Islámský stát teď vraždí v syrském táboře Al-Húl, má na svědomí desítky obětí

Policista zastřelen pistolí opatřenou tlumičem, sťatý Iráčan, místní přestavitel zabit a jeho syn těžce zraněn. To je jen několik ze dvou desítek obětí, které byly v lednu zavražděny v rozlehlém táboře v severovýchodní Sýrii, kde přebývají také rodiny členů teroristického Islámského státu (IS).

Jak napsala agentura AP, počet vražd v táboře Al-Húl se v lednu ve srovnání s předchozími měsíci ztrojnásobil a většina lidí si myslí, že pachateli jsou členové IS, kteří takto trestají své odpůrce. Kurdové, kteří tábor spravují, se domnívají, že cílem je zastrašit všechny, kdo se rozhodnou odpoutat se od extremismu IS.

Násilnosti v Al-Húlu vedly Kurdy k obnově výzev, aby země pokračovaly v repatriaci svých občanů, kteří jsou mezi 62.000 obyvateli tábora. Jen málo států bylo v minulosti těmto repatriacím nakloněno a vše ještě zpomalila epidemie koronaviru. Místní zástupci OSN upozorňují, že v táboře je několik tisíc dětí a pokud tam zůstanou, hrozí, že je IS zradikalizuje. "Al-Húl bude lůnem, z něhož se zrodí nová generace extremistů," řekl Syřan Abdalláh Sulajmán Alí, který se zabývá studiem radikálních skupin.

Bude to dva roky, co koalice vedená Spojenými státy vybojovala poslední zbytky území zabraného Islámským státem. Skoncovala tak s jeho "kalífátem" v Iráku a Sýrii. Po několikaletých bojích, jichž se účastnily také jednotky Kurdů, jsou nyní části severní Sýrie pod kurdskou správou. V oblasti je stále ještě několik set amerických vojáků. Zbytky oddílů IS se stáhly na syrsko-iráckou hranici a odtud pokračují v násilí. Jejich buňky útočí na syrské vojáky i na kurské oddíly a úředníky kurdské správy.

V Al-Húlu žijí manželky, děti nebo další příbuzní bojovníků IS a také vdovy po padlých. Až 80 procent ze 62.000 obyvatel tábora jsou ženy a děti, většina z nich z Iráku a Sýrie. Zhruba 10.000 lidí jsou ale cizinci z celkem 57 zemí. Ti jsou ubytovaní v pečlivě střežené, oddělené části zvané Annex. A mnozí zůstávají oddanými stoupenci IS.

Poměry v táboře jsou chaotické, mezi obyvateli jsou zapřisáhlí členové IS, kteří vnucují svou vůli ostatním a brání jim spolupracovat s Kurdy. Vnější buňky IS jsou s lidmi v táboře v kontaktu a podporují je, tvrdí kurdský představitel Badran Kurd. "Každý, kdo se pokusí tyto kontakty prozradit nebo přerušit svazky s IS, si podepisuje ortel smrti," řekl.

Mezi 20 oběťmi lednových vražd bylo pět žen. Všichni to byli Syřané nebo Iráčané a také člen místní policejní jednotky. Většina byla zavražděna ve stanech v noci. Mnoho z nich bylo střeleno z malé vzdálenosti zezadu do hlavy. Policistu vrah zastřelil pistolí s tlumičem 9. ledna a když ho další policista pronásledoval na útěku, použil granát, který policistu vážně zranil. Téhož dne byl zastřelen člen místní rady, který měl na starosti syrské civilisty. Jeho syn byl těžce zraněn. Jednoho iráckého obyvatele tábora útočníci sťali a hlava se našla poměrně daleko od těla. Podle kurdských úřadů ho vrazi zřejmě podezírali ze spolupráce s úřady.

Proč ale v lednu počet těchto násilností tak prudce stoupl, zůstává nezodpovězené. Kurdové loni v listopadu vyhlásili amnestii určenou pro 25.000 Syřanů. Ti, kteří ji využijí, se musí ale zaregistrovat u úřadů a spolupracovat s nimi. Mnoho Syřanů nechce tábor opustit, protože se bojí vyřizování účtů ve svých původních bydlištích, kde zůstali odpůrci IS. Vraždy mohou souviset s nabídkou amnestie a jejich účelem může být zastrašit a udržet si loajalitu.

Ať je příčina krveprolití jakákoli, násilí ukazuje vliv a moc IS v táboře. Kurdská správa severní Sýrie v lednu upozornila, že existují lidé, kteří se snaží IS znovu postavit na nohy a že Kurdové sami tomuto vývoji čelit nedokáží. V táboře jsou buňky IS, které jsou v kontaktu s veliteli Islámského státu mimo tábor. Podle Kurdů stoupenci IS v táboře vykonávají procesy s lidmi, které podezírají z odpadlictví, a zabíjejí je. V táboře žije 27.000 nesyrských dětí. Jde o 19.000 Iráčanů a 8000 dětí z jiných zemí. Šéf protiteroristického úřadu OSN Vladimit Voronkov v lednu státy vyzval k repatriaci těchto dětí, protože hrozí jejich radikalizace.

Repatriaci zpomaluje epidemie - Francie v lednu přijala sedm dětí, Británie loni v září jedno. Velmi málo jich repatrioval Irák. Jiné státy podle organizace Save the Children v roce 2019 přijaly 685 dětí, loni jen 200.

Související

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“
Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

Více souvisejících

Sýrie Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 57 minutami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 3 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026

Přestože o českého reprezentanta Michala Sadílka měla podle deníku Sport zájem pražská Sparta, nakonec se spoluhráčem svého bratra Lukáše nestane. Rozhodl se totiž nadále pokračovat ve svém současném působišti v nizozemském Twente, kde hraje už od roku 2021. O Vánocích oznámil, že s klubem prodloužil smlouvu až do léta 2026.

Zdroj: David Holub

Další zprávy