Protesty proti zdražení benzinu zvládl Írán dobře, tvrdí Ruhání. O počet mrtvých se vede pře

Írán úspěšně zvládl nepokoje vyvolané zdražením benzinu. Prohlásil to dnes prezident Hasan Rúhání a své tvrzení podložil vysokou účastí na provládních manifestacích. Íránci na protest proti zdražení vyšli do ulic minulý týden v pátek.

Organizace Amnesty International v úterý zveřejnila zprávu, podle níž při demonstracích v 21 městech přišlo o život 106 lidí. Teherán to označuje za smyšlený údaj a za původce nepokojů považuje zahraniční síly. Mezi lidmi, kteří byli při demonstracích zatčeni, jsou podle médií lidé s dvojím občanstvím.

"Náš národ vyšel z nepřátelského spiknutí opakovaně jako vítěz a znovu i tentokrát, při těchto nepokojích. Bylo to spiknutí proti národní bezpečnosti, národ zcela zvítězil," řekl Rúhání před členy vlády. O síle Íránců podle něj svědčí vysoká účast na provládních manifestacích. Ve středu na ně v několika městech přišly tisíce lidí. Tajemník nejvyšší bezpečnostní rady Alí Šamchání byl mezi účastníky pochodu v Šahríjáru u Teheránu, kde lidé nesli transparenty s nápisy Smrt Americe a Zklamání pro Izrael.

#IranProtests: More than 100 protesters have been killed according to credible reports received by @amnesty https://t.co/5W4wodD5xm

— Nazanin Boniadi (@NazaninBoniadi) November 19, 2019

Teherán, který čelí kvůli obnoveným americkým sankcím značným ekonomickým potížím, v pátek oznámil zvýšení cen benzinu o 50 procent. Írán přitom pohonné hmoty štědře dotuje.

Od začátku protestů úřady omezily přístup na internet, aby lidem zkomplikovaly možnost organizovat se a šířit informace. Zadrženo bylo podle oficiálních íránských údajů na 1000 lidí. Pět lidí přišlo o život, mezi nimi tři členové bezpečnostních sil. Konzervativní list Kejhán v úterý napsal, že by organizátoři protestů měli dostat trest smrti.

Íránský agentura Fars oznámila, že mezi zadrženými je několik lidí s dvojím občanstvím. Jejich počet bezpečnostní síly neuvedly, ale podle Fars jsou mezi zadrženými lidé s občanstvím německým, afghánským a tureckým. Podle tohoto zdroje prošli výcvikem a dostali peníze na to, aby ničili infrastrukturu a vyvolávali akce občanské nespokojenosti. Měli u sebe speciální vybavení použitelné k sabotážím. Agentura ale své informace nepodložila žádnými důkazy.

Íránské zastoupení při OSN ve svém dnešním prohlášení označilo zprávy o vysokém počtu obětí za "nespolehlivé a spekulativní". "Západní nepodložené obviňování a vymyšlené údaje neotřesou odhodláním vlády činit obezřetná ekonomická rozhodnutí s ohledem na lidská práva, která zahrnují právo klidného protestu," uvedl na twitteru zástupce mise OSN.

Vládní mluvčí podle agentury Mehr prohlásil, že se podařilo zmařit útoky na zařízení ke zpracování plynu v Asalúji na pobřeží Perského zálivu. Útok podle něj plánovali demonstranti.

Související

Hasan Rúhání, íránský prezident

Írán začne naplňovat jadernou dohodu po ukončení amerických sankcí

Írán začne znovu plnit závazky jaderné dohody z roku 2015, pokud Spojené státy zruší sankce proti jeho zemi. Řekl to prezident Hasan Rúhání, který se dnes setkal s irským ministrem zahraničí Simonem Coveneyem, uvedla agentura AP. Conveney působí jako zprostředkovatel pro jadernou dohodu. Sankce proti Íránu obnovila administrativa Donalda Trumpa, která se v roce 2018 z dohody stáhla.

Více souvisejících

Hasan Rúhání Írán Demonstrace v Íránu amnesty international OSN

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy