AFP: Z letošního ramadánu zbude jenom půst

Naše srdce pláčou, stěžuje si muezzín z Velké mešity v Mekce při představě nadcházejícího muslimského postního měsíce ramadánu. Nejposvátnější místo islámu zeje prázdnotou, nebudu se konat sešlosti o večerní hostině iftáru ani společné večerní modlitby tarávíh.

 A nebude se ani cestovat do posvátných měst Mekky a Medíny nebo pořádat bouřlivé sešlosti s přáteli, které běžně trvají dlouho do noci, napsala k blížícímu se ramadánu v době šířící se nákazy koronavirem agentura AFP.

Muslimové se od Saúdské Arábie přes Maroko, Egypt, Libanon po Sýrii připravují na zasmušilý ramadán.

"Jsem zvyklý na to, že je Velká mešita plná lidí ve dne i v noci, pořád. Toto je zničující," říká muezzin Alí Mulla s pohledem na prázdné nádvoří u mešity v Mekce. Prázdné je také okolí svatyně Kaby, kolem níž věřící obcházejí vždy ve velkém počtu. Saúdskoarabské úřady ve snaze zamezit šíření koronaviru zakázaly vykonávat malou pouť umru, k níž muslimové přijíždějí kdykoli v roce. A je pravděpodobné, že zruší i letošní velkou pouť hadždž, která by měla začít v červenci. Rijád muslimy vyzval, aby si zatím plány na cestu do Mekky nedělali.

Náboženské instituce v jiných zemích většinou souhlasí a také doporučují vyhnout se shromažďování. Zavřená zůstane i jeruzalémská mešita Al-Aksá, třetí nejposvátnější místo islámu.

Ramadán je devátý měsíc islámského lunárního kalendáře. Přesný začátek se stanovuje podle srpku nového měsíce, což sledují na obloze náboženské autority. Začátek se dá také vypočíst z astronomických údajů, podle nichž nový měsíc letos začne ve čtvrtek 23. dubna.

Světová zdravotnická organizace (WHO) požádala muslimské státy, aby nedovolily velké sešlosti vztahující se k ramadánu, což se týká také tržišť a obchodů. Ramadán je sice postní měsíc, ale půst se týká jenom dne, v noci se většinou konzumuje hojně. Rodiny mají ve zvyku dělat si zásoby potravin. Letos mají ale obchodníci starosti, protože zákazníci než o tradiční nákupy projevují větší zájem o roušky, rukavice a desinfekci.

"Něco jsem na ramadán našetřil, ale utratil jsem to za věci nezbytné v době uzávěry a na ochranu proti viru," přiznává jednapadesátiletý Júnis, který pracuje v damašském obchodě s oděvy.

Írán, který je pandemií nemoci covid-19 velmi postižen a má přes 5000 mrtvých, začal omezení uvolňovat ve snaze o obnovu ekonomiky. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí ale vyzval občany, aby se o ramadánu neshromažďovali a modlili se o samotě doma.

Města stomilionového Egypta bývají o ramadánu rušná až do úsvitu, mešity i restaurace plné lidí, v obchodech svítí lucerny. Tlumočník Sámih Jamaní si ale myslí, že nyní je třeba nařízení o uzávěře důsledně dodržet. "Letos se budu modlit doma. Je správné, že zavírají mešity, během modliteb jsou tam lidé moc blízko jeden druhého," soudí.

WHO nemá nic proti tomu, aby zdraví muslimové dodržovali o ramadánu denní půst jako vždy. Pacienti s nemocí covid-19 by ale podle ní měli otázku půstu konzultovat s lékaři.

Náboženské autority ve Spojených arabských emirátech už oznámily, že se povinnost půstu nebude týkat zdravotníků, kteří pečují o lidi s nemocí covid-19. Viceprezident a panovník emirátu Dubaj šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm ohlásil humanitární kampaň, díky níž bude o ramadánu připraveno 100 milionů balíčků s jídlem pro lidi v komunitách zasažených koronavirem. V emirátech je nakaženo přes 6700 lidí a mnozí z nich jsou zahraniční dělníci. "V SAE nikdo neusíná hladový ani v bídě. Na nikoho se nezapomene," napsal na twitteru panovník.

Providing food for everyone, with the approach of the Holy Month of Ramadan, is a social priority in our battle against the pandemic. The crisis revealed our country’s authenticity and deeply-rooted generosity. In the UAE, no one sleeps hungry or in need. No one is left pic.twitter.com/MISKrDsl5D

— HH Sheikh Mohammed (@HHShkMohd) April 19, 2020

Náboženští představitelé upozorňují, že by se nic nemělo měnit na zvyku obdarovávat, jak je o ramadánu zvykem. I ti ve válčících zemích jako Libye, Jemen nebo Sýrie nemají podle nich zapomínat na nejchudší. "Ramadán je vždy dobou pro dobročinnost a letos je potřebných mnoho, zejména ti, kteří uprchli před boji," říká libyjská bankéřka Karíma Munírová.

Související

Mrakodrapy

Saúdská Arábie po ramadánu zavede dočasný zákaz vycházení

Saúdská Arábie během nadcházejících pětidenních oslav svátku íd al-fitr, který se slaví po konci ramadánu, zavede kvůli koronaviru 24hodinový zákaz vycházení. S odvoláním na dnešní prohlášení tamního ministerstva vnitra o tom informovala agentura Reuters.

Více souvisejících

ramadán Saúdská Arábie Mekka Saúdská Arábie Muslimové spojené arabské emiráty Dubaj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy