Hrozba ISIL spojila Západ s Íránem, Británie mění diplomacii

Londýn/Bagdád - Británie brzy znovu otevře svou ambasádu v Teheránu, která byla uzavřena před více než dvěma roky. Sdělil to dnes v Londýně britský ministr zahraničí William Hague. Londýn přerušil diplomatické vztahy s Teheránem po útocích na britskou ambasádu v irácké metropoli koncem roku 2011.

"Rozhodl jsem se nyní, že jsou dobré podmínky pro znovuotevření naší ambasády v Teheránu," uvedl podle agentury Reuters šéf britské diplomacie v písemném prohlášení pro parlament. Uvedl, že o tom již v sobotu hovořil se svým íránským protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem.

"Je nejprve třeba vyřešit několik technických detailů. Ale máme v úmyslu znovuotevřít ambasádu v Teheránu, nejprve s omezeným počtem pracovníků, jakmile se tyto detaily vyřeší," upřesnil podle agentury AFP britský ministr.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes varoval před dalším stupňováním bojů v Iráku. Bojí se prý, že násilí bude pokračovat nejen v této zemi, ale že se rozšíří i za její hranice. Pan Ki-mun zároveň vyzval iráckou vládu, aby účinněji zasáhla proti sunnitským rebelům z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL).

Ropná rafinerie mimo provoz

Irák z bezpečnostních důvodů zastavil provoz v největší ropné rafinerii země v Bajdží. Místní personál ale podle agentury Reuters zůstal na místě a objekt zajišťuje armáda. Zahraniční zaměstnanci byli evakuováni.

Bajdží leží na hlavním silničním tahu mezi Bagdádem a Mosulem, který před týdnem obsadila skupina radikálních sunnitů z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Kromě největší irácké rafinerie ropy je tam také velká elektrárna.

"Rozhodli jsem se evakuovat zahraniční personál a zastavit produkci, abychom zabránili rozsáhlým škodám," sdělil Reuters hlavní inženýr rafinerie. Podle něj má Irák pro domácí spotřebu ropného oleje, benzinu i petroleje dostatek na jeden měsíc.

V Bajdží se podle Reuters zpracovává pouze ropa těžená na severu Iráku. Další dvě rafinerie jsou v Bagdádu a na jihu země a ty jsou v provozu a v rukou armády.

S rostoucím napětím se zvedá také cena ropy a zlata. V souvislosti s boji v Iráku a obavami o dodávky ropy ze zemí OPEC vzrostla cena ropy (Brent i WTI) a také cena zlata. Dle vyjádření analytiků společnosti Reuters je prozatím nejvíce pravděpodobnou variantu nárůst ceny ropy do pásma 100 až 120 USD za barel, informuje Patria.cz.

Organizace ISIL, která vznikla z irácké odnože teroristické organizace al-Káida, chce ustavit na severu Sýrie a Iráku islámský stát a spoléhá na podporu sunnitských kmenů. V Sýrii drží území východní provincie Dajr az-Zaur, kde se těží ropa. Podle některých názorů, například saúdskoarabského prince Fajsala, jenž dříve velel rozvědce, nebrala irácká vláda nebezpečí ISIL dlouho vážně.

Již od pádu Sadáma Husaina začala skupina pracovat jako odnož proslulé teroristické organizace Al – Kájda. Skutečně organizovanou podobu jí však dal až nástup současného vůdce Abu Bakr al-Baghdadiho v roce 2010. Muž s přezdívkou „neviditelný šejk" rozpoutal bojové šílenství, které za brutální označila dokonce i samotná Al – Kájda. Právě pod jeho vedením totiž organizace odstartovala sérii těch nejkrutějších sebevražedných útoků a bombových atentátů.

Psali jsme:
Islámský stát v Iráku a Levantě táhne na Bagdád. Bojuje se pouhých 60 kilometrů od metropole
 

V dubnu 2013 skupina změnila své jméno na Islamic State of Irag (ISIS) a veřejně deklarovala, že její válečníci začnou s operacemi také na území Sýrie. Právě tento krok mohl být jedním z prvních signálů nezměrných ambicí, jejichž cílem je, zdá se, vytvoření nového islamistického území za pomoci odstranění hranic mezi Sýrií a Irákem. Území, ve kterém by striktně bylo dodržováno právo známé jako Šária.

O bojovnosti radikálů nejlépe vypovídají loňská čísla. Dle státních úřadů měla organizace ISIS v roce 2013 na svědomí největší část ze 7000 iráckých civilních obětí. Tento počet je nejvyšší od roku 2008 a je jen dalším signálem, že současný konflikt „nevyrašil přes noc". Také 50 sebevražedných atentátů z listopadu 2013 napovídalo, že ISIS je za své názory připraven „bojovat" tvrději, než kdy jindy.

V případě, že však nakonec k protiofenzívě přistoupí, měly by se západní mocnosti připravit na skutečně zarputilého protivníka, uvedla dále Patria.cz.

Protivníka plného odhodlání, ochotného nést oběti a co možná nejhůř – s velice dobrým válečným vybavením. Součástí arzenálu radikálů jsou totiž běžné i rakety či dokonce naváděné střely. Za financováním organizace ISIS tak, ke všeobecnému znepokojení, stojí pravděpodobně (mimoírácké) zločinecké útvary.

Související

Více souvisejících

Irák Velká Británie Pan Ki-mun (šéf OSN)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy