Frustorvané Rusko? Expertka naznačila, co se děje na Blízkém východě

NÁZOR – Rusko se v posledních letech snaží udržovat dobré vztahy s Izraelem, připomíná Micky Aharonsonová v komentáři pro server Moscow Times. Expertka na mezinárodní vztahy z Jerusalem Institute for Strategy and Security upozorňuje, že vztah obou zemí je mnohovrstevnatý a citlivý na vývoj na Blízkém východě i jiných regionech.

Přímý dopad na stabilitu regionu

Ve vojenské oblasti, především s ohledem na Sýrii, nadále probíhá mezi armádami Ruska a Izraele koordinace na mnoha úrovních, poukazuje odbornice. Označuje ji za příklad deeskalace s cílem zachovat zájmy obou zemí na pozadí izraelských operací v Sýrii.

Rusko a Izrael mají zájem vyhnout se konfrontaci svých jednotek, a to i na taktické úrovni, kde dochází ke střetům mezi izraelskou a syrskou armádou, uvádí expertka. Dodává, že z izraelské perspektivy má ruská přítomnost v Sýrii za následek, že Izrael se má na koho obrátit, navíc jde o sílu, která může a bude ovlivňovat jakékoliv budoucí urovnání tamního konfliktu.

Z ruského pohledu má Izrael a jeho vojenské akce přímý dopad na stabilitu v regionu a pořádek v Sýrii pod vládou Bašára Asada či jiné vybrané postavy, který se Rusko snaží nastolit, míní Aharonsonová. Doplňuje, že Kreml si zároveň dobře uvědomuje izraelskou schopnost narušovat ruské plány v Sýrii, například skrze demonstrovanou schopnost a ochotu bránit vojenskému zakořenění Íránu v regionu.

Rusko a Izrael zatím nenaplnily vzájemná očekávání, deklaruje expertka. Domnívá se, že Izrael od Ruska očekává podporu při sledování svého hlavního cíle – znemožnit íránskou vojenskou přítomnost v Sýrii obecně a především na syrsko-izraelském pomezí –, zatímco Rusko od Izraele očekává, že se odmění za to, co Moskva vnímá jako vstřícný postoj vůči izraelským náletům v Sýrii.

„Izraelské spojenectví se Spojenými státy vytváří situaci, kdy Rusko považuje Izrael za most do Washingtonu a očekává, že Izrael tak bude fungovat,“ pokračuje odbornice. Upozorňuje, že výše uvedené představy se naplnily pouze v symbolické rovině, částečně kvůli limitům toho, co Izrael dokáže prosadit ve Washingtonu, především za současného pohledu amerického bezpečnostního establishmentu na Rusko.

Neoplacené laskavosti

Letos v létě v Jeruzalémě proběhla pod izraelskou záštitou bezprecedentní schůzka ruských a amerických bezpečnostních poradců, které se dostalo značné mediální pozornosti nejen kvůli probíraným strategickým tématům, ale samotnému významu takového velmocenského jednání, poukazuje Aharonsonová. Dodává, že setkání ovšem nepřineslo jakoukoliv dohodu, a Izrael tak neprokázal svou hodnotu, jakou mu Rusko přisuzovalo, když fakticky umožnilo jeho postup v Sýrii a činilo další gesta.

Jedním z těchto gest byl ruský souhlas s repatriací ostatků izraelských vojáků, kteří padli na syrském území v bojích v roce 1982, uvádí expertka. Soudí, že Rusko vnímá blízké americko-izraelské spojenectví jako způsob kompenzace za svou dobrou vůli a Izrael v očích Moskvy dosud její laskavosti neoplatil, v důsledku čehož mezi ruskými vojáky v Sýrii roste odpor vůči izraelským operacím.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „Ruská očekávání odměny se nezbytně neomezují na Blízký východ,“ píše odbornice. Rusko by podle ní například ocenilo předání zprávy Spojeným státům, že v Sýrii je důležité udržet a přijmout Asadovu vládu coby legitimní režim a opětovně jej začlenit do regionálních struktur, jako je Liga arabských států.

Za své konstruktivní chování v Sýrii Rusko očekává odměny, které mohou mít podobu zmírnění sankcí či opatrnějšího postupu Západu v bývalých sovětských republikách, tvrdí Aharonsonová. Očekává, že nenaplněná očekávání v tomto směru posílí frustraci ruského bezpečnostního aparátu a zesílí tlak na Izrael.

Rusko-izraelská spolupráce bude pokračovat na všech úrovních, ale stále větší nespokojenost ruského vojenského establishmentu s Izraelem bude oslabovat ruskou ochotu tolerovat izraelské operace v regionu, očekává expertka. Podotýká, že Rusko se zatím spokojuje s tím, že Izrael respektuje jeho priority a počíná si obezřetně vůči ruským a klíčovým vládním cílům v Sýrii.

Bez toho, co Moskva považuje za zaslouženou kompenzaci, lze od Ruska očekávat, že bude brát v potaz izraelské zájmy pouze tehdy, nebudou-li narušovat klíčové ruské zájmy, a budoucí ruská rozhodnutí tak půjdou ve prospěch Izraele pouze v těch oblastech, kde se zájmy obou zemí protínají, domnívá se Aharonsonová. Věří, že flexibilita ruského přístupu k izraelským požadavkům bude přehodnocována dle izraelské ochoty spolupracovat a pomoci Rusku naplňovat jeho zájmy.

Související

Více souvisejících

Rusko Izrael Ruské angažmá v Sýrii

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy