Britský vicepremiér promluvil: Izraelské akce nejsou adekvátní, národ Palestiny trpí

"Každodenní záběry lidského utrpení v Gaze jsou otřesné a srdcervoucí. Bylo zabito více než tisíc palestinských civilistů. Kdyby nebylo mezinárodní pomoci, polovina tamní populace by byla bez jídla. Stovky tisíc mužů, žen a dětí hledají úkryt ve školách OSN - i ty však poskytují jen malou bezpečnost," uvádí britský vicepremiér Nick Clegg. Svůj pohled na současné dění na Blízkém východě shrnul v komentáři pro server The Guardian.

Izraelské akce nejsou adekvátní

"Nedá se popřít, že izraelské vojenské akce se jeví jako neadekvátní a v kombinaci s blokádou Gazy vedou ke kolektivnímu utrpení palestinského národa. Vinu ale nese pochopitelně i Hamas. Schováváním se mezi civilním obyvatelstvem a ukrýváním zbraně ve školách a mešitách ukazuje, že je ochoten obětovat vlastní lid k zisku vojenské výhody. Utratil vysoké sumy za sofistikovanou síť tunelů, skrze které terorizuje izraelské civilisty - tyto peníze mohly jít na školy, domy a kliniky pro Palestince," píše šéf britských liberálů.

"Tato tragédie je zlověstně známá. Po operacích Cast Lead v roce 2008 a Pillar of Defense v roce 2012 jde o třetí velkou vojenskou akci v Gaze za posledních šest let. Předchozí vyústily v příměří, která bohužel nepřispěla téměř ničím k řešení jádra konfliktu. Obě strany se spokojily s rutinou, která je marná a smrtící. Rakety Hamasu nikdy nezlomí izraelské odhodlání, izraelské bomby nikdy neukončí palestinský odpor. I za předpokladu, že se Izraeli podaří zničit Hamas, ve zničené a zoufalé Gaze se nepochybně objeví nové podobné hnutí. Stejně jako v Severním Irsku, v Bosně a mnoha dalších podobných konfliktech, hra s nulovým součtem nikdy nepřinese mír. Toho docílí pouze pochopení toho, že všichni musí sdílet stejný prostor a osud," domnívá se Clegg.

"Izraelská vláda možná cítí, že svou poslední ukázkou síly získala navrch, ale z minulosti by měla vědět, že jakýkoliv pocit stability bude jen krátkodobý," varuje politik.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tleskám bývalému izraelskému prezidentovi Šimonu Perézovi, který v minulých dnech prolomil ledy a vyzval k ukončení vojenských akcí. Více izraelských a palestinských politiků by mělo navít kuráž jeho příkladu následovat. Pokud Izrael chce zajistit trvalou bezpečnost pro svůj lid, musí při přerušení kruhu násilí spoléhat na politickou vůli, nikoliv na vojenskou moc," apeluje britský vicepremiér.

Dlouhodobé či krátkodobé zájmy?

"Premiér Benjamin Netanjahu musí nyní upřednostnit dlouhodobé izraelské strategické zájmy před krátkodobými taktickými vojenskými zisky. Je na čase, aby izraelská vláda začala jednat s politickým vedením Hamasu v Gaze. Izraelská neochota spolupracovat s novou sjednocenou palestinskou vládou prezidenta Mahmúda Abbáse kvůli zapojení Hamasu musí být přehodnocena," vyzývá komentář.

"V roce 2008 bývalý šéf izraelské tajné služby Efraim Halevy vyzval k spolupráci s Hamasem. Zjistil, že navzdory těžkým ztrátám, se ho nepodaří přimět k poslušnosti. Tři vojenské operace, které následovaly, ukazují naléhavou potřebu přímých rozhovorů. Jelikož Izrael brutálně demonstroval svou vojenskou sílu, potřeba nového politického přístupu je urgentní," píše Clegg.

"Hamas je zranitelný a na mizině. Až do zformování nové jednotné vlády s Fatahem před několika měsíci neměl prostředky na vyplácení platů pro lékaře a učitele a čelil rostoucímu odloučení od běžných gazanů. Hamas je izolovaný v arabském světě. Izrael, jak jsme jasně viděli, nedokáže zlikvidovat Palestinskou opozici, ale má jedinečnou příležitost vložit klín mezi politické a vojenské křídlo Hamasu. Nečekaný akt politické velkorysosti, spíše než sporadická vojenská odveta přinese Izraeli mezinárodní podporu," míní politik.

"Když toto píšu, vím, že vzbudím hněv. Dostanu dopisy a emaily argumentující tím, že Izrael by neměl teroristy odměnit zahájením rozhovorů. Této reakci rozumím a uvědomuju si, že izraelské obyvatelstvo žije v existenčním strachu. Moje odpověď zní: Vojenské akce opakovaně selhaly a nezabránily raketovým útokům na nevinné Izraelce. Moderní dějiny učí, že nemůžete střílet, okupovat či obléhat a zároveň získat trvalou bezpečnost. Mír vždy plyne z vytrvalého a odhodlaného úsilí. Královna potřásající si rukou s Martinem McGuinnessem (bývalým velitelem Irské republikánské armády, pozn. překladatele) před dvěma lety nám připomněla, že i ten nejvíc bezvýchodný konflikt může být vyřešen," domnívá se britský vicepremiér.

"Každopádně toto je možné jen tehdy, když si nepřátelé uvědomí marnost konfliktu a potkají se tváří v tvář. Neexistuje náhrada za bezpečnost, kterou dokáže přinést mír. V návaznosti na stále větší krveprolití a nestabilitu je v nejvyšším zájmu gazanů i Izraelců vymanit se z tohoto smrtícího sevření," uzavírá Clegg.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události z více úhlů. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách izraelsko-palestinského konfliktu. Děkujeme za pochopení.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi Původní zpráva

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

Více souvisejících

Izrael Pásmo Gazy Nick Clegg

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy