VIDEO: Asad dobyl křižácký hrad, památka UNESCO je poničená

Damašek - Slavný křižácký hrad Krak des Chevaliers v Sýrii, zapsaný na seznam památek UNESCO, byl poničen v bojích mezi vládními silami a povstalci. Zatímco vnější fasáda a velká část objektu z 12. a 13. století se zdá být nepoškozená, sloupy jsou ohořelé, žebrovaná klenba částečně zborcená a po zemi se povalují velké kameny, které tvořily součást konstrukce. Podle agentury AFP však nelze říci, zda tyto škody ve spodní části hradu pocházejí ze čtvrtka, kdy se hradu zmocnily vládní jednotky, nebo jsou důsledkem předchozích bombardování.

Skupina novinářů, která směla místo navštívit v doprovodu syrské armády, neviděla na zdech žádné stopy po kulkách. Podle plukovníka, jenž doprovázel novináře, v objektu pobývalo 700 povstalců. Osobní věci, které tu zanechali, svědčí o dobře organizovaném životě. "Jednali jsme tak, abychom Krak uchovali, a ne jej zničili," ujistil plukovník.

Boje v okolí pevnosti, která byla postavena v letech 1142 až 1271 a je považována za jeden z nejlépe zachovaných křižáckých hradů na světě, byly opakovaně hlášeny po celou dobu syrského konfliktu. Jako svou základnu hrad využívali rebelové.

Uvnitř hradu byla jedna z místností přeměněna na velitelství a ložnici povstaleckých vůdců. Na zemi jsou koberce, střílny jsou schované za závěsy. Po celém pokoji je roztroušené pánské oblečení. Zřízen tu byl i kuchyňský kout a v malé almaře je stále rýže a margarín. 

Vedle se podle syrského důstojníka nachází pokoj vyhrazený ženám. Na zemi jsou matrace, je tu i malá kancelář, náboženské knihy, dezinfekční prostředky, prášek na barvení vlasů i dámské oblečení. V místnosti vonělo kadidlo. Na nádvoří byly lavory plné prádla určeného k vyprání, zatímco další prádlo se už suší. V jedné místnosti jsou uskladněny výbušniny a minometné granáty.

Ve vesnici Husn v podhradí jsou škody značné. Armáda tvrdí, že ve čtvrtek bylo při útěku z hradu Krak des Chevaliers zabito 11 rebelů. Syrská organizace pro lidská práva SOHR uvádí, že bylo pří útěku z oblasti kolem Husnu do Libanonu zabito nebo zraněno nejméně 60 civilistů a bojovníků.

Zdroj: YouTube

Hrad je jednou z největších a nejvíce zachovaných památek na křižácké výpravy do Svaté země. Jeho rozloha činní 3 ha. Tvoří ho vnitřní hrad, který je oklopen vnějším, obraným prstencem. Pro porovnání, náš největší hrad Rabí má 1 ha. Hrad Krak de Chevaliers mohl pojmout až 4.000 mužů, byl dostatečně zásoben pro dobu obléhání a byl jedním z hlavních pilířů křižáků ve Svaté zemi. Hrad je vystaven v románském a gotickém stylu.

V roce 1142 hrad Raimund II. hrabě z Tripolisu postoupil rytířskému Řádu Johanitů. Řád Johanitů byl založen roku 1099 Raymundem de Puy. Úkolem rytířů byla obrana těchto oblastí. V letech 1110 - 1271 hrad celkem 11x odolal pokusům muslimů o jeho dobytí. Teprve až dne 8. 4. 1271 ho získali mameluci pod vedením sultána Baibarse (tehdejšího muslimského vládce Egypta a Sýrie) výměnou za záruku o bezpečný odchodu Johanitů a ostatních křižáků z donjonu hradu. Stalo se tak po necelém dvouměsíčním obléhání, které začalo dne 21. 2. 1271, kdy nejdříve dne 4. 3. 1271 dobyli předhradí. Dne 31. 3. 1271 prorazili mameluci jihozápadní věž opevnění, následně se zbytky křižáků stáhli do donjonu hradu a pak se rozšířila nepravdivá fáma, že celé Tripoliské hrabství bylo dobyto, proto obránci hradu přistoupili na kapitulaci.

Pro zajímavost, Řád Johanitů existuje dodnes a je znám pod svým oficiálním označením Suverénní vojenský a špitální řád sv. Jana Jeruzalémského z Rhodu a z Malty, zkráceně Maltézský řád se sídlem v Římě. Řád Johanitů má v současnosti postavení nezávislého státu bez vlastního výsostného území, přesto udržuje s 97 státy diplomatické styky, včetně České republiky, a má status pozorovatele v OSN, píše casopis.mensa.cz.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Pokud Kurdové uspořádají volby, zaútočíme na Sýrii

Turecko bez váhání provede ofenzívu v severní Sýrii, pokud kurdské skupiny, které Ankara obviňuje z napojení na zakázané kurdské militanty, budou pokračovat v plánech na uspořádání komunálních voleb v regionu. Uvedl to ve čtvrtek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle zprávy agentury AP.

Více souvisejících

Sýrie UNESCO

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

před 1 hodinou

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

před 3 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 4 hodinami

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Jannik Sinner

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

včera

včera

včera

včera

České královské korunovace. Jak probíhaly a jaký měly význam?

Královské korunovace patřily k vůbec nejdůležitějším ceremoniálům, který v sobě spojoval státnický i duchovní charakter. Jak tento akt probíhal a jaký měl význam? Kdy se konala první česká královská korunovace a kdy poslední?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy