Naše srdce pláčou, stěžuje si muezzín z Velké mešity v Mekce při představě nadcházejícího muslimského postního měsíce ramadánu. Nejposvátnější místo islámu zeje prázdnotou, nebudu se konat sešlosti o večerní hostině iftáru ani společné večerní modlitby tarávíh.
A nebude se ani cestovat do posvátných měst Mekky a Medíny nebo pořádat bouřlivé sešlosti s přáteli, které běžně trvají dlouho do noci, napsala k blížícímu se ramadánu v době šířící se nákazy koronavirem agentura AFP.
Muslimové se od Saúdské Arábie přes Maroko, Egypt, Libanon po Sýrii připravují na zasmušilý ramadán.
"Jsem zvyklý na to, že je Velká mešita plná lidí ve dne i v noci, pořád. Toto je zničující," říká muezzin Alí Mulla s pohledem na prázdné nádvoří u mešity v Mekce. Prázdné je také okolí svatyně Kaby, kolem níž věřící obcházejí vždy ve velkém počtu. Saúdskoarabské úřady ve snaze zamezit šíření koronaviru zakázaly vykonávat malou pouť umru, k níž muslimové přijíždějí kdykoli v roce. A je pravděpodobné, že zruší i letošní velkou pouť hadždž, která by měla začít v červenci. Rijád muslimy vyzval, aby si zatím plány na cestu do Mekky nedělali.
Náboženské instituce v jiných zemích většinou souhlasí a také doporučují vyhnout se shromažďování. Zavřená zůstane i jeruzalémská mešita Al-Aksá, třetí nejposvátnější místo islámu.
Ramadán je devátý měsíc islámského lunárního kalendáře. Přesný začátek se stanovuje podle srpku nového měsíce, což sledují na obloze náboženské autority. Začátek se dá také vypočíst z astronomických údajů, podle nichž nový měsíc letos začne ve čtvrtek 23. dubna.
Světová zdravotnická organizace (WHO) požádala muslimské státy, aby nedovolily velké sešlosti vztahující se k ramadánu, což se týká také tržišť a obchodů. Ramadán je sice postní měsíc, ale půst se týká jenom dne, v noci se většinou konzumuje hojně. Rodiny mají ve zvyku dělat si zásoby potravin. Letos mají ale obchodníci starosti, protože zákazníci než o tradiční nákupy projevují větší zájem o roušky, rukavice a desinfekci.
"Něco jsem na ramadán našetřil, ale utratil jsem to za věci nezbytné v době uzávěry a na ochranu proti viru," přiznává jednapadesátiletý Júnis, který pracuje v damašském obchodě s oděvy.
Írán, který je pandemií nemoci covid-19 velmi postižen a má přes 5000 mrtvých, začal omezení uvolňovat ve snaze o obnovu ekonomiky. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí ale vyzval občany, aby se o ramadánu neshromažďovali a modlili se o samotě doma.
Města stomilionového Egypta bývají o ramadánu rušná až do úsvitu, mešity i restaurace plné lidí, v obchodech svítí lucerny. Tlumočník Sámih Jamaní si ale myslí, že nyní je třeba nařízení o uzávěře důsledně dodržet. "Letos se budu modlit doma. Je správné, že zavírají mešity, během modliteb jsou tam lidé moc blízko jeden druhého," soudí.
WHO nemá nic proti tomu, aby zdraví muslimové dodržovali o ramadánu denní půst jako vždy. Pacienti s nemocí covid-19 by ale podle ní měli otázku půstu konzultovat s lékaři.
Náboženské autority ve Spojených arabských emirátech už oznámily, že se povinnost půstu nebude týkat zdravotníků, kteří pečují o lidi s nemocí covid-19. Viceprezident a panovník emirátu Dubaj šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm ohlásil humanitární kampaň, díky níž bude o ramadánu připraveno 100 milionů balíčků s jídlem pro lidi v komunitách zasažených koronavirem. V emirátech je nakaženo přes 6700 lidí a mnozí z nich jsou zahraniční dělníci. "V SAE nikdo neusíná hladový ani v bídě. Na nikoho se nezapomene," napsal na twitteru panovník.
Providing food for everyone, with the approach of the Holy Month of Ramadan, is a social priority in our battle against the pandemic. The crisis revealed our country’s authenticity and deeply-rooted generosity. In the UAE, no one sleeps hungry or in need. No one is left pic.twitter.com/MISKrDsl5D
— HH Sheikh Mohammed (@HHShkMohd) April 19, 2020
Náboženští představitelé upozorňují, že by se nic nemělo měnit na zvyku obdarovávat, jak je o ramadánu zvykem. I ti ve válčících zemích jako Libye, Jemen nebo Sýrie nemají podle nich zapomínat na nejchudší. "Ramadán je vždy dobou pro dobročinnost a letos je potřebných mnoho, zejména ti, kteří uprchli před boji," říká libyjská bankéřka Karíma Munírová.
Související
Začal posvátný měsíc muslimů, ramadán. Některé země se na něm neshodly
Saúdská Arábie po ramadánu zavede dočasný zákaz vycházení
ramadán , Saúdská Arábie Mekka , Saúdská Arábie , Muslimové , spojené arabské emiráty , Dubaj , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák