Otevřely se dveře dalšímu krvavému konfliktu? Americký diplomat apeluje k akci

NÁZOR – Instinkt, který velí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi ukončit angažmá USA v „nekonečných válkách“ na Blízkém východě, je rozumný, konstatuje Willaim J. Burns v komentáři pro server Washington Post. Bývalý diplomat a náměstek amerického ministra zahraničí ovšem varuje, že Trump plameny tamních válek spíše rozdmýchává, než hasí.

Válka, kterou lze ukončit

Význam syrské operace, při které přišel o život vůdce Islámského státu (IS) Abú Bakr Bagdádí je podle Burnse oslabován nesouladem širší strategie. „Impulzivním rozhodnutím o stažení vojáků ze severovýchodní Sýrie – nekoordinovaným se spojenci a partnery, nehledě na vlastní velitele a diplomaty – Trump otevřel dveře dalšímu konfliktu,“ píše vysloužilý diplomat. Tvrdí, že došlo k posílení zájmů Damašku, Teheránu, Moskvy a Ankary a prohloubení problémů místních sunnitů, ze kterých těží IS.

Odstoupení od dohody o íránském jaderném programu zase Trump tento program odbrzdil a vystupňoval napětí v regionu, kritizuje bývalý náměstek. Výsledkem podle něj je vyslání dalších 3 tisíc amerických vojáků do Perského zálivu, kteří mají čelit víceméně samoúčelným provokacím.  

„Existuje ale jedna válka, kterou Trump stále může ukončit,“ pokračuje Burns. Označuje za ni konflikt v Jemenu, který je pro mnoho Američanů sice vzdálený, ale má ohromné humanitární a strategické dopady.

OSN označuje situaci v Jemenu za největší humanitární krizi světa, připomíná ex-diplomat. Podotýká, že o domov přišly 3 milionu Jemenců, téměř čtvrt milionu lidí bylo zabito a 15 milionům dalších hrozí hladomor, navíc konflikt přispěl k největší epidemii cholery v moderních dějinách a stav se zhoršuje každým dnem.

Podobně vážné jsou strategické důsledky, upozorňuje Burns. Konstatuje, že jemenská vláda uznaná OSN se nachází v exilu a metropoli San’á ovládají Húsiové podporovaní Íránem, přičemž na východě země sílí odnože IS a al-Káidy a mohou zde zřídit základnu k plánování útoků na Západě.

Konflikt také škodí americké zahraniční politice, jelikož USA prodávají Saúdské Arábii bomby a rakety, které mají na svědomí dvě třetiny civilních obětí, a další americké zbraně padly do rukou Rijádem podporovaných milicí a jejich protivníků, uvádí někdejší náměstek. Dodává, Že Spojené státy cvičí saúdské piloty, servisují jejich letouny, s královstvím sdílejí zpravodajské informace a radí s výběrem cílů.

Přiživování katastrofální situace v Jemenu nikterak nepomáhá Washingtonu ani Rijádu, deklaruje Burns. Za dobrou zprávu považuje to, že zrají podmínky pro diplomatický posun tohoto konfliktu.

Je třeba chopit se příležitosti

„Spojené arabské emiráty, nejschopnější saúdskoarabský partner, si uvědomily, že poškození jejich zájmů a pověsti za to zkrátka nestojí,“ pokračuje vysloužilý diplomat. Dodává, že v červenci začalo stahování vojáků Spojených arabských emirátů z Jemenu a realitu začíná vnímat i Rijád.

Saúdové utratili za válku přes 100 miliard dolarů, navíc plně ukázali své vojenské schopnosti a zranitelnost predátorskému Íránu, podotýká Burns. Doplňuje, že Rijád také čelí rostoucímu tlaku amerického Kongresu, a to vše dává Saúdská Arábii signál, aby se uchýlila k diplomacii.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Minulý měsíc tak začala zákulisní jednání Saúdů s Húsii, přičemž USA mohou a měly by využít své páky a rozhovorům pomoci, nabádá bývalý diplomat. Tvrdí, že tak mohou učinit třemi způsoby.

Zaprvé lze tlačit na Rijád, aby prodloužil pozastavení náletů a přistoupil na celkové příměří, které by ověřilo nedávný slib Húsiů přestat útočit na saúdskoarabské cíle, doporučuje Burns. Myslí si, že spolu s tím by měl být Rijád tlačen k otevření letiště v San’á pro lékařské evakuační lety a uvolnění blokády dovozu paliva do země, což je zásadní pro humanitární pomoc.

Zadruhé by Spojené státy měly plně podpořit nové rozhovory pod patronátem OSN, které uznají realitu, že Húsiové se nestáhnou zpět na sever země a mezinárodně uznaná jemenská vláda se nemže jen tak vrátit z Rijádu do San’á, míní bývalý náměstek. Dodává, že je třeba řešit i legitimní obavy amerických partnerů v oblasti a do rozhovorů přímo zapojit Írán, jelikož ten nese na násilí v Jemenu velký podíl a zároveň může mít potenciální zájem na oživení diplomacie a ukázce své schopnosti podkopávat ji.

Zatřetí by měl americký Kongres podmínit další prodej zbraní a vojenskou podporu Saúdské Arábii dodržováním příměří a ochotou k diplomatickým jednáním z její strany, apeluje Burns. Připouští, že partnerství s Rijádem je pro Washington z dlouhodobého hlediska důležité, nejprve je nutné dostat Saúdy z Jemenu.

„Jemen zůstane nějaký čas chudou, rozdělenou a nestabilní zemí. Ale můžeme pomoci odstranit jednu vrstvu nestability v regionu, který jimi překypuje, snížit nepopsatelné lidské utrpení, zmenšit americké vojenské angažmá a připravit prostor pro komplikovanou diplomacii, která přijde,“ píše Burns.

Žádné vítězné přehlídky ani summity, které jsou typické pro Trumpovu diplomacii, se v případě Jemenu konat nebudou, ale ukončení tamní války je správné a rozumné z pohledu USA i regionu, deklaruje vysloužilý diplomat. Tvrdí, že Washington by se měl této příležitosti chopit.

Související

Více souvisejících

Jemen USA (Spojené státy americké) Saúdská Arábie Írán

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 58 minutami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 1 hodinou

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa

Požadavek Donalda Trumpa, aby Ukrajina „okamžitě“ zahájila mírová jednání s Ruskem, podle evropských diplomatů ohrozil dlouhodobě připravovaný plán EU přimět USA k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle nich neměl na výběr a musel přijmout nabídku Vladimira Putina k jednání, aby Trumpa nerozzlobil.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

USA a Čína uzavřely příměří v obchodní válce: Co to znamená pro svět?

Spojené státy a Čína oznámily průlomovou dohodu o snížení vzájemných cel, čímž signalizují deeskalaci dlouhotrvající obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Tento krok má dopad nejen na samotné státy, ale i na globální obchodní prostředí, včetně zemí jako Velká Británie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy