NÁZOR – Instinkt, který velí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi ukončit angažmá USA v „nekonečných válkách“ na Blízkém východě, je rozumný, konstatuje Willaim J. Burns v komentáři pro server Washington Post. Bývalý diplomat a náměstek amerického ministra zahraničí ovšem varuje, že Trump plameny tamních válek spíše rozdmýchává, než hasí.
Válka, kterou lze ukončit
Význam syrské operace, při které přišel o život vůdce Islámského státu (IS) Abú Bakr Bagdádí je podle Burnse oslabován nesouladem širší strategie. „Impulzivním rozhodnutím o stažení vojáků ze severovýchodní Sýrie – nekoordinovaným se spojenci a partnery, nehledě na vlastní velitele a diplomaty – Trump otevřel dveře dalšímu konfliktu,“ píše vysloužilý diplomat. Tvrdí, že došlo k posílení zájmů Damašku, Teheránu, Moskvy a Ankary a prohloubení problémů místních sunnitů, ze kterých těží IS.
Odstoupení od dohody o íránském jaderném programu zase Trump tento program odbrzdil a vystupňoval napětí v regionu, kritizuje bývalý náměstek. Výsledkem podle něj je vyslání dalších 3 tisíc amerických vojáků do Perského zálivu, kteří mají čelit víceméně samoúčelným provokacím.
„Existuje ale jedna válka, kterou Trump stále může ukončit,“ pokračuje Burns. Označuje za ni konflikt v Jemenu, který je pro mnoho Američanů sice vzdálený, ale má ohromné humanitární a strategické dopady.
OSN označuje situaci v Jemenu za největší humanitární krizi světa, připomíná ex-diplomat. Podotýká, že o domov přišly 3 milionu Jemenců, téměř čtvrt milionu lidí bylo zabito a 15 milionům dalších hrozí hladomor, navíc konflikt přispěl k největší epidemii cholery v moderních dějinách a stav se zhoršuje každým dnem.
Podobně vážné jsou strategické důsledky, upozorňuje Burns. Konstatuje, že jemenská vláda uznaná OSN se nachází v exilu a metropoli San’á ovládají Húsiové podporovaní Íránem, přičemž na východě země sílí odnože IS a al-Káidy a mohou zde zřídit základnu k plánování útoků na Západě.
Konflikt také škodí americké zahraniční politice, jelikož USA prodávají Saúdské Arábii bomby a rakety, které mají na svědomí dvě třetiny civilních obětí, a další americké zbraně padly do rukou Rijádem podporovaných milicí a jejich protivníků, uvádí někdejší náměstek. Dodává, Že Spojené státy cvičí saúdské piloty, servisují jejich letouny, s královstvím sdílejí zpravodajské informace a radí s výběrem cílů.
Přiživování katastrofální situace v Jemenu nikterak nepomáhá Washingtonu ani Rijádu, deklaruje Burns. Za dobrou zprávu považuje to, že zrají podmínky pro diplomatický posun tohoto konfliktu.
Je třeba chopit se příležitosti
„Spojené arabské emiráty, nejschopnější saúdskoarabský partner, si uvědomily, že poškození jejich zájmů a pověsti za to zkrátka nestojí,“ pokračuje vysloužilý diplomat. Dodává, že v červenci začalo stahování vojáků Spojených arabských emirátů z Jemenu a realitu začíná vnímat i Rijád.
Saúdové utratili za válku přes 100 miliard dolarů, navíc plně ukázali své vojenské schopnosti a zranitelnost predátorskému Íránu, podotýká Burns. Doplňuje, že Rijád také čelí rostoucímu tlaku amerického Kongresu, a to vše dává Saúdská Arábii signál, aby se uchýlila k diplomacii.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Minulý měsíc tak začala zákulisní jednání Saúdů s Húsii, přičemž USA mohou a měly by využít své páky a rozhovorům pomoci, nabádá bývalý diplomat. Tvrdí, že tak mohou učinit třemi způsoby.
Zaprvé lze tlačit na Rijád, aby prodloužil pozastavení náletů a přistoupil na celkové příměří, které by ověřilo nedávný slib Húsiů přestat útočit na saúdskoarabské cíle, doporučuje Burns. Myslí si, že spolu s tím by měl být Rijád tlačen k otevření letiště v San’á pro lékařské evakuační lety a uvolnění blokády dovozu paliva do země, což je zásadní pro humanitární pomoc.
Zadruhé by Spojené státy měly plně podpořit nové rozhovory pod patronátem OSN, které uznají realitu, že Húsiové se nestáhnou zpět na sever země a mezinárodně uznaná jemenská vláda se nemže jen tak vrátit z Rijádu do San’á, míní bývalý náměstek. Dodává, že je třeba řešit i legitimní obavy amerických partnerů v oblasti a do rozhovorů přímo zapojit Írán, jelikož ten nese na násilí v Jemenu velký podíl a zároveň může mít potenciální zájem na oživení diplomacie a ukázce své schopnosti podkopávat ji.
Zatřetí by měl americký Kongres podmínit další prodej zbraní a vojenskou podporu Saúdské Arábii dodržováním příměří a ochotou k diplomatickým jednáním z její strany, apeluje Burns. Připouští, že partnerství s Rijádem je pro Washington z dlouhodobého hlediska důležité, nejprve je nutné dostat Saúdy z Jemenu.
„Jemen zůstane nějaký čas chudou, rozdělenou a nestabilní zemí. Ale můžeme pomoci odstranit jednu vrstvu nestability v regionu, který jimi překypuje, snížit nepopsatelné lidské utrpení, zmenšit americké vojenské angažmá a připravit prostor pro komplikovanou diplomacii, která přijde,“ píše Burns.
Žádné vítězné přehlídky ani summity, které jsou typické pro Trumpovu diplomacii, se v případě Jemenu konat nebudou, ale ukončení tamní války je správné a rozumné z pohledu USA i regionu, deklaruje vysloužilý diplomat. Tvrdí, že Washington by se měl této příležitosti chopit.
Související
Hamás a Hútijové mají nové politické kanceláře v Bagdádu. Vliv Íránu sílí
Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst
Jemen , USA (Spojené státy americké) , Saúdská Arábie , Írán
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti
včera
Exit poll CNN: Jen třetina voličů se měla za Bidena lépe
včera
CNN: Červenou fata morgánu nahradí modrý posun. Výsledkům voleb bude první hodiny kralovat Donald Trump
včera
O prezidentovi USA rozhodne Pensylvánie. Co z tohoto státu udělalo cíl zájmu Trumpa i Harrisové?
včera
OBRAZEM: Výstavba tramvajové trati na Václavském náměstí pokračuje
včera
Trump se v den voleb pomstil novinářům. Nepohodlným médiím zakázal vstup do volebního štábu
včera
Volební místnosti v USA čelí bombovým hrozbám z ruských mailů. 15 států povolalo Národní gardu
včera
Policie v Kapitolu zadržela muže politého hořlavinou. Další v Michiganu hrozil útokem, pokud vyhraje Trump
včera
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
včera
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
včera
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
včera
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
včera
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
včera
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
včera
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
včera
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
včera
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
včera
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
včera
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
včera
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
Americké zpravodajské a bezpečnostní služby obvinily Rusko a Írán z toho, že zesílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně s cílem rozdělit americkou společnost před prezidentskými volbami.
Zdroj: Libor Novák