Člověk v tísni pomohl v Afghánistánu 74 tisícům lidí

Praha - Za poslední rok pomohla humanitární organizace Člověk v tísni (ČvT) téměř 74 tisícům lidí v Afghánistánu, kteří se vypořádávají s následky loňského ničivého sucha a letošních jarních povodní. Za organizaci o tom v pondělí informoval mluvčí Petr Štefan.

"Nedostatek sněhu a skromné jarní deště vloni způsobily extrémní sucho. Celé oblasti se ocitly bez vody a okamžitou pomoc podle průzkumů v terénu potřebovalo 2,86 milionu lidí," nastínil loňskou situaci koordinátor humanitární pomoci ČvT v Afghánistánu Pavel Mandula. Tisíce lidí přišly o úrodu, která je často jejich jediným zdrojem obživy. Po suchu přišla nebývale tuhá a dlouhá zima a po ní, už několikátý rok po sobě, mnoho oblastí postihly povodně. "Sucha způsobila, že jsem téměř nic nesklidil, a povodeň mi pak ještě odnesla velkou část úrodné půdy," potvrdil nelehkou situaci Mír Hosejn z vesnice Ab Partab.

Organizace ČvT pomohla 12 283 rodinám na severu Afghánistánu vypořádat se s následky. Pracovníci vytipovali nejvíce postižené vesnice a nabídli lidem vydělat si peníze prostřednictvím veřejných prací. Během pěti měsíců lidé odpracovali padesát dnů, denně si vydělali v přepočtu zhruba sto korun. "Výdělek jsme nastavili tak, aby po dobu pěti zimních měsíců činil šedesát procent průměrného potravinového spotřebního koše afghánské domácnosti," vysvětlil Pavel Mandula, podle kterého částka rovněž nenaruší místní pracovní trh a nepokroutí lokální ceny zboží. Veřejné práce navíc pomohly s obnovou vesnic. "Lidé čistili kanály, prameny a tradiční studny, stavěli ochranné zídky nebo opravovali cesty, mostky a školy," vyjmenoval příklady Mandula.

Samozřejmě, že humanitární pomoc směřovala i k lidem starým, nemocným, vdovám nebo osamělým matkám, kteří dostali pomoc bezpodmínečně. "Během letošního května jsme takto vyplatili 92 rodinám z 16 vesnic okresů Kišinde a Zaré po zhruba pěti tisících korunách, aby lidé pokryli nejnutnější potřeby," uvedl vedoucí fundraisingu ČvT Tomáš Vyhnálek.

Nejpostiženějším Afgháncům poskytl ČvT s prostředky z EU, OSN a od britské vlády také celkem 2 400 koz, 18 000 kusů drůbeže, tuny krmiva i kvalitní sazenice a osivo, aby pomohl s obnovou rostlinné produkce a chovu.

ČvT se v Afghánistánu podílí na obnově oblastí sužovaných záplavami už od roku 2010.

Související

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Charita ČR a Člověk v tísni vyhlásily sbírku pro Turecko a Sýrii

Charita ČR stejně jako humanitární organizace Člověk v tísni vyhlásila sbírku na pomoc Turecku a Sýrii, které dnes nad ránem zasáhlo ničivé zemětřesení. Obě organizace zároveň uvolnily peníze pro postižené. Vyplynulo to z informací, které jejich zástupci sdělili ČTK a zveřejnili na webu. Charitní síť i tým Člověka v tísni na místě už pomáhají.
Kyjev

Člověk v tísni už od února pomohl půl milionu Ukrajinců

Humanitární organizace Člověk v tísni za devět měsíců trvání ukrajinsko-ruského konfliktu poskytla pomoc za více než miliardu korun. Její pracovníci pomáhají Ukrajincům v napadené zemi i těm, kteří před válkou uprchli do Česka. Od února, kdy Rusko na Ukrajinu zaútočilo, pomoc organizace přijalo přes půl milionu lidí. Člověk v tísni o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Více souvisejících

člověk v tísni Afghanistán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy