Irácký parlament přijal demisi premiéra, nástupce bude vybrán nezvykle

Irácký parlament dnes schválil demisi premiéra Ádila Abdal Mahdího. Ten ji oznámil v pátek kvůli protivládním protestům, které v zemi trvají už dva měsíce a které už si vyžádaly přes 400 obětí. Předseda parlamentu by měl v pondělí požádat prezidenta, aby sám určil nového premiéra.

Podle ústavy ho má nominovat parlament, což by ale vzhledem k politickému rozložení sil v něm mohlo trvat velmi dlouho, uvedla dnes televize Al-Džazíra.

"Nikdo neměl námitky k rezignačnímu dopisu (premiéra). A tak parlament bez hlasování jeho demisi přijal," citoval kurdský server Rudaw mluvčího jedné ze stran iráckého parlamentu. Podle něj předseda parlamentu v pondělí oficiálně dopisem požádá prezidenta, aby do 15 dnů určil nového premiéra. Po tu dobu má podle ústavy vést vládu prezident. Jako prozatímní vláda budou fungovat dosavadní ministři, uvedl server Rudaw.

Abdal Mahdí, který nastoupil do úřadu loni v říjnu, podal demisi do parlamentu, ačkoli podle ústavy ji má podat prezidentovi. Podle ústavy by měly nového premiéra nominovat politické formace v parlamentu. V něm ale po posledních volbách z loňského května nemá žádná jednotná frakce většinu. Na Mahdím se jako na nezávislém kandidátovi shodly dva tamní bloky loni až po pěti měsících.

Tyto dvě hlavní politické formace se ale neshodují v postoji k nynějším protivládním protestům, uvedla dnes televize Al-Džazíra. Vybírání kandidáta na premiéra by tak podle ní bylo velkým bojem o moc. Jeden politický blok ovládá šíitský duchovní Muktada Sadr, který sám nemá žádnou politickou funkci a který se během protestů stavěl za požadavky demonstrantů. Jeho největší politický rival, šéf aliance Fatah Hádí Amírí naopak podporoval dosud vládu, uvádí Al-Džazíra.

Sedmasedmdesátiletý Abdal Mahdí oznámil demisi poté, co ho vlivný šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání varoval, že protesty mohou přerůst v občanskou válku. Ve čtvrtek zažil Irák nejkrvavější den protestů, když při střetech s bezpečnostními složkami zemřelo přes 50 lidí.

Demonstrace v Iráku pokračovaly i dnes a podle agentury AP při nich v Bagdádu zemřel jeden protestující, kterého zastřelily bezpečnostní složky, když bránily davu v překonání betonových zábran. Ty chrání přístup do čtvrti, v níž sídlí parlament a vládní úřady. Při střetech s bezpečnostními složkami zemřeli podle agentury Reuters dva lidé také v jihoiráckém městě Násiríja. Pokračující protesty zasáhly také Basru.

V šíitské svatém městě Nadžafu demonstranti už podruhé za týden zapálili íránský konzulát. Budovu napadli a vypálili už ve středu. Policisté proti nim tehdy krvavě zasáhli, což podle Reuters vedlo k vyhrocení protestů a následné Mahdího rezignaci.

Iráčané pokračují v protestech, které vypukly začátkem října. Požadují výměnu celého vedení, podle nich zkorumpovaného, a chtějí svobodné volby. Demonstranti kritizují vládu i za neschopnost zlepšit veřejné služby, včetně školství či zdravotnictví v zemi, která je ropnou velmocí. Z toho ale podle účastníků protestů profituje hlavně zkorumpovaná politická garnitura. Infrastruktura je zničená letitými ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s radikály z teroristické organizace Islámský stát.

Související

Více souvisejících

Irák Ádil Abdal Mahdí demonstrace v Iráku

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy