Smrt Solejmáního podle gardistů povede k osvobození Jeruzaléma

Zabití velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního povede k osvobození Jeruzaléma. Podle íránské agentury Tasním to dnes řekl mluvčí íránských revolučních gard Ramzán Šaríf. Solejmání a vlivný vůdce irácké milice Abú Mahdí Muhandis byli zabiti na příkaz Bílého domu při útoku z dronu 3. ledna.

Solejmání byl na americkém seznamu teroristů, dohlížel na íránský jaderný program a byl považován za architekta strategie takzvaných zástupných válek.

Americkým demokratickým politikům se nicméně nelíbilo, že prezident Donald Trump příkaz k útoku vydal bez konzultace s Kongresem.

"Zbabělý a krutý americký atentát na velitele Solejmáního a Abú Mahdího Muhandise s boží vůlí povede k osvobození Jeruzaléma," uvedl dnes Šaríf.

Od íránské islámské revoluce v roce 1979 Írán odmítá uznat Izrael a podporuje palestinské militantní skupiny. Izrael, USA a Saúdská Arábie naopak dlouhodobě Írán viní, že podporuje terorismus a podněcuje napětí na Blízkém východě. Teherán obvinění odmítá.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci si převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael v roce 1967 obsadil a později anektoval, nárokují jako své hlavní město. Izrael naopak celý Jeruzalém označuje za své nedělitelné hlavní město. Anexi východní části mezinárodní společenství neuznává s tím, že status města by se měl vyřešit jednáním. Trump ale od této tradiční pozice již předloni odstoupil, když do Jeruzaléma z Tel Avivu přesunul americkou ambasádu.

Koncem ledna Trump představil svůj plán pro mír na Blízkém východě, jehož zveřejnění bylo dlouho odkládáno. Šéf Bílého domu při té příležitosti řekl, že plán obsahuje základy pro "realistické dvoustátní řešení", tedy vytvoření palestinského státu po boku Izraele. Dokument sice počítá s vytvořením nezávislého palestinského státu, zároveň však označuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město Izraele a uznává izraelskou svrchovanost nad části Západního břehu Jordánu. Palestinské vedení plán odmítlo.

Související

Více souvisejících

Kásem Solejmání Jeruzalém

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 36 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy