NÁZOR: Prodělání covidu chrání, výjimky z očkování jsou ale nepraktické, tvrdí vědkyně

Izrael byl napřed před zbytkem světa, pokud jde o očkování proti covidu-19, tudíž není překvapivé, že data z této země vyvolávají velký zájem, konstatuje Charlotte Thálinová v komentáři pro server The Conversation. Imunoložka ze švédského Institutu Karolinska dodává, že situace v Izraeli poskytuje náhled do budoucnosti pandemie.

Trvalejší imunita než se čekalo

Platí to i o zatím nerecenzované studii výzkumníků pojišťovny Makabi šerutej bri'ut, která naznačuje, že lidé s prodělaným covidem-19 mají lepší ochranu proti reinfekci variantou delta než očkovaní jedinci, poukazuje imunoložka. Kritizuje, že podle některých hlasů jde o důkaz, že je lepší chytit nemoc než se nechat očkovat.

Možnost, že nákaza koronavirem poskytuje trvalejší imunitu než očkování, ovšem není přitažená za vlasy, přiznává odbornice. Vysvětluje, že nákaza vystavuje imunitní systém mnoha virovým proteinům, zatímco běžně používané vakcíny vnáší jediný antigen, spike protein, což vede k cílenější, ale také omezenější imunitní reakci při setkání s virem.

"Ačkoliv lidé, kteří měli covid, se mohou opětovně nakazit, přirozeně získaná imunita se během času vyvíjí a protilátky jsou zjistitelné déle, než se zprvu očekávalo," píše Thálinová. Nové důkazy podle ní naznačují, že imunita po prodělání závažného i lehkého covidu chrání proti symptomatické i asymptomatické reinfekci.

Krom nebezpečného vyvozování závěrů ze studie, kterou zatím neposoudili jiní vědci, je klíčové zasadit zjištění do správného kontextu, zdůrazňuje imunoložka. Upozorňuje, že studie sice zaměřuje pozornost na potenciál přirozeně získané imunity, nebere ale v potaz rizika plynoucí ze získání takové ochrany.

Studie také nikterak nezpochybňuje vakcínou navozenou imunitu, zdůrazňuje autorka komentáře. Konstatuje, že přínos očkování není ve studii zahrnut, jelikož do srovnání nebyli zahrnuti neočkovaní a poměr plně očkovaných osob, které po nákaze koronavirem skončili v nemocnici - 8 na 16 tisíc -, je nesrovnatelně nižší než u neočkovaných, kteří nemoc neprodělali.    

Jedním z důvodů, proč se lidé odmítají očkovat, může být myšlenka, že čekání na zisk přirozené imunity skrze nákazu představuje alternativu, soudí Thálinová. Varuje, že získání takové ochrany může přijít draho.

Krom rizika závažného průběhu či smrti několik nedávných studií ukázalo, že jinak poměrně zdravé lidi, kteří se z covidu zotavili, mohou trápit dlouhodobé závažné zdravotní problémy, například zánět srdečního svalu, krevní sraženiny a mrtvice, přičemž toto riziko je větší než při očkování, uvádí vědkyně. Deklaruje, že nejpodrobnější studie v americké historii ukázala, že vakcíny proti covidu-19 jsou bezpečné a účinné.

Za situace, kdy celosvětově roste počet nákaz a úmrtí díky variantě delta, je čekání na nákazu a s ním spojená dlouhodobá zdravotní rizika a možnost závažného průběhu či smrti cílem získat imunitu vůči té samé infekci zbytečné a nebezpečné, podotýká imunoložka.

Kolektivní imunita

"Izraelský preprint však vnáší světlo do stále většího chápaní síly imunity vytvoření podáním vakcíny po prodělání covidu - takzvané hybridní imunity," pokračuje expertka. Zmiňuje závěry několika studií, že v takovém případě dochází u jedince k podstatnému nárůstu protilátek i T-lymfocytů.  

Zpráva amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ukazuje, že lidé vyléčení z covidu, kteří se následně nechali očkovat, mají oproti neočkovaným jedincům s prodělaným covidem o polovinu nižší riziko opětovné nákazy, poukazuje imunoložka. Proto je podle ní přínosem očkovat se i po prodělání nemoci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Účinné vybuzení imunity po kombinaci prodělání infekce a první očkovací dávky podle odbornice nicméně vznáší otázku, zda by lidem po prodělání covidu nestačila pouze jediná dávka. Jak autorka komentáře přiznává, několik studií zjistilo, že lidé s prodělaným covidem mají po první dávce vakcíny od Pfizeru či AstraZeneca vyšší imunitní reakci než osoby, které nemoc neprodělaly, ale dostaly dávky dvě.

V některých zemích, například ve Francii, Itálii a Německu, je tak nově lidem po prodělaném covidu doporučována pouze jedna očkovací dávka, uvádí Thálinová. Přiznává, že Izrael dokonce začal uznávat prodělání nemoci jako doklad o imunitě i bez následného očkování.

Vědkyně připouští, že vakcíny, jež jsou nadále dodávány v omezeném počtu, by měly směřovat především k jedincům, kteří covid neprodělali. Varuje však, že výjimky z očkovacího schématu a jeho personalizace mohou být v pandemii logisticky zrádné, protože vyšetření na protilátky je časově náročné a drahé, tudíž identifikace těch, kteří covid prodělali, přináší praktickou komplikaci. "Takové výjimky mohou spíše zpomalit očkování, než aby jej urychlily," píše Thálinová.

Bezprecedentně rozsáhlé snahy dozvědět se víc o imunitní odpovědi na prodělání covidu a očkování v praktickém životě je třeba kriticky posoudit s dalšími spojenými skutečnostmi, nabádá autorka komentáře. Zdůrazňuje, že pandemie zdaleka neskončila a riziko plynoucí z nákazy koronavirem je nesporné. Prioritou by tak mělo být zpomalení přenosu a proočkování těch, kteří vakcínu zatím nedostali a potřebují ji nejvíc, apeluje imunoložka. Odkládání vakcinace a čekání na nákazu ve snaze získat přirozenou imunitu podle ní nedává smysl.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Vědci Izrael očkování

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Záběry z místa budí hrůzu, budovy padaly až v Thajsku

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog už eviduje první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude vysoký zejména v Myanmaru. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila „mimořádnou situaci“ ve velké části centrálního Myanmaru.

před 33 minutami

J.D. Vance, Marco Rubio a Scott Bessent

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje

Únik ze šifrované komunikační aplikace Signal, který odhalil diskuse o tajných plánech administrativy Donalda Trumpa na útoky v Jemenu, vyvolal v politických kruzích ve Washingtonu značný rozruch. Tento incident, označovaný za bezprecedentní, ukázal na rizika spojená s používáním neoficiálních komunikačních kanálů na nejvyšších úrovních národní bezpečnosti.

před 38 minutami

Barma, ilustrační foto

V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo

Podle informací Ministerstva zahraničních věcí se v zemětřesením zasaženém Myanmaru nacházejí čtyři občané České republiky. Zatím se však nikdo z nich neobrátil na zastupitelský úřad v Rangúnu. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že cestování do Myanmaru se v současnosti obecně nedoporučuje z důvodu vážné bezpečnostní situace, kterou způsobila občanská válka trvající již čtyři roky.

před 57 minutami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Koalici Spolu utíkají voliči, třetina by jim už hlas nedala. Volby by jasně vyhrálo ANO

Podle aktuálního volebního modelu agentury Median by v únoru 2025 vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO s 33,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončila koalice Spolu, která by získala 18,5 procenta. Třetí příčku by obsadilo hnutí STAN s 10 procenty. Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm politických subjektů, přičemž další strany by nepřekročily nutnou pětiprocentní hranici.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin požaduje na Ukrajině přechodnou vládu pod dohledem OSN. Pak bude jednat o míru

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zřízení přechodné vlády na Ukrajině pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by dohlížela na zemi až do uspořádání demokratických voleb. Putin uvedl, že tento krok by mohl otevřít cestu k mírovým jednáním a umožnit vznik „kompetentní vlády“, s níž by Rusko bylo ochotno uzavřít mírovou dohodu. Podle ruské státní agentury TASS by takové dokumenty měly být „uznávány po celém světě jako legitimní, spolehlivé a stabilní“.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Praha - Petřínská rozhledna

Počasí se bude na začátku dubna držet jasného trendu

Příští týden už začne duben, v jehož úvodu se bude den ode dne oteplovat. V závěru pracovního týdne by už maximální teploty měly atakovat dvacítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Play-Off Sparta vs. Třinec

Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?

Možná bude tento článek vyznívat, že už stárnu (což je samozřejmě pravda) a čím dál víc tak vzpomínám na dřívější (dle mého soudu v mnohém normálnější) svět, ale to, co se poslední dobou děje na extraligových stadionech, mně radost nedělá a pokud proti tomu něco jako společnost neuděláme, bojím se, kam se naše společnost bude řítit. Řeč je o několika nevídaných excesech ze strany hokejových fanoušků. Tedy pardon, „fanoušků“.

včera

včera

včera

včera

včera

Policie Nizozemí

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných

V centru Amsterdamu došlo ve čtvrtek odpoledne k útoku nožem, který si vyžádal několik zraněných osob. Podezřelá osoba, která útočila nožem, byla zadržena policií. Aktuálně probíhá vyšetřování incidentu. Zatím není známo, že by se jednalo o teroristický útok.

včera

Keir Starmer (labouristi)

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší

Evropští lídři na čtvrtečním summitu v Paříži důrazně prohlásili, že nyní není vhodný čas na zrušení sankcí vůči Rusku. Reagovali tak na požadavek Moskvy, která uvedla, že by přistoupila na dohodu o ukončení bojů v oblasti Černého moře zprostředkovanou Spojenými státy pouze v případě, že by některé sankce byly zmírněny, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

včera

Sami mě pozvali, teď na mě útočí. Novinář poprvé promluvil o kauze plánování v aplikaci Signal

Jeffrey Goldberg, šéfredaktor magazínu The Atlantic, se stal terčem ostrých útoků z nejvyšších pater americké administrativy poté, co zveřejnil článek odhalující, jak nejvyšší bezpečnostní činitelé omylem sdíleli citlivé informace ve skupinovém chatu na komunikační platformě Signal, do kterého byl omylem přizván.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy