Írán podle nevládní organizace loni popravil 267 lidí, nejméně od roku 2008

Íránské úřady pokračují ve vykonávání poprav, i když mezi občany podpora výkonu trestu smrti klesá. Loni bylo v této zemi popraveno 267 odsouzených. Vyplývá to ze zprávy, již dnes zveřejnila nevládní organizace Společně proti trestu smrti (ECPM) a íránská organizace ochránců lidských práv.

Agentura AFP, která ze zprávy citovala, uvádí, že loni bylo mezi popravenými i devět žen a čtyři lidé, kteří byli odsouzeni za čin spáchaný v nezletilosti.

Loňský údaj nicméně svědčí o klesajícím trendu. V roce 2015 Írán poslal na popraviště 972 odsouzených, loňský údaj je nejnižší od roku 2008, kdy byla publikována první zpráva o situaci v Íránu.

AFP uvádí, že úbytek počtu poprav souvisí se změnou zákona. Írán totiž zmírnil postih zločinů souvisejících s drogami, které se dříve trestaly smrtí.

Mahmúd Amírí Moghaddam ze skupiny íránských ochránců lidských práv řekl, že jsou v Íránu stále často přiznání vynucena mučením a většina trestů smrti je založena na takovýchto doznáních.

Podle Moghaddama není pochyb o tom, že veřejnost přestává tyto tresty schvalovat.

Jako důkaz uvedl kampaň s názvem Nepopravujte, která byla založena na twitteru. Přibývá případů, kdy rodiny prominou pachatelům vraždy a uchrání je před trestem smrti, což zákon v Íránu umožňuje.

Podle Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH) je Írán v počtu poprav druhý za Čínou, která ale přesnou statistiku nezveřejňuje. Odhaduje se, že tam ročně skončí na popravišti i tisíce lidí.

Související

Írán se připravuje na oslavy výročí islámské republiky.

Většina Íránců kritizujících současný režim by návrat před rok 1979 nechtěla, uvádí Horčička

Uplynulo 45 let od oficiálního zrušení monarchie v Íránu, čímž byla završena islámská revoluce vedená duchovním Rúholláhem Chomejním. Následný proces islamizace země postupoval velmi rychle a její ráz proměnil během několika málo let, uvádí Matouš Horčička v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ působící v Asociaci pro mezinárodní otázky v té souvislosti upozorňuje, že svržená vláda šáha Muhammada Rezy Pahlavího svou prozápadní a sekulární orientací neodrážela postoje velké části íránské společnosti, která byla tradičně a nábožensky laděná. Dále vysvětlil například to, proč uchopení moci Chomejním představovalo logické vyústění tehdejších událostí nebo jaké jsou nástroje, kterými z revoluce vzešlý systém udržuje v zemi dlouhá desetiletí status quo.

Více souvisejících

Írán popravy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Už žádný Xbox a PlayStation. Putin nařídil vládě, aby vymyslela, jak vyrobit vlastní herní konzole

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil ruské vládě, aby hledala způsoby podpory výroby domácích herních konzolí, informuje ruská státní tisková agentura TASS. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy