Irácké uprchlice mají problém vrátit se domů, domy jsou zabrané

Stovky tisíc Iráčanek, které v minulosti uprchly před boji proti Islámskému státu (IS) do jiných částí země, se teď nemohou dostat zpět do svých domovů. Jak oznámila Norská rada pro uprchlíky (NRC), brání jim v tom nečinnost úřadů a také zábor jejich nemovitostí místními lidmi. Stačí k tomu jakékoli podezření, že rodina měla něco společného s teroristickým IS, informovala agentura AP.

Na překážky podle NRC naráží 11 procent uprchlých Iráčanek. Třiasedmdesátiletá Sabaha Ahmadová strávila roky v táborech na severovýchodě Iráku, v iráckém Kurdistánu. Je ze Širkátu v sunnitském regionu provincie Salláhaddín, odkud uprchla v roce 2016. "Nemohu zpět, protože kmen nám vstup zakázal. Obvinili mého syna ze členství v IS, ale to není pravda. Udělali to, protože chtěli naše pozemky," řekla žena.

Podle NRC vypovědělo devět procent žen dotázaných v provinciích Dahúk, Ninive, Kirkúk a Anbár, že jejich nemovitosti zabrali příbuzní, kmenoví vůdci, milice a bezpečnostní síly a teď brání návratu majitelů.

Zpráva NRC se opírá o výpovědi 1002 žen. Návrat je nemožný i při sebemenším náznaku možného spojenectví s IS, a to i když ženy mohou předložit platné dokumenty o vlastnictví nemovitosti. Některé mají problém, protože nemovitosti jsou napsány na manžele, kteří už ale zemřeli v bojích.

Právní řízení nyní navíc komplikuje epidemie covidu-19, protože soudy a právní služby nefungují. Irácký zákon ženám zaručuje vlastnická práva, avšak jejich uplatnění v případě uprchlic brání často místní kmeny.

Za bojů proti IS, který obsadil sever Iráku v roce 2014 a poražen tam byl roku 2017, odešlo z domovů šest milionů Iráčanů, což je 15 procent obyvatel.

Ahmadová řekla, že se snažila dovolat vůdce svého kmene, ale marně. "Mám strach o svá vnoučata," řekla žena, která stále žije ve stanu v uprchlickém táboře.

Šťastněji skončil případ irácké jezídky Lajly Ajduové, kterou v 11 letech unesli členové IS a přinutili provdat se za jednoho z nich. Mladá žena s ním žila v Sýrii, manžel byl zabit při náletu a ona se pak dostala do tábora v severní Sýrii. Nyní je jí 17 let a podařilo se jí zkontaktovat svou rodinu v Iráku. Její návrat zkomplikovala epidemie, kvůli níž byla uzavřena irácko-syrská hranice. Podle agentury AFP se Ajduová nakonec v neděli do Iráku vrátila.

Související

Více souvisejících

Irák uprchlíci migrace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy