Izrael daruje symbolické množství vakcín dalším státům včetně Česka

Izrael daruje symbolické množství vakcín proti koronaviru Palestincům a několika zemím. S odkazem na sdělení kanceláře premiéra Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura Reuters. Podle izraelských médií mají vakcíny od Izraele obdržet Honduras, Guatemala či Česká republika. Izraelský rozhlas Kan uvedl, že vakcíny jsou darované výměnou za diplomatickou podporu židovského státu.

Server Lidovky.cz informoval, že do Česka dnes dorazilo 5000 dávek vakcíny Moderna, které jsou darem od izraelské vlády. Očkováno s nimi bude 2500 vojáků, aby mohli pomoci u covidových lůžek. Prozatím se má jednat o jednorázovou akci.

První zemí, s níž se Izrael domluvil na dovozu vakcín, je podle izraelských médií Honduras, jenž dříve oznámil, že má v úmyslu přesunout do Jeruzaléma svou ambasádu. Výměnou za "diplomatickou podporu židovského státu" vakcíny od Izraele má podle stanice Kan obdržet také Česká republika a Guatemala.

Server SeznamZprávy minulý týden napsal, že český premiér Andrej Babiš v dopise začátkem ledna požádal Izrael o případné přebytky vakcín proti koronaviru. Babiš se v dopise odvolával na "nejužší pouta" mezi Českem a Izraelem, psal o posilování českého diplomatického zastoupení v Jeruzalémě a uvedl, že Izrael je pro Česko vzorem v tom, jak rychle a efektivně dokáže obyvatelstvo očkovat.

V Jeruzalémě bude od 1. března fungovat úřadovna českého velvyslanectví v Tel Avivu, oznámil v pondělí Černínský palác. Větší diplomatickou vstřícnost vůči Izraeli prosazuje především prezident Miloš Zeman, který dlouhodobě volá po přesunutí velvyslanectví do Jeruzaléma. Vláda k takovému kroku dosud nepřistoupila.

Status Jeruzaléma je nejspornějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael považuje Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město, což však většina zemí neuznává. Palestinci počítají s východním Jeruzalémem, kterého se Izrael zmocnil za války v roce 1967 a později jej anektoval, pro svůj budoucí stát.

V prosinci 2017 bývalý americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele a oznámil, že tam USA přesunou svou ambasádu, což se stalo v květnu 2018. Stejný krok učinila i Guatemala. Trumpovo rozhodnutí tehdy kritizovala řada zemí, arabských, muslimských i západních.

Izrael dosud dovážel vakcíny od výrobců Pfizer a Moderna. Podle údajů izraelského ministerstva zdravotnictví nejméně jednu dávku vakcíny Pfizer obdržela téměř polovina ze zhruba devítimilionové izraelské populace a Palestinci žijící ve východním Jeruzalémě.

Zároveň Izrael čelí kritice za to, že se stejně nepostaral o Palestince žijící na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy. Tento měsíc Izrael doručil Palestincům první dodávku vakcíny od Moderny. V Pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu Jordánu se také začalo očkovat ruskou vakcínou Sputnik V.

Netanjahuova kancelář uvedla, že vakcíny, jež Izrael daruje, jsou z přebytku, který si země vytvořila za poslední měsíc. Dar označila za symbolický s tím, že jeho zahraničními příjemci budou zdravotníci. Prohlášení Netanjahuova úřadu rovněž uvádí, že státy, které o dar v podobě vakcín požádaly, byly informovány, že nelze očekávat, že Izrael bude schopen poskytnout velkou zahraniční pomoc, nejméně dokud nenaočkuje vlastní populaci.

Související

Více souvisejících

očkování Izrael Moderna (farmaceutická firma)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 25 minutami

před 58 minutami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy