AFP: Irácké kmeny odmítají pohřbívat lidi, které zabil koronavirus

Irák, několik desetiletí poznamenaný boji a smrtí, nemá slitování s těmi, kdo teď umírají kvůli koronaviru. Lidé odmítají poskytnout hřbitovy a pozemky pro hroby, márnice se plní oběťmi nemoci COVID-19. Kmenové zvyklosti jsou zákon a kmeny kategoricky odmítají poskytnout své pozemky k pohřbení lidí, jež zabil koronavirus, napsala agentura AFP.

Saada Malak i jeho bratranec narazili s tělem Saadova otce zemřelého na COVID-19 všude na odmítnutí. Nakonec vzdali svou snahu pohřbít ho a nechali tělo v jedné bagdádské nemocnici. "Toto je tak velká země a opravdu se v ní nenajde několik metrů čtverečních na pohřbení těch mrtvých? Otec zemřel před týdnem a my jsme od té doby nebyli schopni uspořádat pohřeb ani ho uložit do země," stěžuje si Malak.

Ve čtyřicetimilionovém Iráku je podle oficiálních údajů v řádu stovek nakažených. Testováno bylo ale jenom několik tisíc lidí a občané vládním údajům nedůvěřují. Řídí se hlavně kmenovými zvyklostmi.

Jeden z klanů před několika dny odmítl delegaci ministerstva zdravotnictví, která se pokusila pohřbít čtyři mrtvé v kraji severovýchodně od Bagdádu. Ministerští pracovníci pak zkoušeli štěstí jinde, jižně od metropole, ale tam je vyprovodily desítky rozhořčených lidí. Kolona se čtyřmi těly tak skončila u márnice, odkud mrtvé předtím vyzvedla.

O pohřbení Saadova otce se pokusil i bratrance Sálim Šammarí. Doprovodili ho policisté, ale ani to nepomohlo. "Hrozili nám a řekli, že nám zapálí auto. Přítomnost policistů byla k ničemu," řekl Šammarí. "Děláme to kvůli svým dětem a rodinám, proto odmítáme ty lidi pohřbívat ve svém okolí," řekl Iráčan, který nechtěl být jmenován.

Ministr zdravotnictví Džaafar Aláví ujistil, že z pohřbeného těla nehrozí žádná nákaza, ale přesto se ještě obrátil na náboženské autority, aby zakročily. Velký ajatolláh Alí Sistání vydal dekret, který ukládá, že tělo každého, kdo zemřel na koronavirus, musí být zabaleno do tří rubášů a že místní úřady musejí pohřeb umožnit.

Jenomže, jak upozornil jeden lékař, v provinciích Nadžaf a Karbalá, kde se nacházejí šíitské svatyně, ministerstvo zdravotnictví nemůže místním úřadům nic nařizovat. Sistání sídlí právě v Nadžafu. Lékař, který rovněž nesouhlasil se zveřejněním svého jména, řekl, že ví o případu, kdy na okraji provincie Nadžaf zastavili konvoj s tělem k pohřbení, totéž zažili příbuzní jiných zemřelých u Karbaly. "Teď máme čtyřicítku mrtvých, ale co se stane, když jich bude mnohem víc?" řekl lékař.

Podle Světové zdravotnické organizace připadá v Iráku na 10.000 občanů 14 nemocničních lůžek. Irák navíc sousedí s Íránem, kde je téměř 3000 mrtvých a více než 40.000 nakažených. Coby druhý největší exportér ropy v rámci zemí skupiny OPEC Irák na zdravotnictví vydává jenom 1,8 procenta svých příjmů. Propadající se ceny ropy znamenají pro zemi velké ztráty a vláda se začíná se žádostmi o přispění obracet na soukromý sektor, který ale v zemi téměř neexistuje, a rovněž na banky.

Irák čelí epidemii koronaviru v situaci, kdy jeho zdravotnictví má k dispozici na počet občanů méně lékařů než stále válčící Libye. Mnoho iráckých doktorů uprchlo kvůli násilí i kvůli obavám z únosu.

Iráčané mají strach obracet se na nemocnice, které mohou být koronavirem zamořeny, a hledají vlastní řešení. Murtada Zubajdí vystudoval technologii zdravotnického vybavení. Žije na jihu Iráku a zkonstruoval průhlednou buňku, která má uvnitř lůžko a k němu připevněnou lahev s kyslíkem. Buňka je klimatizovaná a je v ní televizor.

Irácké úřady vyhlásily do 11. dubna zákaz vycházení a zakázaly shromažďování, což se týká i pohřbů. "Nám už smrt nevadí. Teď přemýšlíme jen o tom, jak ty mrtvé pohřbít," říká Šammarí.

Související

Více souvisejících

Irák Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy