Jaká je budoucnost Afghánistánu? Bidena čeká těžká volba, naznačují analytici

NÁZOR - Dokážou Spojené státy pod prezidentem Joe Bidenem zodpovědně ukončit válku v Afghánistánu? Tuto otázku pokládají v komentáři pro server Washington Post analytici Mahida Afzalová a Michael O'Hanlon, kteří působí v think tanku Brookings Institution.

Zoufalý krok

Bílý dům má údajně novou vizi, jak se o konec války pokusit, jelikož loňské mírové rozhovory v Kataru mezi afghánskou vládou a Tálibánem uvázly na mrtvém bodě, konstatují autoři komentáře. Nastiňují, že Washington navrhuje mezinárodní summit za účasti představitelů vlády i povstalců, jehož prvotním cílem má být vznik prozatímní společné vlády, což by mělo získat čas pro další, komplexnější mírové rozhovory.

Dohoda by rovněž umožnila Spojeným státům a NATO v omezené míře zůstat v Afghánistánu o něco déle než do letošního května, jak stanovuje dohoda mezi Washingtonem a Tálibánem z loňského února, poukazují analytici. Obávají se však, že tento zoufalý diplomatický krok zřejmě rychlou dohodu nepřinese.

Ať dokáže Biden vytvořit na afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního jakýkoliv tlak, třeba za pomoci hrozby rychlého odsunu zahraničních vojáků ze země, Tálibán pravděpodobně nepřistoupí na požadavek devadesátidenního omezení násilí, domnívají se Afzalová a O'Hanlon. Doplňují, že vedení Tálibánu zřejmě nebude souhlasit se smysluplným rozdělením moci, obzvláště za situace, kdy věří, že Američané jsou již na odchodu.

"Tudíž Biden bude pravděpodobně muset rozhodnout: Zůstáváme, nebo odcházíme?" píšou analytici. Sami se domnívají, že správné by bylo zůstat, protože pokračování této nejdelší války v amerických dějinách je sice komplikované, ale dopad odchodu z Afghánistánu by byl velmi zlý a zahrnoval by etnické čistky, masové zabíjení a fragmentaci země.

Při zvažování amerických možností by Biden nepochybně neměl zapomínat, že roční cena za stávající vojenskou přítomnost v rozsahu 2 500 amerických vojáků a celkem 9 000 vojáků NATO činí 10 miliard dolarů z peněz daňových poplatníků a 10-20 mrtvých Američanů, bude-li na ně Tálibán dál útočit, uvádějí O'Hanlon a Afzalová. Tato čísla by podle nich měl šéf Bílého domu poměřovat s odhady pravděpodobného vývoje po odchodu NATO.

Pokud odejdou američtí vojáci, odejdou i vojáci koaliční, zdůrazňují autoři komentáře. Poukazují, že jednotky NATO se spoléhají na Spojené státy v klíčových bojových, zpravodajských i velitelských aspektech.

Navíc i po stažení vojáků bude zřejmě pokračovat vojenská pomoc USA a NATO afghánským vládním silám, byť ve formě peněz a vybavení, jelikož nebude ochota zcela opustit spojence, po jehož boku NATO bojovalo 20 let, upozorňují analytici. Proto je podle nich zjevné, že afghánská vláda i Tálibán budou mít prostředky k dalším bojům, válka bude pokračovat a přelije se i do měst, která po dvě desetiletí zůstávala pod vládní kontrolou.

Mír není v dohledu

Afzalová a O'Hanlon neočekávají, že by došlo k rychlé mírové dohodě, jelikož vedení Tálibánu si bude jistější než kdy dříve, že čas hraje pro něj. "Ghaního vláda bude nadále věřit, že má z titulu ústavy páky a legitimitu, stejně jako mezinárodní diplomatické uznání a finanční podporu," píše autoři komentáře. Za klíčový pak považují ideologický rozpor, kdy Tálibán usiluje o islámský emirát, zatímco vláda o demokratickou správu.

Současná situace na bojišti již nyní nahrává Tálibánu, což se ještě umocní po odchodu Američanů a NATO, a to s děsivými humanitárními důsledky, podotýkají analytici. Obávají se, že poté, co některá města částečně, případně zcela ovládne Tálibán, hnutí se vypořádá s těmi, která považuje za kolaboranty s vládou, což poskytne značný impulz pro odpůrce Tálibánu, aby bránili obsazení dalších měst.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Většina Paštunů - největší afghánské etnické skupiny - nejsou tálibové a Tálibán nepodporují. Ale prakticky všichni tálibové jsou Paštuni," pokračují O'Hanlon a Afzalová. Konstatují, že nejjednodušší ochranou pro etnické Tádžiky, Uzbeky a Hazáry je tedy uchýlit se na sever za pohoří Hindúkuš a vyhnat odtamtud všechny Paštuny, což otevírá cestu k etnickým čistkám a obrovskému lidskému utrpení v celé zemi.

Výsledkem bude ohromná uprchlická vlna do sousedního Pákistánu, což přináší riziko destabilizace této důležité země s 220 miliony obyvatel, varují analytici. Myšlenka, že Pákistán by mohl podporovat režim Tálibánu v Afghánistánu jako v 90. letech, podle nich ignoruje skutečnost, že hnutí se vymklo z pákistánské kontroly a Pákistán má s povstalci v posledních dvou desetiletích vlastní problémy, tudíž nemá zájem na existenci výlučně Tálibánem spravovaného islámského emirátu na své západní hranici.  

Malá část Afghánistánu na severovýchodě by byla zřejmě nakloněná Západu, podobně jako irácký Kurdistán, a uvítala by nejen finanční, ale také vojenskou a zpravodajskou západní pomoc, domnívají se Afzalová a O'Hanlon. Obávají se, že mezitím by rostl problém s terorismem, protože za situace, kdy bude Tálibán ovládat většinu jihovýchodu země, bude ještě méně ochoten rozejít se s al-Káidou než dnes. "Postupem času se tak stávající tragický počet obětí afghánské války, který jde do desetitisíců ročně, zajisté znásobí," domnívají se analytici.   

Související

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

Více souvisejících

Afghanistán USA (Spojené státy americké) Joe Biden Tálibán

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 24 minutami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 39 minutami

před 1 hodinou

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

Ruská armáda oznámila, že obsadila vesnici Kliščijivka, kterou Ukrajinci loni osvobodili

Ruská armáda ve středu oznámila, že obsadila vesnici Kliščijivka, která se nachází na východě Ukrajiny v Doněcké oblasti nedaleko města Bachmut. Jde o jednu z mála vesnic na východní frontě, kterou ukrajinské síly dobyly během loňské protiofenzívy. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy