Uprchlíci ze Sýrie jsou na dně: Jedí trávu, děti přicházejí do táborů v pyžamech

Zaatarí (Jordánsko) - Kvůli intenzivním bojům přichází od února do Jordánska stále více syrských uprchlíků. Zatímco předtím jich bylo asi 300 denně, dnes je to až 900 lidí. Mění se také důvody, proč odcházejí. Jak uvádějí zástupci úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), v uprchlickém táboře Zaatarí na severu Jordánská se stále častěji setkávají s utečenci, kteří trpí podvýživou. Celkem se nyní v Jordánsku nachází okolo 600.000 syrských uprchlíků.

"Přibývá lidí z Homsu a Damašku, kteří stále více mluví o tom, že v zemi není jídlo. Uprchlíci přicházejí slabší, je to na nich vidět. Jedí trávu, listy, cokoli," říká irská humanitární pracovnice Lisa, která v Zaatarí pracuje. "Děláme jim zdravotní testy, ještě nemáme výsledky, ale předpokládáme, že budou mít podvýživu," dodává. Často prý přicházejí s dětmi ještě v pyžamech, jak je jen vzali a utíkali směrem k hranicím.

Válka v Sýrii začala přesně před třemi lety. Když začali do sousedních zemí přicházet první uprchlíci, v Jordánsku nejprve žili přímo u místních obyvatel. Jejich počet ale rychle narůstal, a tak v létě roku 2012 začaly vznikat první spontánní tábory na severu země, nyní jsou čtyři. Na konci července stejného roku byl otevřen i největší jordánský uprchlický tábor Zaatarí, který je druhým největším na světě a leží asi 15 kilometrů od hranic se Sýrií. Podle posledních údajů v něm žije 90 až 100 tisíc lidí.

Provoz tábora stojí půl milionu dolarů denně

V táborech nicméně bydlí pouze necelých 20 procent syrských uprchlíků, ostatní žijí přímo v jordánských městech a vesnicích. Z celkového počtu utečenců ze Sýrie je v Jordánsku 53 procent dětí do osmnácti let, 26 procent žen a 21 procent mužů.

"Asi 90 procent uprchlíků si pronajímá byty a domy, platí ale velmi vysoké nájmy, kvůli poptávce se téměř ztrojnásobily, deset procent jich žije u jordánských rodin," říká Carlos Afonso, který v Jordánsku pracuje pro ECHO. To je úřad Evropské komise, jenž má na starosti humanitární pomoc.

Poslední dobou podle Afonsa přicházejí uprchlíci ve zbídačeném stavu i kvůli tomu, že mají za sebou mnohem delší cestu, než tomu bylo dříve. Hranice se Sýrií na severu Jordánska je totiž mnohem více kontrolovaná.

Místo, kde vznikl tábor Zaatarí, bylo původně nehostinnou pouští, a to se zde projevuje i nyní, zejména velkým množstvím prachu. Stále to není ideální, humanitární organizace z celého světa ale pracují na tom, aby se životní podmínky uprchlíků zlepšily. Zatímco zpočátku žili všichni ve stanech, dnes je v táboře na 25.000 obytných kontejnerů (jeden z nich stojí 2500 dolarů) a jen asi 3000 rodin má ještě stan. Přes 70 procent tábora je elektrifikováno a na některých karavanech jsou vidět i satelity. Provoz tábora stojí asi 500.000 dolarů (přes deset milionů Kč) denně.

Konflikt začal Asad

V březnu 2011 dorazila revoluční vlna arabského jara ze severní Afriky do Sýrie. Lidé v ulicích se na počátku revoluce zasazovali o její mírový průběh. Inspirovali se občanským hnutím z Egypta a dalších států, kde na nátlak lidu autoritativní vládci odstoupili. Demonstranti v ulicích syrských měst žádali odstoupení prezidenta, volali po reformách, usilovali o svobodné a férové volby a plnění závazků plynoucích z respektu k základním lidským právům a svobodám. Nepřehlednost situace vyvěrá ze složité sociální reality a bouřlivé historie plné zájmů impérií, regionálních konfliktů a vojenských pučů. Vládní složky prezidenta Bašára Asada nastartovaly konfliktní průběh revoluce.

V roce 1970 se po dalším vojenském převratu zmocnil vlády Háfiz al-Asad, kterého v roce 2000 nahradil jeho syn Bašár. Během čtyřiceti let se režim strany Baas a vláda Asadů postarali o zničení opozice a upevnění moci bezpečnostních složek, pomocí kterých je udržována atmosféra všudypřítomného celospolečenského strachu.

Tento nebezpečný mix spustil krizové směřování arabského jara v Sýrii, které doprovází obavy z etnických čistek, zločinů proti lidskosti, zájmové financování konfliktu ze zahraničí, tisíce uprchlíků a celospolečenská krize přelévající se do sousedních států.

Pro pochopení událostí v Sýrii je nutné představit i národnostní a náboženské složení Sýrie. Výrazným způsobem se promítá do aktuální politické krize v Sýrii a ovlivňuje povahu syrského státu jako celku. Syrská pestrost obyvatelstva je odvozena od dvou hlavních štěpících linií – náboženství a národnosti. Větší ohrožení pro jednotnost Sýrie však představuje veliké množství náboženských konfesí. To se promítá rovněž do současných událostí. Majoritní náboženskou složku představuje sunnitská větev islámu, která tvoří přibližně 74% veškeré populace, informuje Syrskárevoluce.cz.

Další náboženské skupiny představují křesťané s 10% a také alawité, šíʿité a drúzové. Poslední dvě zmíněné sekty však nikdy neměly žádné politické ambice již z důvodu zanedbatelného počtu a jejich geografické koncentrovanosti. Ačkoliv však tvoří v Sýrii sunnité většinové obyvatelstvo, moc v současné době drží v rukou úzká skupina alawitů soustředěná kolem prezidenta Bašára al-Asada. Tím současná politická krize nabývá také náboženského charakteru.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Pokud Kurdové uspořádají volby, zaútočíme na Sýrii

Turecko bez váhání provede ofenzívu v severní Sýrii, pokud kurdské skupiny, které Ankara obviňuje z napojení na zakázané kurdské militanty, budou pokračovat v plánech na uspořádání komunálních voleb v regionu. Uvedl to ve čtvrtek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle zprávy agentury AP.

Více souvisejících

Sýrie jordánsko uprchlíci

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

před 1 hodinou

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

před 3 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 4 hodinami

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Jannik Sinner

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

včera

včera

včera

včera

České královské korunovace. Jak probíhaly a jaký měly význam?

Královské korunovace patřily k vůbec nejdůležitějším ceremoniálům, který v sobě spojoval státnický i duchovní charakter. Jak tento akt probíhal a jaký měl význam? Kdy se konala první česká královská korunovace a kdy poslední?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy