Izrael byl napřed před zbytkem světa, pokud jde o očkování proti covidu-19, tudíž není překvapivé, že data z této země vyvolávají velký zájem, konstatuje Charlotte Thálinová v komentáři pro server The Conversation. Imunoložka ze švédského Institutu Karolinska dodává, že situace v Izraeli poskytuje náhled do budoucnosti pandemie.
Trvalejší imunita než se čekalo
Platí to i o zatím nerecenzované studii výzkumníků pojišťovny Makabi šerutej bri'ut, která naznačuje, že lidé s prodělaným covidem-19 mají lepší ochranu proti reinfekci variantou delta než očkovaní jedinci, poukazuje imunoložka. Kritizuje, že podle některých hlasů jde o důkaz, že je lepší chytit nemoc než se nechat očkovat.
Možnost, že nákaza koronavirem poskytuje trvalejší imunitu než očkování, ovšem není přitažená za vlasy, přiznává odbornice. Vysvětluje, že nákaza vystavuje imunitní systém mnoha virovým proteinům, zatímco běžně používané vakcíny vnáší jediný antigen, spike protein, což vede k cílenější, ale také omezenější imunitní reakci při setkání s virem.
"Ačkoliv lidé, kteří měli covid, se mohou opětovně nakazit, přirozeně získaná imunita se během času vyvíjí a protilátky jsou zjistitelné déle, než se zprvu očekávalo," píše Thálinová. Nové důkazy podle ní naznačují, že imunita po prodělání závažného i lehkého covidu chrání proti symptomatické i asymptomatické reinfekci.
Krom nebezpečného vyvozování závěrů ze studie, kterou zatím neposoudili jiní vědci, je klíčové zasadit zjištění do správného kontextu, zdůrazňuje imunoložka. Upozorňuje, že studie sice zaměřuje pozornost na potenciál přirozeně získané imunity, nebere ale v potaz rizika plynoucí ze získání takové ochrany.
Studie také nikterak nezpochybňuje vakcínou navozenou imunitu, zdůrazňuje autorka komentáře. Konstatuje, že přínos očkování není ve studii zahrnut, jelikož do srovnání nebyli zahrnuti neočkovaní a poměr plně očkovaných osob, které po nákaze koronavirem skončili v nemocnici - 8 na 16 tisíc -, je nesrovnatelně nižší než u neočkovaných, kteří nemoc neprodělali.
Jedním z důvodů, proč se lidé odmítají očkovat, může být myšlenka, že čekání na zisk přirozené imunity skrze nákazu představuje alternativu, soudí Thálinová. Varuje, že získání takové ochrany může přijít draho.
Krom rizika závažného průběhu či smrti několik nedávných studií ukázalo, že jinak poměrně zdravé lidi, kteří se z covidu zotavili, mohou trápit dlouhodobé závažné zdravotní problémy, například zánět srdečního svalu, krevní sraženiny a mrtvice, přičemž toto riziko je větší než při očkování, uvádí vědkyně. Deklaruje, že nejpodrobnější studie v americké historii ukázala, že vakcíny proti covidu-19 jsou bezpečné a účinné.
Za situace, kdy celosvětově roste počet nákaz a úmrtí díky variantě delta, je čekání na nákazu a s ním spojená dlouhodobá zdravotní rizika a možnost závažného průběhu či smrti cílem získat imunitu vůči té samé infekci zbytečné a nebezpečné, podotýká imunoložka.
Kolektivní imunita
"Izraelský preprint však vnáší světlo do stále většího chápaní síly imunity vytvoření podáním vakcíny po prodělání covidu - takzvané hybridní imunity," pokračuje expertka. Zmiňuje závěry několika studií, že v takovém případě dochází u jedince k podstatnému nárůstu protilátek i T-lymfocytů.
Zpráva amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ukazuje, že lidé vyléčení z covidu, kteří se následně nechali očkovat, mají oproti neočkovaným jedincům s prodělaným covidem o polovinu nižší riziko opětovné nákazy, poukazuje imunoložka. Proto je podle ní přínosem očkovat se i po prodělání nemoci.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Účinné vybuzení imunity po kombinaci prodělání infekce a první očkovací dávky podle odbornice nicméně vznáší otázku, zda by lidem po prodělání covidu nestačila pouze jediná dávka. Jak autorka komentáře přiznává, několik studií zjistilo, že lidé s prodělaným covidem mají po první dávce vakcíny od Pfizeru či AstraZeneca vyšší imunitní reakci než osoby, které nemoc neprodělaly, ale dostaly dávky dvě.
V některých zemích, například ve Francii, Itálii a Německu, je tak nově lidem po prodělaném covidu doporučována pouze jedna očkovací dávka, uvádí Thálinová. Přiznává, že Izrael dokonce začal uznávat prodělání nemoci jako doklad o imunitě i bez následného očkování.
Vědkyně připouští, že vakcíny, jež jsou nadále dodávány v omezeném počtu, by měly směřovat především k jedincům, kteří covid neprodělali. Varuje však, že výjimky z očkovacího schématu a jeho personalizace mohou být v pandemii logisticky zrádné, protože vyšetření na protilátky je časově náročné a drahé, tudíž identifikace těch, kteří covid prodělali, přináší praktickou komplikaci. "Takové výjimky mohou spíše zpomalit očkování, než aby jej urychlily," píše Thálinová.
Bezprecedentně rozsáhlé snahy dozvědět se víc o imunitní odpovědi na prodělání covidu a očkování v praktickém životě je třeba kriticky posoudit s dalšími spojenými skutečnostmi, nabádá autorka komentáře. Zdůrazňuje, že pandemie zdaleka neskončila a riziko plynoucí z nákazy koronavirem je nesporné. Prioritou by tak mělo být zpomalení přenosu a proočkování těch, kteří vakcínu zatím nedostali a potřebují ji nejvíc, apeluje imunoložka. Odkládání vakcinace a čekání na nákazu ve snaze získat přirozenou imunitu podle ní nedává smysl.
Související

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Vědci , Izrael , očkování
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 2 minutami

Mimořádná zpráva Myanmar zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Záběry z místa budí hrůzu, budovy padaly až v Thajsku
před 33 minutami

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje
před 38 minutami

V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo
před 57 minutami

Koalici Spolu utíkají voliči, třetina by jim už hlas nedala. Volby by jasně vyhrálo ANO
před 1 hodinou

Putin požaduje na Ukrajině přechodnou vládu pod dohledem OSN. Pak bude jednat o míru
před 2 hodinami

Karel III. musel do nemocnice kvůli vedlejším účinkům léčby rakoviny
před 3 hodinami

Počasí se bude na začátku dubna držet jasného trendu
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Požár v Novém Městě nad Metují zasáhl bytový dům. Město pomáhá obyvatelům
včera

Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?
včera

Kauza gynekoložky z Líbeznic dostává další rozměr. Stížností je vícero
včera

Česko spustilo opatření kvůli slintavce a kulhavce. Týká se hranic se Slovenskem
včera

Tragickou nehodu v Hurghadě odnesli Rusové. V ponorce zemřelo šest lidí
včera

Policie zasahovala na škole v Pelhřimově. Měl tam být ozbrojený muž
včera

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných
včera

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší
včera

Bouří se Evropa i Čína. Neustoupíme, vzkazují Trumpovi státy
včera

Další válka v Evropě je za dveřmi. Rusko zaútočí na Pobaltí možná už letos, varuje Polsko
včera

Petr Fiala hraje o svou politickou kariéru. Dá se očekávat drsná kampaň, říká Brunclík
včera
Sami mě pozvali, teď na mě útočí. Novinář poprvé promluvil o kauze plánování v aplikaci Signal
Jeffrey Goldberg, šéfredaktor magazínu The Atlantic, se stal terčem ostrých útoků z nejvyšších pater americké administrativy poté, co zveřejnil článek odhalující, jak nejvyšší bezpečnostní činitelé omylem sdíleli citlivé informace ve skupinovém chatu na komunikační platformě Signal, do kterého byl omylem přizván.
Zdroj: Libor Novák