivu v oblasti", což je poukaz na íránskou podporu šíitů.

Hádího vláda je v prohlášení kritizována za špatné vedení a označena za "gilotinu Jemenců".

Za víkendovým převzetím Adenu je takzvaná Jižní přechodná rada (STC), která obvinila Hádího domácí spojence ze strany al-Islá z podpory šíitů a z podílu na jejich útoku na jihojemenské jednotky podporované SAE.

Podle Reuters se tyto oddíly už z prezidentského paláce stáhly, ale stále jsou ve vojenských objektech. Mluvčí STC řekl, že na místě zůstanou, dokud nebudou lidé z al-Islá a představitelé jemenského severu odvoláni z vysokých funkcí na jihu.

Hádího vláda označila počínání STC za puč. Rijád chce svolat summit, který bude situaci řešit, avšak Hádího vláda se jej nehodlá zúčastnit, dokud STC nestáhne své lidi z Adenu. Požádala také SAE, aby přestaly tyto jednotky podporovat.

Související

Více souvisejících

Jemen Mansúr Hádí (prezident Jemenu) Saúdská Arábie Saudi Arabia Army

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy