Jihojemenští separatisté se vzdávají požadavků na autonomii

Separatisté z jižního Jemenu se vzdají svých požadavků na autonomii a jsou připraveni začít plnit loňskou dohodu o sdílení moci s vládou. Ohlásila to dnes separatistická Jižní přechodná rada (STC), která vyhlásila autonomii v jižních provinciích i Adenu, který sloužil jako sídlo jemenské vlády.

Jejím spojencem je kromě dalších arabských zemí Saúdská Arábie, která loni pomohla vyjednat smírčí dohodu. Podle ní má jemenský premiér sestavit novou vládu a jmenovat nového guvernéra Adenu.

Saúdskoarabská agentura SPA oznámila, že Rijád nyní nabídl nový plán, který má urychlit plnění loňské dohody.

STC ve svém prohlášení podle agentury AFP uvedla, že "odstupuje od vyhlášení autonomie", aby mohla být rijádská dohoda plněna. Rada vyhlásila autonomii na jihu v dubnu. Podle SPA se má jemenská vláda do Adenu vrátit a dohlédnout na splnění rijádské dohody.

#UPDATES Yemeni separatists abandon their declaration of self-rule in the south and pledge to implement a stalled Saudi-brokered peace deal, mending a rift between allies in the war against Huthi rebels https://t.co/0GEmAjBoiE pic.twitter.com/kH8hfiLWJb

— AFP news agency (@AFP) July 29, 2020

Mluvčí jemenské vlády rozhodnutí STC ocenil a jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí, který je v exilu v Saúdské Arábii, už ohlásil jmenování nového policejního velitele a guvernéra Adenu.

Rijádská dohoda byla podepsána loni v listopadu. Upravuje rozdělení moci na jihu mezi vládu a separatisty, ale zůstává stále jenom na papíře. V červnu se vláda se separatisty dohodla na příměří, na jehož plnění dohlížejí saúdskoarabští pozorovatelé.

Mocenské spory na jihu Jemenu komplikují situaci v zemi, která je od roku 2014 ve válce mezi menšinovými šíity a vládou. Roku 2015 do bojů vstoupila na straně vlády arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Hlavní město Saná a některé další regiony mají v rukou stále šíité, jež podporuje Írán. Konflikt má na kontě desítky tisíc životů a hlubokou humanitární krizi.

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy