Rybář odešel na lov, vrátil se jako boháč. Jenže je v tom háček

Gaza - Jeden palestinský rybář loni v srpnu našel v písku na mořském dně u pásma Gazy půltunovou bronzovou sochu řeckého boha Apollóna. Odvezl si ji domů na vozíku taženém oslem, aniž si byl vědom významu nálezu. Podle všeho jde však o dílo staré asi 2000 let. Policie radikálního hnutí Hamas, které nyní pásmu vládne, sochu zabavila, takže prozatím zmizela veřejnosti z očí.

Policie se o soše dozvěděla z aukčního serveru eBay, kde se socha krátce nabízela za půl milionu dolarů (deset milionů Kč). To je podle odborníků vysoce pod cenou, je-li socha pravá.

Policie tvrdí, že věc vyšetřuje, takže k nálezu se zatím nedostali ani archeologové. Ti se musejí spokojit s několika známými fotografiemi, na nichž bůh Slunce leží na dětské dece. Z nich usuzují, že dílo pochází z období mezi pátým a prvním stoletím před naším letopočtem, takže může být staré nejméně 2000 let.

"Je to unikátní a nevyčíslitelné. Je to, jako když se lidé ptají na cenu obrazu Mony Lisy. Najít sochu, která není z mramoru nebo kamene, ale z bronzu, je mimořádně vzácné," upozorňuje historik Jean-Michel de Tarragon z jeruzalémské školy biblických a archeologických studií.

Socha vypadá, že je ve výborném stavu, což vede odborníky k tomu, že místo nálezu zpochybňují. Podle nich nemohla být v moři. "Nenašli ji na břehu ani v moři, na to je moc čistá. Je nedotčená a suchá," poznamenal de Tarragon.

Rybář Džudat Ghrab (26) má však svou verzi. Tvrdí, že v mělké vodě asi 100 metrů od břehu jednoho dne spatřil na dně tvar odpovídají tvaru lidského těla. Bylo to prý trochu severně od hranice mezi pásmem a Egyptem. Nejdříve si myslel, že je to tělo těžce popáleného člověka. Když se k němu potopil, zjistil, že jde o sochu. Spolu s příbuznými ji prý tahali na břeh čtyři hodiny.

Dozelena zabarvená socha znázorňuje mladistvého, atletického boha stojícího na svalnatých nohou. Jednu ruku má ohnutou a otočenou dlaní vzhůru. Má husté vlnité vlasy a s vážností hledí na svět. V jednom oku je ještě duhovka z modrého kamene, druhé je prázdné.

Ghrab přiznává, že bohovi uřezal jeden prst a odnesl ho znalci kovů, protože si myslel, že by socha mohla být ze zlata. Bez jeho vědomí totéž udělal s dalším prstem i jeho bratr, aby si provedl vlastní zkoušku. Klenotník materiál roztavil.

Nálezu se ujali příbuzní, kteří patří k Hamasu, a krátce nato se socha objevila v nabídce serveru eBay s poznámkou, že si kupec pro ni má zajet do pásma Gazy. To se snadno řekne, ale hůř udělá, protože pásmo Gazy je odříznuto od okolního světa. Zda se nějaký kupec přihlásil, není známo. Jakmile se o nabídce dověděly úřady Hamasu, nařídily policii sochu zabavit.

Zástupci ministerstva pro cestovní ruch tvrdí, že veřejnost sochu uvidí, až skončí vyšetřování. Právě to musí určit, kdo se dílo pokoušel prodat. 

Apollón byl původně bohem světla, ale postupně se jeho působnost zvětšovala. Stal se bohem Slunce a zatlačil do pozadí původního slunečního boha Hélia, jeho blíženka Artemis potom byla ztotožněna s Měsícem na úkor bohyně Seléné. Podle tradice každou zimu odcházel do své druhé vlasti, země Hyperborejců, kde panovalo věčné světlo a mír.

Apollónovým hlavním atributem byl luk a šípy. Šípy možná představovaly světelné paprsky, protože sluneční světlo může být jak užitečné a přinášející život, tak zhoubné, spalující a hubící. Apollón svými šípy zasahoval vždy neomylně a rozséval jimi smrt (například když s Artemidou trestali Niobé) a mor (tak jak se stalo před Trójou, když Agamemnón urazil jeho kněze), ale smrt i mor uměl také odvracet. Stal se proto patronem lékařského umění. Jeho nejslavnější syn Asklépios, jehož měl s nymfou Korónidou, se stal zosobněním dokonalého antického lékaře. 

Svým božským světlem Apollón také poodhaloval budoucnost a byl proto i věštným bohem, uvádí spqr.cz.

Antičtí umělci Apollóna zobrazovali jako statného bezvousého mladíka s dlouhými světlými vlasy. Na hlavě měl obvykle vavřín, v rukou držel luk, lyru nebo trojnožku. Jeho nejznámější sochou je tzv. Apollón Belvedérský. Zasvěcen mu byl delfín, labuť, vlk a laň, z rostlin potom vavřín. Mezi jeho epiteta patřilo: Pýthios (pýthijský), Foibos (jasný), Delfínios (delfín – ochránce mořských cest), Alexikakos, Iátros (léčitel), Hekébolos (dalekostřelný, neomylný střelec), Músagetés (vůdce múz) nebo Smintheus (hubitel polních myší).

Jeho římskou obdobou byl bůh Apollo s přívlastky podobnými těm řeckým: medicus (léčebný), flavus (jasný), formosus (sličný), pulsator citharae (hráč na kitharu), augur (věštný). Na jeho počest se v Římě slavily hry ludi Apollinares.

Související

Více souvisejících

Sochy Pásmo Gazy Umění

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy