NÁZOR: Sen o irácké demokracii v troskách. Analytik popsal, co se v zemi děje

Od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená "koalice ochotných" vojensky svrhla režim Saddáma Husajna, Iráčané již pětkrát volili v rámci své rodící se demokracie, konstatuje Tallha Abdulrazaq v komentáři pro server Washington Post. Původem irácký bezpečnostní analytik z Exeterské univerzity přiznává, že už od mládí byl vůči takovým volbám silně skeptický.

Smutný den pro Iráčany

Abdulrazaq prvně volil ve volbách v prosinci 2005, avšak v zahraničí, v Londýně, kam kdysi uprchl jeho otec ve strachu z perzekuce ze strany Saddámova režimu. Sám se sice k hlasování stavěl skepticky, jeho otec však trval na účasti, nechtěl si nechat utéct příležitost projevit názor a věřil, že v Iráku nastane nová éra silné občanské účasti v politice, byť země vždy byla monarchií, případně prezidentskou diktaturou.

"Od té doby jsem v dalších iráckých volbách nehlasoval," přiznává analytik. Nedělní volby pak s ohledem na mizernou, jednačtyřicetiprocentní účast považuje za další smutný den pro mnoho Iráčanů.

Irák nikdy nezískal demokracii, která mu byla slibována, místo ní v zemi vzniklo zcela nekompetentní, silně zkorumpované a extrémně násilné monstrum, které se jako demokracie maskuje a pouze traumatizuje současnou generaci, domnívá se odborník. Konstatuje, že nízká volební účast nedává politikům široký mandát vládnout, navíc se bude jen bolestivě rodit vládní koalice.

Bloky s největším počtem mandátů se budou štěpit a vnitřně hádat, přičemž nejsilnější z nich vede radikální ší'itský islamista Muktada Sadr, který se proslavil teroristickými akcemi proti iráckým civilistům i americkým vojákům, upozorňuje autor komentáře. Vysvětluje, že od voleb z roku 2005 panuje systém kvót označovaný jako muhasasa, který dělí moc po etnicko-sektářských liniích, čímž proti sobě Iráčany vzájemně poštvává, společnost polarizuje a vytváří sektářské prostředí plné perzekuce a vraždění.

"Jak se politické elity hádaly, kdo dostane jaké ministerstvo (a co je důležitější, rozpočet ministerstva), hledaly zahraniční patrony podporující jejich plány," pokračuje Abdulrazaq. Doplňuje, že těmi pochopitelně byly Spojené státy a Írán.

Nejenže sektářská občanská válka z let 2006 až 2008 - kterou vyvolaly útoky al-Káidy na ší'itské mešity a Íránem zaštítěné popravčí čety vraždící sunnity - téměř nenapravitelně rozeštvala místní komunity, ale Irák se stal i zástupným válčištěm Washingtonu a Teheránu, uvádí analytik. Dodává, že díky tomu byla většina voleb předem rozhodnutá.

Iluze demokracie

Systém muhasasa produkuje slabé vlády, navíc garantuje, že premiérem bude ší'ita, prezidentem Kurd a předsedou parlamentu sunnita, nastiňuje expert. Upozorňuje, že nikdo nemůže získat jasnou většinu, tudíž se politické strany štěpí v zájmové koalice řízené buď Spojenými státy, nebo Íránem, přičemž právě tyto zahraniční mocnosti rozhodují, kdo obsadí vysoké funkce.

Výsledkem je, že nechvalně známý lídr ší'itské islamistické strany Dawa, Núrí Málikí, zastával od roku 2006 dlouhých 12 let úřad premiéra či viceprezidenta, přestože je označován za jednoho z hlavních podněcovatelů sektářství v zemi, poukazuje analytik. Zdůrazňuje, že toto ideologické šílenství je přímo spojeno se vznikem sunnitsky radikálního Islámského státu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Není proto překvapivé, že v roce 2019 vyšlo do ulic protestní hnutí požadující konec sektářství, korupce a zahraničního vměšování se a od té doby je s přestávkami na scéně, navzdory pandemii covidu-19," píše Abdulrazaq. Vysvětluje, že brutální zásahy proti tomuto hnutí, během nichž státní bezpečnostní složky a ší'itské milice - které se bojí, že by mohly přijít v důsledku protestů o své výsadní postavení - pozabíjely na 600 demonstrantů, vedly k masivními bojkotu nedělních voleb.

Toto násilí žene lidi do podzemí, zprávy se šíří skrze nové technologie a decentralizované soukromé sítě, které se kvůli utajování a zabezpečení neustále reorganizují, uvádí odborník. Mizerná volební účast podle něj dále ukazuje, že jen málo Iráčanů nyní věří v demokracii a už vůbec ne v tu, kterou vojenskou silou nastolili Američané a jejich spojenci v roce 2003.

Volby tak podtrhly to, co je dobře známo, tedy že účast v hlasování jen podpoří iluzi demokracie, zatímco profitovat bude hrstka elit a zbytek země bude dál trpět, kritizuje autor komentáře. Dodává, že tak hluboké systémové a strukturální problémy spolu s absencí spravedlnosti pro oběti zavražděné bezpečnostními složkami a milicemi, které jednají zcela beztrestně, odsuzují iráckou politiku k dalšímu zahnívání a drolení.

Abdulrazaq tak deklaruje, že svým hlasem již nebude podporovat falešnou iráckou demokracii. Zároveň vyjadřuje přesvědčení, že tento zoufalý postoj není mezi Iráčany ojedinělý.

Související

Více souvisejících

Irák demokracie

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Donald Trump

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná

Německo stojí na prahu zásadní proměny. Nová vláda přebírá odpovědnost ve chvíli, kdy je třeba čelit zpomalující ekonomice a zároveň výrazně posílit obranyschopnost země. Budoucnost evropské stability závisí na tom, zda Německo zvládne svou roli nejen hospodářské, ale i bezpečnostní opory kontinentu. Friedrich Merz mezitím představil koaliční smlouvu se sociálními demokraty.

včera

včera

Lukáš Vlček

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku

Zatímco v rožnovském závodě onsemi došlo koncem března k výraznému propouštění zaměstnanců, ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na místo vyrazil jednat o strategické podpoře výroby čipů. Redakce EuroZprávy.cz proto zjišťovala, zda byl ministr o rozsahu propouštění před svou návštěvou informován, a jestli má aktuální situace vliv na vyjednávání mezi státem a americkou firmou.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou

Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého

V pátek krátce po poledni došlo v Jílovišti u Prahy k vážnému incidentu, při kterém byl ve firemním areálu postřelen muž. Ten utrpěl velmi vážná zranění a záchranáři ho letecky transportovali do pražské motolské nemocnice. Během převozu zůstával v kritickém stavu, lékaři ho museli resuscitovat a připojit na umělou plicní ventilaci.

včera

Evropská unie

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek

Evropští spojenci oznámili zásadní navýšení vojenské pomoci Ukrajině v době, kdy se v Bruselu koná obranný summit NATO. Británie představila balík pomoci v hodnotě 450 milionů liber (580 milionů dolarů), přičemž hlavní část financí – 350 milionů – bude uvolněna ještě letos. Cílem je nejen posílení obrany Ukrajiny, ale i zajištění výhodnější vyjednávací pozice při případném mírovém urovnání s Ruskem.

včera

Petr Gazdík (STAN)

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce

Po patnácti letech opouští Poslaneckou sněmovnu jeden z nejviditelnějších politiků hnutí STAN a bývalý ministr školství Petr Gazdík. Na páteční krajské konferenci Starostů a nezávislých ve Zlínském kraji oznámil, že se již nebude ucházet o místo na podzimní kandidátce. Tím de facto opouští vrcholnou politiku. I nadále však zůstává aktivní jako zastupitel v Suché Lozi na Uherskohradišťsku.

včera

včera

včera

Čína, ilustrační foto

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?

Obchodní spory, celní opatření a rostoucí geopolitické napětí postupně mění strukturu globální ekonomiky. Zatímco důvěra v předvídatelnost Spojených států oslabuje, Čína rozšiřuje svůj vliv v Asii, Africe i Latinské Americe. Svět se posouvá směrem k více rozdělenému a konkurenčnímu uspořádání.

včera

Proč vysoká cla zrovna na auta? Expertka prozradila, o má Trump za problém

Hildegard Müller, šéfka vlivného německého svazu automobilového průmyslu a blízká spolupracovnice bývalé kancléřky Angely Merkelové, varovala před nebezpečím obchodních válek, které může vyvolat pokračující uvalování cel na dovoz aut do USA ze strany administrativy Donalda Trumpa.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy