Jemenské nemocnice se chystají na pacienty s koronavirem, situace je znepokojující

Zaměstnanci nemocnice v jemenském třetím největším městě Táizz se po pětileté válce potýkají s nedostatkem materiálu a na nového nepřítele v podobě koronaviru připraveni nejsou. Jemen moc lidí netestuje a ohlásil zatím jediný případ koronaviru.

Agentura Reuters napsala, že humanitární organizace se obávají, že epidemie se může mezi podvyživenými obyvateli Jemenu rychle rozšířit.

"Už teď, před nástupem koronaviru, tady stěží najdete ventilátor. My lékaři nemáme ochranné oblečení, a přitom budeme v první linii," řekl Abdalazíz Kásim z týmu pro koronavirus v táizzké nemocnici Džumhúríja.

V celém Táizzu jsou pouze čtyři ventilátory, které mohou posloužit pacientům s dýchacími obtížemi, sdělil zástupce ředitele nemocnice Chalíl Saíd. Pro pacienty s koronavirem sice bylo vyčleněno jedno křídlo nemocnice, ale nejsou tam lůžka ani funkční koupelny.

Je to jedna z 37 jemenských nemocnic, které chtějí místní úřady a Světová zdravotnická organizace (WHO) zmodernizovat po letech bojů, při nichž byl zničen zdravotnický systém i vodní řád.

"Jestli nebyly koronavirus schopné řešit bohaté země, jak se to dá čekat od nás," řekl 22letý dělník z Adenu Abdarrahmán Faríd.

Boje mezi menšinovými šíity a vládou vyhnaly z domovů skoro čtyři miliony Jemenců. Mnozí žijí v přeplněných táborech, v nichž není k dispozici tekoucí voda. Hasína Alíová žije pod plachtou v táboře Karaa na severu Adenu. Tábor je v troskách vybombardovaných domů. "Nepomáhá nám stát ani žádná organizace. To máme sedět tady v táboře? Je nás tolik," řekla žena, zatímco děti odešly pro vodu k zásobníkům olepeným plakáty o nebezpečí koronaviru.

Nějakou formu humanitární pomoci potřebuje 80 procent Jemenců, tedy 24 milionů lidí. Znepokojující je situace lidí v odlehlých částech země, kde je mnoho podvyživených. "Bude obtížné reagovat, pokud epidemie zasáhne venkov, kde téměř neexistují zdravotnická zařízení a je jenom málo možností testovat," uvádí organizace Lékaři bez hranic.

Nedávno do Jemenu dorazily testovací sady, takže je možné ve třech největších městech otestovat několik tisíc lidí. WHO oživuje síť používanou dříve pro sledování výskytu cholery a dětské obrny, aby ověřila zprávy o údajných případech koronaviru.

V celém Jemenu chybí ventilátory. "To bude velký úkol, a nejen ty ventilátory, ale i technici, kteří je budou obsluhovat," řekl Mike Ryan z WHO. Personál jednotek intenzivní péče z celé země se právě školí v Kuvajtské nemocnici v Saná pro ošetřování pacientů s respiračními potížemi. V oddělení vyčleněném pro lidi s koronavirem zedníci teprve nahazují stěny. Na napojení čeká několik desítek zrezivělých kyslíkových bomb.

Hlavní sestra Samíra Ruchamíová řekla, že sedm z 20 ventilátorů vyžaduje menší opravu a osm zásadní. "Jestli se to podaří, budou pilířem nemocnice," řekla. Bude-li to nezbytné, pak prý bude na každý ventilátor napojeno i několik pacientů.

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy