Tony Blair: Za krizi v Iráku nemůže invaze z roku 2003

Londýn - Za současnou situaci v Iráku nemůže intervence koalice západní států z roku 2003, která svrhla režim diktátora Saddáma Husajna. Myslí si to alespoň bývalý britský premiér Tony Blair, jeden z nejhlasitějších stoupenců tehdejšího vojenského zásahu. Informuje server BBC.

Irák by podle Blaira představoval mezinárodní problém, i pokud by mu nadále vládnul Saddám Husajn. Stávající krize je podle něj vážná a znamená globální riziko. Bývalý šéf britských labouristů proto volá po větším angažmá západních mocností při jejím řešení.

Tvrzení, že by Irák pod Husajnovou vládou byl dnes stabilním státem označil Blair za nevěrohodné. "I pokud bychom tam v roce 2003 nechali Saddáma, pak přišel rok 2011 - arabské revoluce se prohnaly Tuniskem, Libyí, Jemenem, Bahrajnem, Egyptem a Sýrií - Irák by tak stále představoval velký problém. Konečně, vidět co se stane, když necháte vládnout diktátora, můžete na Asadovi. Problém nezmizí," deklaroval expremiér.

Blairovy poznámky vzbudily vlnu kritiky. Mnozí britští komentátoři je označili za "bizarní" a politika obviňují, že si pouze snaží "umýt ruce od vlastní odpovědnosti".

Tony Blair patřil v roce 2003 spolu s americkým prezidentem George W. Bushem k hlavním zastáncům vojenského zásahu proti Husajnovu režimu. V Británii přitom čelí stále větší kritice. Invazi totiž ospravedlňoval údajnou existencí iráckých zbraní hromadného ničení, které se však nikdy nenašly.

Související

Více souvisejících

Irák Tony Blair

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy