Irák po "porušení suverenity" přehodnotí vztahy s USA

Americké nedělní nálety na základny šíitské skupiny v Iráku nutí iráckou vládu přehodnotit vztah k mezinárodní koalici proti takzvanému Islámskému státu (IS) v čele se Spojenými státy. Uvedla to dnes po svém zasedání irácká bezpečnostní rada. Americké údery byly podle ní porušením suverenity země.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Irák
doporučujeme

Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí dnes útoky, při nichž podle iráckých zdrojů zahynulo nejméně 25 příslušníků šíitské skupiny Katáib Hizballáh, označil za nepřijatelné. Podle něj nebyly opřeny o důkazy a byly výsledkem zvýšeného napětí mezi USA a Íránem.

Agentura Reuters poznamenala, že nedělní útok by mohl Irák uvrhnout do centra zástupného konfliktu mezi Washingtonem a Teheránem.

Armáda USA v neděli podnikla několik "obranných útoků" v Iráku a v Sýrii na pozice šíitské skupiny Katáib Hizballáh, kterou podporuje Írán. Podle Pentagonu šlo o odvetu za páteční útok na iráckou vojenskou základnu u města Kirkúk, kterou využívají mimo jiné američtí vojáci. Při amerických náletech bylo zabito nejméně 25 bojovníků a dalších 55 bylo zraněno.

Irácká bezpečnostní rada dnes mimo jiné uvedla, že americké letecké údery byly narušením svrchovanosti Iráku a že americké síly jednaly na základě svých vlastních politických priorit a závěrů. Ochrana Iráku, jeho vojenských základen a všech vojáků na jeho území je zodpovědností výhradně iráckých bezpečnostních sil, uvedla rada. Bezpečnostní orgán rovněž odmítl, aby se Irák stal bitevním polem regionálního nebo mezinárodního konfliktu.

Ostře dnes americké akce odsoudil irácký ministerský předseda Mahdí. "Premiér označil americký útok na irácké ozbrojené síly jako nepřijatelný brutální útok, který bude mít nebezpečné důsledky," uvedl úřad šéfa kabinetu.

Později premiér řekl, že o náletech ho předem telefonicky informoval americký ministr obrany Mark Esper a že se snažil šíitskou milici před chystaným útokem varovat. Letoun, který ho provedl, podle něj nevzlétl z iráckého území. Mahdí zdůraznil, že jeho vláda má polovojenské skupiny pod kontrolou v 95 procentech případů.

Americké útoky dnes odsoudil mimo jiné i vlivný irácký duchovní Alí Sistání, který vyzval k respektování suverenity Iráku. "Jen irácké úřady mají oprávnění vypořádat se s těmito praktikami a podniknout nezbytná opatření k jejich zamezení," prohlásil Sistání s tím, že Irák se nesmí stát hřištěm pro řešení regionálních a mezinárodních konfliktů a ostatní státy se nesmějí vměšovat do vnitřních záležitostí Iráku.

Další vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr dnes prohlásil, že je ochoten spolupracovat s milicemi podporovanými Íránem na ukončení americké vojenské přítomnosti v Iráku politickými a právními prostředky.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že vzájemné útoky mezi Hizballáhem a USA v Iráku a Sýrii jsou nepřijatelné a kontraproduktivní. Moskva vyzvala všechny strany, aby nepodnikaly kroky, které by mohly výrazně destabilizovat vojenskou a politickou situaci v regionu.

Ministerstvo obrany Spojených států jako cíl útoků vybralo tři místa v Iráku a dvě v Sýrii. Byly mezi nimi sklady zbraní a místa, odkud skupina Katáib Hizballáh plánovala a prováděla útoky na koaliční síly, tvrdí Pentagon.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo už dříve obvinil milice podporované Íránem z řady útoků na základny v Iráku a varoval Írán, že jakákoli agrese ze strany Teheránu nebo jeho chráněnců, která ublíží Američanům či jejich spojencům, se neobejde bez odplaty.

Loading...
Témata: Irák | USA | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (33)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpovi jde o život. Íránský politik vypsal odměnu za zabití prezidenta…

21.01.2020 12:50 Íránský zákonodárce dnes oznámil, že vypisuje odměnu v podobě tří milionů dolarů (67,9 milionu Kč)…

Írán žádá o pomoc. Neví si rady s analýzou černých skříněk ze sestřeleného…

21.01.2020 11:54 Írán požádal americké a francouzské úřady o zapůjčení techniky potřebné ke stažení údajů z černých…

Vládní čtvrť v Bagdádu pod palbou raket. Kdo za útokem stojí?

21.01.2020 07:44 Tři rakety dopadly dnes večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní…

Íránský zástupce v Davosu nebude, ministr Džavád mění program

20.01.2020 17:22 Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf se nezúčastní Světového ekonomického fóra, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama