Do vraždy novináře Chášukdžího měli být zapojeni i lidé s výcvikem z USA

Čtyři saúdskoarabští agenti, kteří se v roce 2018 podíleli na vraždě novináře Džamála Chášukdžího v Istanbulu, v předchozím roce absolvovali výcvik ve Spojených státech schválený ministerstvem zahraničí USA. Podle deníku The New York Times (NYT) o tom vypovídají interní dokumenty a vyjádření nejmenovaných osob obeznámených s danou spoluprací.

"Polovojenský" výcvik údajně obstarala bezpečnostní společnost Tier 1 Group se sídlem ve státě Arkansas, která patří pod investiční skupinu Cerberus Capital Management. Společnost uvedla, že její výcvik se týkal přesnosti střelby a reakcí na útoky a že byl "obranné" povahy. Podle jednoho ze zdrojů NYT zahrnoval také postupy při sledování osob a boji v těsné blízkosti s nepřítelem.

"Instruktáž proběhla v době, kdy tajná jednotka zodpovědná za smrt pana Chášukdžího zahajovala rozsáhlou kampaň únosů, zadržování a mučení saúdskoarabských občanů nařízenou korunním princem Muhammadem bin Salmánem... s cílem umlčet disent uvnitř království," napsal deník. Dodává však, že se neobjevily důkazy o tom, že by američtí činitelé nebo Tier 1 Group o aktivitách saúdskoarabských agentů v jejich vlasti věděli.

"Ovšem skutečnost, že vláda schválila vojenský výcvik na vysoké úrovni pro agenty, kteří později brutálně zabili novináře, ukazuje, jak hluboce se Spojené státy propojily s autokratickou zemí, jejíž složky mezitím páchaly otřesné prohřešky proti lidským právům," pokračuje článek.

Washington se po nástupu Joea Bidena do prezidentské funkce od Saúdské Arábie odklání a Bílý dům na konci února nechal zveřejnit dřívější závěry tajných služeb, podle nichž byla vražda Chášukdžího spáchána minimálně za tichého souhlasu korunního prince Salmána. Novinář, který na konci života působil v USA, v říjnu 2018 zemřel na saúdskoarabském konzulátě v Istanbulu. Rijád jeho smrt vykresluje jako neplánovanou a připisuje ji operaci, která se vymkla kontrole. Saúdskoarabský soud na konci roku 2019 za vraždu odsoudil pět lidí na smrt a další tři k několikaletému vězení, později ale byly nejpřísnější tresty sníženy.

Související

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Bidenova vláda navrhla imunitu pro bin Salmána v případu vraždy novináře Chášukdžího

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve čtvrtek navrhla americkému soudu, aby saúdskoarabskému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi přiznal imunitu v občanskoprávním řízení týkajícím se vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Bin Salmán je faktickým vládcem své země a nově také premiérem, což by mu mělo zajistit imunitu, uvedla administrativa podle dnešního článku deníku The Guardian. Agentura AP to označila za zásadní změnu v postoji USA.

Více souvisejících

Džamál Chášakdží (novinář)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump ve vězení. Co by se stalo, kdyby ho soud odsoudil?

Americká tajná služba má za úkol chránit prezidenta, ať už se nachází v Oválné pracovně nebo na bojišti v zahraničí. Ale co chránit exprezidenta ve vězení? To je situace, která dosud nemá obdoby, uvádí americký deník New York Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy