Izraelský parlament schválil zákon omezující demonstrace. Krok k diktatuře, reaguje opozice

Izraelští poslanci po mnohahodinové debatě dnes ráno schválili zákon, který dočasně zakazuje lidem vzdalovat se od domovů na více než kilometr a omezuje shromažďování na maximálně 20 osob.

Vláda ho navrhla v rámci opatření proti koronaviru, opozice ale tvrdí, že premiér Benjamin Netanjahu chce takto omezit protesty, které se proti němu v Jeruzalémě konají už řadu měsíců, napsala agentura Reuters.

Nová pravidla začala platit okamžikem schválení, napsal dnes deník The Jerusalem Post (JP). Platit mají týden, ale vláda je může prodloužit o další dva týdny. "Mohou protestovat v dosahu kilometru. Problém je šíření nemoci (covid-19) a šíření anarchie," uvedl Netanjahu na facebooku podle deníku JP k demonstracím, které se konají kvůli jeho korupčním skandálům i kvůli tomu, jak vláda řeší krizi kolem koronaviru.

"Co bude další krok? Zakážou opozičnímu lídrovi předstoupit před parlament?" ptal se v úterý v parlamentu šéf opozice Jair Lapid. Další kritik nové normy, poslanec Eli Avidar, zákon označil za "útok na izraelské občany". "Když zákon projde, nikdo už nás nebude moci nazývat jedinou demokracií na Blízkém východě, staneme se diktaturou," řekl Avidar.

K Netanjahuově rezidenci v Jeruzalémě míří každý víkend tisíce lidí demonstrovat za premiérovu demisi. Mezi účastníky bývá mnoho mladých Izraelců, kteří přicházejí kvůli protikoronavirovým opatřením o práci. Netanjahu je také prvním izraelským premiérem souzeným za výkon funkce. Obžalován je ve třech kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry; veškerá obvinění odmítá a označuje je za hon na čarodějnice.

Podle nových pravidel se bude před Netanjahuovou rezidencí moci sejít maximálně dva tisíce lidí, a to ve sto dvacetičlenných skupinkách, spočítal podle velikosti náměstí deník The Times of Israel. To je podle něj mnohem méně než 10.000 až 20.000 lidí, kteří tam chodili demonstrovat v některé dny dosud.

Izraelská vláda od minulého pátku zavedla celostátní karanténu kvůli vysokým denním přírůstkům nákaz koronavirem. Mimo jiné se zavřely obchody, které neprodávají nezbytné zboží, a restaurace smějí prodávat jen s donáškovou službou domů. V úterý Netanjahu uvedl, že opatření budou trvat nejméně měsíc. "Máme více než 800 vážně nemocných pacientů a počty mrtvých také rostou," řekl premiér.

V Izraeli, který má asi devět milionů obyvatel, se dosud potvrdilo na 237.000 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, z toho 1528 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo. První karanténní opatření zavedla vláda koncem března a uvolnila je v květnu, když se počet nových případů výrazně snížil. V posledních týdnech však denně přibývá několik tisíc nákaz, zatímco na jaře to byly maximálně stovky.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Více souvisejících

Izrael demonstrace v Izraeli Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 8 minutami

před 35 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy