Írán podle nevládní organizace loni popravil 267 lidí, nejméně od roku 2008

Íránské úřady pokračují ve vykonávání poprav, i když mezi občany podpora výkonu trestu smrti klesá. Loni bylo v této zemi popraveno 267 odsouzených. Vyplývá to ze zprávy, již dnes zveřejnila nevládní organizace Společně proti trestu smrti (ECPM) a íránská organizace ochránců lidských práv.

Agentura AFP, která ze zprávy citovala, uvádí, že loni bylo mezi popravenými i devět žen a čtyři lidé, kteří byli odsouzeni za čin spáchaný v nezletilosti.

Loňský údaj nicméně svědčí o klesajícím trendu. V roce 2015 Írán poslal na popraviště 972 odsouzených, loňský údaj je nejnižší od roku 2008, kdy byla publikována první zpráva o situaci v Íránu.

AFP uvádí, že úbytek počtu poprav souvisí se změnou zákona. Írán totiž zmírnil postih zločinů souvisejících s drogami, které se dříve trestaly smrtí.

Mahmúd Amírí Moghaddam ze skupiny íránských ochránců lidských práv řekl, že jsou v Íránu stále často přiznání vynucena mučením a většina trestů smrti je založena na takovýchto doznáních.

Podle Moghaddama není pochyb o tom, že veřejnost přestává tyto tresty schvalovat.

Jako důkaz uvedl kampaň s názvem Nepopravujte, která byla založena na twitteru. Přibývá případů, kdy rodiny prominou pachatelům vraždy a uchrání je před trestem smrti, což zákon v Íránu umožňuje.

Podle Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH) je Írán v počtu poprav druhý za Čínou, která ale přesnou statistiku nezveřejňuje. Odhaduje se, že tam ročně skončí na popravišti i tisíce lidí.

Související

Více souvisejících

Írán popravy

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

Minimální mzda má po roce 2023 stoupnout. Tripartita se zatím na zvýšení neshodla

Tripartita na pondělním jednání nedospěla ke shodě ohledně navýšení minimální mzdy pro příští rok, informoval Úřad vlády. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů řešili také návrh státního rozpočtu či zákon o vstupu a pobytu cizinců.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy