Organizace: Popravy v Íránu porušují mezinárodní a lidská práva

Trest smrti v Íránu není v souladu s mezinárodními standardy a porušuje řadu základních lidských práv. Kromě toho, že rozsudky jsou v zemi vynášeny i nad mladistvými, byly v uplynulých letech v islámské republice také zaznamenány popravy za homosexualitu, cizoložství či za konzumaci alkoholu. V dnes zveřejněné zprávě to uvádí Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH), což je nevládní organizace sídlící v Paříži.

Zprávu s názvem "Nikdo neunikne - Rozšířené užívání trestu smrti v Íránu" FIDH vydala u příležitosti nadcházejícího Světového dne proti trestu smrti, který připadá na 10. října. Studie se zabývá uplatňováním trestu smrti v Íránu a zkoumá jak jednotlivé případy, tak trendy.

V počtu poprav je Írán podle FIDH již mnoho let druhý na světě za Čínou. Jen v loňském roce tam bylo popraveno nejméně 251 lidí, v prvních devíti měsících letošního roku už přes 190.

Převážná většina trestů smrti v Íránu nesplňuje hranici "nejzávažnějších trestných činů", a v důsledku toho je v rozporu se závazky plynoucími z Mezinárodního paktu o občanských a politických právech (ICCPR), uvádí FIDH. Popravy vykonané v Íránu, které nesplňují tuto hranici, podle federace zahrnují mimo jiné tresty za cizoložství, sex lidí stejného pohlaví, konzumaci alkoholu, drogové a finanční delikty, kyberkriminalitu či tresty související s náboženstvím a politikou. Tresty smrti byly v zemi také uplatněny na příslušnících etnických (Arabů, Kurdů a Balúčů) a náboženských (sunnitů, vyznavačů bahaismu a jarsanismu) menšin.

Írán podle FIDH zároveň vynáší rozsudky smrti nad mladistvými nejčastěji ze všech zemí na světě. Mezi rokem 2009 a zářím loňského roku federace zaznamenala 67 takových případů. Popravy se v těchto případech konají poté, co odsouzený dovrší 18 let. Trest smrti vynesený nad mladistvým je však opět v rozporu s ICCPR a Úmluvou OSN o právech dítěte (CRC). FIDH zmiňuje případ 30letého muže, který byl popraven v srpnu na západě země poté, co jako sedmnáctiletý zabil své prarodiče. V cele smrti bylo loni v Íránu podle FIDH 90 nezletilých.

Mnoha rozsudkům smrti v Íránu podle FIDH nepředchází spravedlivý soud. Vězni bývají odsouzeni i na základě vágních obvinění či přiznání, jež jsou důsledkem mučení či jiného týrání ve vazbě. Obvinění, kterým hrozí trest smrti, navíc v Íránu často nemají možnost vybrat si právníka.

V závěru FIDH uvádí, že íránské úřady dlouhodobě pronásledují a stíhají právníky zastupující vězně, kterým hrozí nejvyšší trest. Zmiňuje přitom advokátku a nositelku Sacharovovy ceny za svobodu myšlení z roku 2012 Nasrín Sotúdeovou, která byla za svou práci uvězněna. Zpráva Írán vyzývá, aby na popravy uvalil moratorium.

Související

Více souvisejících

Írán popravy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 13 minutami

Robert Fico

První reakce politiků: Smer mlčí, Hlas chce rozhodovat o koalici

Předčasné parlamentní volby na Slovensku dopadly jinak, než avizovaly první exit polly. Vítězem je Smer-SD, ovšem na vyjádření Roberta Fica se stále čeká. Zásadní stanovisko nepřednesli ani zástupci Progresivního Slovenska. Optimismus zavládl u Hlasu, jehož členové se domnívají, že rozhodnou o budoucí koalici. 

před 2 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

Z Karabachu už uprchlo přes 100 tisíc etnických Arménů. Lidé potřebují pomoc

Už přes 100 tisíc etnických Arménů odešlo ze sporného území Náhorního Karabachu do Arménie, vyplývá to z nejnovějších údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). V oblasti žilo před poslední etapou letitého konfliktu zhruba 120 tisíc lidí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy