V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.
V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.
Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.
Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.
Ve čtvrtek z budov stříleli odstřelovači. Městem se kromě střelby ozývaly i výbuchy granátů. V místě střelby se musely evakuovat školy a obyvatelé okolních budov běželi do úkrytů. Mezi oběťmi je také žena, kterou doma zasáhla střela.
Amal a Hizballáh uvedly, že na jejich demonstranty ze střech stříleli odstřelovači.
Šéf výkonné rady Hizballáhu Hášim Safíaddín na pohřbu obvinil křesťanské Libanonské síly (LF) "z masakru a promyšleného přepadení, jehož cílem byli civilisté". Podle Hizballáhu to byly právě LF, kdo poslal odstřelovače na střechy budov. LF to rezolutně odmítly, podle nich se místní lidé bránili před "invazí" stoupenců Hizballáhu a Amalu.
Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněním dnes podlehl další člověk, čímž se bilance obětí zvýšila na sedm. Mezi mrtvými jsou tři členové Hizballáhu a 45letá matka pěti dětí. Podle její rodiny seděla doma blízko balkonových dveří, když ji zasáhla střela. "Začali jsme křičet, odnesli ji na nosítkách, ale do nemocnice se už nedostala," uvedla tchyně oběti. Dodala, že nejmladší dcera zemřelé je od čtvrtka u tety a o smrti své matky ještě neví. "Je jí pět let. Jak to má chápat?" uvedla tchyně.
Obyvatelé bejrútské čtvrti Tajúní, kde se odehrála většina čtvrtečních násilností, dnes na ulicích zametali střepy z výloh obchodů a oken bytů. Poničeno bylo také mnoho aut. Vstup do čtvrti střežili vojáci a v ulicích byly ostnaté dráty.
V Tajúní se nachází velký kruhový objezd, který odděluje převážně křesťany obývané oblasti od muslimských. Na některých z fasád jsou stále vidět škody z dob občanské války, nově v místech přibyly také stopy po čtvrteční střelbě.
K současnému napětí v Libanonu zásadně přispěla loňská exploze v Bejrútu, která je označovaná za jeden z největších nejaderných výbuchů v dějinách.
Soudce Bitár vydal zatykač na bývalého libanonského ministra financí, který je členem hnutí Amal a blízkým spojencem Hizballáhu. V souvislosti s výbuchem soudce obvinil z nedbalosti a úmyslného zabití také tři vysoce postavené bývalé představitele vlády. Představitelé Amalu a Hizballáhu Bitára viní z politizace vyšetřování. Podle nich selektivně určuje, koho si předvolá. Za 14 měsíců vyšetřování výbuchu nicméně nebyl obviněn žádný představitel Hizballáhu. Bitár je už druhým hlavním vyšetřovatelem této kauzy, jeho předchůdce Fádí Saván byl odvolán letos v únoru, když obvinil z nedbalosti tehdejšího úřadujícího premiéra Hasana Dijába a tři bývalé ministry.
Aktualizováno před 1 hodinou
Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19
Související

Část sila kterou poškodil výbuch v bejrútském přístavu, se zřítila

V Libanonu zakotvila syrská loď s ukradeným obilím z Ukrajiny, tvrdí Kyjev
Aktuálně se děje
před 36 minutami

Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí
před 58 minutami

Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?
Aktualizováno před 1 hodinou

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19
před 1 hodinou

Úřad práce přišel o šéfa dle zákona? Jurečka reaguje na nahrávky
před 2 hodinami

Zničilo Nord Stream samo Rusko? Server zveřejnil informace tajných služeb
před 2 hodinami

Hrdina. Legenda. Vzor. Politici i vojáci vzpomínají na Bočka s úctou
před 3 hodinami

Proč se lidstvo 50 let nevrátilo na Měsíc a dodnes tam nemá základnu?
Aktualizováno před 3 hodinami

Zemřel Emil Boček, legendární válečný veterán a bývalý stíhací pilot RAF se dožil sta let
před 3 hodinami

Rusko omilostnilo přes 5000 vězňů naverbovaných do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny
Aktualizováno před 3 hodinami

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo
před 4 hodinami

Ukrajina nemůže zahájit novou protiofenzivu. Zelenskyj vysvětlil důvody
před 4 hodinami

Erdogan Putinovi poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod
před 5 hodinami

Situaci u Bachmutu se podle Ukrajiny daří stabilizovat
před 5 hodinami

Jak se žije v Kyjevě rok po začátku války? Lidé nemají problémy s elektřinou, na ulicích je poměrně živo
před 7 hodinami

Proč obchodní řetězce nepodporují drobné farmáře? Problém je i v koncentraci výroby
před 7 hodinami

Vědci objevili klíč ke šťastnému vztahu. Stačí přitom velmi málo
Aktualizováno před 7 hodinami

Změna v zákazu spalovacích motorů: Budou povolena i auta na e-paliva, shodla se EK s Německem
Aktualizováno před 7 hodinami

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky
před 8 hodinami

Jak vypadá lékařská péče na frontě? Za lidmi na Ukrajině jezdí mobilní kliniky
před 8 hodinami
Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena
Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.
Zdroj: ČTK