Konec amerického angažmá na Blízkém východě? Profesor očekává velké změny

NÁZOR - Za předpokladu, že novým americkým ministrem obrany bude potvrzen Lloyd Austin a další pozice v Pentagonu obsadí Kathleen Hicksová a Colin Kahl, se bezpečnostní tým zvoleného prezidenta USA Joe Bidena bude musel dlouze a bedlivě zamyslet nad americkými prioritami na Blízkém východě a přístupem k regionu. V komentáři pro server National Interest to tvrdí profesor politologie Nikolas Gvosdev z U.S. Naval War College, přičemž odkazuje na blízkovýchodní zkušenosti Austina a Kahla.

Zásadní změna situace

S ohledem na mimořádnou důležitost tzv. Centrálního velitelství (CENTRCOM), tedy geografické vojenské velící struktury pokrývající Blízkých východ a severní Afriku, pro americkou bezpečnostní politiku v posledních dvou dekádách jsou Gvosdevovi studenti často překvapeni, že orgán byl vytvořen relativně nedávno, v roce 1983.

Došlo k tomu s prudkým rozvojem sil rychlé reakce v 80. letech během prezidentství Ronalda Reagana, nastiňuje profesor. Vysvětluje, že do té doby spadal Blízký východ mezi kompetence zaběhnutých amerických velitelství pro Evropu a Pacifik, přičemž změnu podnítilo vyhlášení tzv. Carterovy doktríny - a její následné Reaganovy verze -, která povýšila obranu Blízkého východu a především tamních energetických zdrojů a transportních tras na stejnou úroveň jako obranu americké pevniny.    

"Vzhledem k situaci v 80. letech, v neposlední řadě studené války se SSSR, to dávalo strategický smysl," pokračuje odborník. Soudí však, že ekonomické, technologické a geopolitické změny posledních let oslabily strategické základy tohoto uspořádání natolik, že americký prezident Donald Trump loni v lednu naznačil, že za těchto posunů již Carterova doktrína nemusí platit.

Na první pohled se by dalo předpokládat, že Bidenův bezpečnostní tým automaticky zvrátí veškeré Trumpovy odchylky od statutu quo v bezpečnostní politice Spojených států, připouští Gvosdev. Očekává však, že během Bidenova prezidentství se prohloubí tři trendy, které dále zpochybní užitečnost Carterovy doktríny.

Nové výzvy, nové regiony

Za první označuje autor komentáře dlouhodobý dopad tzv. abrahámských dohod, jelikož normalizace vztahů mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem vytváří základ pro budování nové energetické infrastruktury a ekonomických koridorů mezi Arabským poloostrovem a Středozemním mořem.

V kombinaci s objevem nových surovinových ložisek ve východním Středomoří bude možné pokrýt větší část energetických potřeb Evropy přes Středozemní moře, poukazuje politolog. Míní, že to rozšiřuje i stávající plány na větší export iráckých energií na Západ skrze depoty ve Středomoří.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Souběžně s tím zkoumá Írán cesty, jak by dodával své energie na trh jak skrze Kaspické moře, tak - a to je důležitější - napojením na čínský uzel v Gwádaru v Pákistánu," píše Gvosdev. Vysvětluje, že Čína si uvědomuje svou Achillovu patu, která spočívá v nutnosti dovážet klíčové energie po moři, přičemž v případě střetu se Spojenými státy mohou být tyto cesty narušeny. To je ostatně základem rusko-čínského energetického partnerství, ale jak Peking prohlubuje spolupráci s Teheránem hledá i jiné bezpečnější cesty, tvrdí profesor.  

Do roku 2030 bude narůstat poměr energetických zdrojů z Perského zálivu, které nebudou z oblasti transportovány po moři, domnívá se expert. Konstatuje, že zabezpečení zálivu pro otevřenou plavbu zůstane sice důležitým zájmem, ale jeho význam poklesne a Spojené státy naopak budou muset věnovat větší pozornost zajištění stabilní rovnováhy ve východním Středomoří, především zabezpečení energetických nalezišť a zásobovacích linií v kyperských vodách.    

Spojeným státům a Evropské unii zazvonil v tomto směru důležitý budíček uplynulý podzim, kdy se spory ve východním Středomoří - především mezi Řeckem, Tureckem a Kyprem - vyostřily, připomíná politolog. Věří, že udržování tohoto regionu v pozadí a soustředění se na jiné části Blízkého východu nemusí být v nadcházejících letech udržitelné, nemá-li energetická bezpečnost euroatlantického prostoru záviset na komplikovaném hledání rovnováhy mezi Egyptem, Izraelem, Libanonem, Kyprem, Tureckem a Řeckem, nehledě na proklamovaný americký cíl snížit energetickou závislost Evropy na Rusku.

Druhou změnou je podle profesora pravděpodobný tlak Bidenovy administrativy na další ústup od uhlíkové energetiky, kdy se nová administrativa přinejmenším verbálně hlásí k vizi, kterou před patnácti lety nastínil někdejší Reaganův bezpečnostní poradce Robert McFarlane, tedy dvacetiletém horizontu pro změnu energetických zdrojů. V rámci "rozchodu s benzínem", o kterém McFarlane hovoří, se bude strategická priorita přesouvat od Blízkého východu k jiným regionům, očekává autor komentáře.

Třetím faktorem je probíhající transformace extremistických hnutí od geograficky ukotvených organizací s fyzickou přítomností v konkrétních zemích k rozptýleným kybernetickým sítím, které si poskytují výcvik a instrukce bez fyzického setkávání, upozorňuje Gvosdev. Dodává, že pokračující posun k "al-Káidě 2.0" a "kyberchalífátům" znamená, že část protiteroristických operací řízených CENTCOM bude postupně předávána jiným institucím.

"Pochopitelně, máme také vysoký stupeň rýsující se kontinuity s Obamovým bezpečnostním týmem, který se pokoušel 'přenést' americké národně-bezpečnostní priority z Blízkého východu do vod Pacifiku," připomíná autor komentáře. Výše uvedené podle něj naznačuje, že Bidenova administrativa bude muset začít přemýšlet o tom, jak chce zakotvit Spojené státy na Blízkém východě a zda dřívější předpoklady budou funkční také v budoucnu.

Související

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 
Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) ropa Terorismus Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 5 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 5 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy