Irácký parlament přijal demisi premiéra, nástupce bude vybrán nezvykle

Irácký parlament dnes schválil demisi premiéra Ádila Abdal Mahdího. Ten ji oznámil v pátek kvůli protivládním protestům, které v zemi trvají už dva měsíce a které už si vyžádaly přes 400 obětí. Předseda parlamentu by měl v pondělí požádat prezidenta, aby sám určil nového premiéra.

Podle ústavy ho má nominovat parlament, což by ale vzhledem k politickému rozložení sil v něm mohlo trvat velmi dlouho, uvedla dnes televize Al-Džazíra.

"Nikdo neměl námitky k rezignačnímu dopisu (premiéra). A tak parlament bez hlasování jeho demisi přijal," citoval kurdský server Rudaw mluvčího jedné ze stran iráckého parlamentu. Podle něj předseda parlamentu v pondělí oficiálně dopisem požádá prezidenta, aby do 15 dnů určil nového premiéra. Po tu dobu má podle ústavy vést vládu prezident. Jako prozatímní vláda budou fungovat dosavadní ministři, uvedl server Rudaw.

Abdal Mahdí, který nastoupil do úřadu loni v říjnu, podal demisi do parlamentu, ačkoli podle ústavy ji má podat prezidentovi. Podle ústavy by měly nového premiéra nominovat politické formace v parlamentu. V něm ale po posledních volbách z loňského května nemá žádná jednotná frakce většinu. Na Mahdím se jako na nezávislém kandidátovi shodly dva tamní bloky loni až po pěti měsících.

Tyto dvě hlavní politické formace se ale neshodují v postoji k nynějším protivládním protestům, uvedla dnes televize Al-Džazíra. Vybírání kandidáta na premiéra by tak podle ní bylo velkým bojem o moc. Jeden politický blok ovládá šíitský duchovní Muktada Sadr, který sám nemá žádnou politickou funkci a který se během protestů stavěl za požadavky demonstrantů. Jeho největší politický rival, šéf aliance Fatah Hádí Amírí naopak podporoval dosud vládu, uvádí Al-Džazíra.

Sedmasedmdesátiletý Abdal Mahdí oznámil demisi poté, co ho vlivný šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání varoval, že protesty mohou přerůst v občanskou válku. Ve čtvrtek zažil Irák nejkrvavější den protestů, když při střetech s bezpečnostními složkami zemřelo přes 50 lidí.

Demonstrace v Iráku pokračovaly i dnes a podle agentury AP při nich v Bagdádu zemřel jeden protestující, kterého zastřelily bezpečnostní složky, když bránily davu v překonání betonových zábran. Ty chrání přístup do čtvrti, v níž sídlí parlament a vládní úřady. Při střetech s bezpečnostními složkami zemřeli podle agentury Reuters dva lidé také v jihoiráckém městě Násiríja. Pokračující protesty zasáhly také Basru.

V šíitské svatém městě Nadžafu demonstranti už podruhé za týden zapálili íránský konzulát. Budovu napadli a vypálili už ve středu. Policisté proti nim tehdy krvavě zasáhli, což podle Reuters vedlo k vyhrocení protestů a následné Mahdího rezignaci.

Iráčané pokračují v protestech, které vypukly začátkem října. Požadují výměnu celého vedení, podle nich zkorumpovaného, a chtějí svobodné volby. Demonstranti kritizují vládu i za neschopnost zlepšit veřejné služby, včetně školství či zdravotnictví v zemi, která je ropnou velmocí. Z toho ale podle účastníků protestů profituje hlavně zkorumpovaná politická garnitura. Infrastruktura je zničená letitými ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s radikály z teroristické organizace Islámský stát.

Související

Více souvisejících

Irák Ádil Abdal Mahdí demonstrace v Iráku

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy