Sýrie čeká druhou vlnu koronaviru, ze stadionu bude nemocnice. Izrael prodloužil uzávěru

Syrská vláda vyčlenila stadion v Damašku pro pacienty s onemocněním covid-19. Podle místních činitelů se tak země připravuje na možnou druhou vlnu nákazy. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Podle informací syrského ministerstva zahraniční se ve vládou kontrolovaných oblastech v bezmála 17milionové zemi od března potvrdila nákaza koronavirem u 4774 lidí a 228 nemocných zemřelo. Odborníci nicméně odhadují, že skutečné počty nemocných jsou mnohanásobně vyšší i kvůli nízké míře testování.

Na stadionu Al-Faihá v Damašku bude podle BBC 120 lůžek pro pacienty s koronavirem, kteří budou potřebovat dodatečný kyslík. Kapacita může být posílena o dalších 100 lůžek.

Britští vědci v září odhadovali, že z různých důvodů, včetně nedostatečného testování, úřady v Damašku informovaly pouze o zlomku mrtvých s covidem-19.

OSN mezitím varovala, že komunitní přenos je v Sýrii vysoký, jelikož ve zhruba 90 procentech případů nebylo možné vypátrat zdroj nákazy. Válkou oslabené syrské zdravotnictví se nyní ocitá pod ještě větším tlakem kvůli nedostatku personálu i osobních ochranných prostředků, zatímco počty nakažených zdravotníků stoupají. Podle srpnového sdělení sdružení syrských lékařů v zemi od začátku pandemie zemřelo přes 60 zdravotníků.

Úřady v opozicí kontrolované severozápadní Sýrii a Kurdy ovládané severovýchodní části země odděleně od začátku pandemie ohlásily 77 úmrtí s koronavirem.

Tento měsíc úřady v oblastech kontrolovaných syrskou vládou informovaly o 527 případech nákazy koronavirem a 26 s ní spojených úmrtí, v září hlásily 1147 infikovaných a 86 mrtvých.

Navzdory špatné humanitární situaci země hlásí výrazně méně mrtvých než okolní státy. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že skutečný rozsah koronavirové krize v Sýrii zkresluje omezená testovací kapacita. Vysoce postavený představitel západní nevládní organizace mezitím podle BBC řekl, že v červenci a srpnu Sýrie zaznamenala bezprecedentní nárůst nemocných a každý den v průměrně umíralo 120 lidí. Podle agentury Reuters tento údaj souhlasí s počtem lidí pohřbených na hřbitově v Damašku, který je vyhrazen obětem covidu-19.

Podle odhadů vědců z Královské univerzity v Londýně bylo v Damašku oficiálně hlášeno pouze 1,25 procenta úmrtí s koronavirem, a od 2. září tak mohlo v hlavním městě zemřít 4380 lidí, o kterých se neinformuje. Vědci dále uvedli, že situace může být ještě horší mimo metropoli.

Syrská státní tisková agentura SANA s odvoláním na vysoce postaveného představitele syrského zdravotnictví Taufíka Hasábu informovala, že vyčlenění stadionu Damašku pacientům s koronavirem je součástí opatření, jejichž cílem je zajistit dostatečné služby v případě dalšího prudkého nárůstu nemocných. V uplynulém týdnu podle Hasáby vzrostly počty nově infikovaných a lze očekávat, že se tempo šíření v zimních měsících zrychlí. Vzhledem k tíživé ekonomické situaci se však zavedení uzávěry jako na jaře v tuto chvíli neočekává.

Izrael prodloužil částečnou uzávěru, protesty se ale konat budou

V sobotu večer se má konat další protest proti premiérovi Benjaminovi Netanjahovi před jeho jeruzalémskou rezidencí. Izrael sice prodloužil částečnou uzávěru, která v minulých týdnech tyto demonstrace znemožnila, ale nouzový stav kvůli šíření koronaviru, který umožňoval zahrnout do omezení i protesty, teď neobnovil.

Proti Netanjahuovi lidé protestují několik týdnů a dnes organizátoři akcí oznámili, že v sobotu večer se bude konat další demonstrace. Vyzvali policisty, aby od rezidence odstranili zátarasy, a stoupence požádali, aby přišli v sobotu ve velkém počtu.

Uzávěra, která měla vypršet v úterý, zahrnovala i omezení nevzdalovat se od domova na víc než kilometr, což se vztahovalo i na demonstranty. Vláda ale nyní oznámila, že nehodlá nouzový stav obnovit, takže pro demonstranty kilometrový limit už neplatí.

Vláda měla původně o uvolnění uzávěry jednat v úterý, ale rozhodnutí odložila na čtvrtek podle vývoje epidemie.

Uzávěra byla vyhlášena v září kvůli rychle rostoucím počtům nově nakažených koronavirem. Do dneška jich Izrael zaznamenal přes 297.000 a s covidem-19 tam zemřelo 2055 lidí.

Parlamentní ústavní výbor dnes schválil prodloužení uzávěry do nového rozhodnutí vlády. Až do nedělní půlnoci mají zůstat zavřené podniky, které neposkytují nezbytné služby, a omezeno zůstane i shromažďování lidí. Výbor ale pozměnil reguli o vzdalování se od domova. Kilometrová hranice se už nebude týkat svatebčanů, kteří tak budou moci odcestovat na svatbu za podmínky, že se oslavovat bude venku za přítomnosti maximálně 20 lidí nebo uvnitř za přítomnosti deseti lidí. V pátek pak přestane platit omezení pro leteckou dopravu a Izraelci budou moci znovu odlétat ze země. K tréninku mohou nově cestovat dál než do vzdálenosti jednoho kilometru i profesionální sportovci.

Ministři se podle listu The Times of Israel mají sejít ve čtvrtek a projednat další postupu uvolňování. Uvažuje se o povolení donáškové služby z restaurací, znovuotevření předškolních zařízení a menších podniků, kde zaměstnanci nepřicházejí do styku s klienty.

Írán hlásí rekordních 279 úmrtí s koronavirem

Írán v posledních 24 hodinách zaznamenal dalších 279 úmrtí s koronavirem, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Rekordní počet mrtvých přitom islámská republika hlásí již potřetí za týden, píše agentura AP. V Íránu, který má přes 80 milionů obyvatel, se od února nákaza koronavirem potvrdila u 513.219 lidí, z nichž se 414.831 zotavilo nebo bylo propuštěno z nemocnice a 29.349 zemřelo.

Za poslední den podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Símy Láríové v Íránu přibylo 4830 nově nakažených, což je také rekord. Z nově nakažených muselo být hospitalizováno 2237 lidí. Ve vážném stavu je nyní 4609 lidí.

Ministr zdravotnictví Saíd Namakí ve státní televizi uvedl, že se od čtvrtka na pět íránských měst budou tři dny vztahovat omezení pohybu. Opatření má platit i v hlavním městě Teheránu, kde se nákaza aktuálně šíří nejrychleji. Zároveň Namakí varoval, že Írán čekají "velmi těžké měsíce".

Od soboty v Teheránu platí povinnost nosit roušku mimo domov. Za porušení nařízení hrozí pokuty. Úřady plánují stejná opatření zavést i v dalších velkých městech.

Írán začal uvolňovat protikoronavirové restrikce v dubnu ve snaze podpořit ekonomiku. Odborníci však opakovaně varovali, že zrušení restrikcí bude znamenat nárůst počtu nemocných. Schopnost země bojovat s koronavirem podle místních úřadů ztěžují americké sankce, které Washington obnovil po svém jednostranném odstoupení od mezinárodní jaderné dohody s Íránem v roce 2018.

Související

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu

Ve čtvrtek provedl Izrael letecké útoky na syrské přístavní město Latakia, jak informovala syrská státní média. Výsledkem těchto útoků bylo několik požárů, přičemž podle Syrského pozorovacího centra pro lidská práva (SOHR) byly útoky zaměřeny na sklady zbraní v Latakii. 

Více souvisejících

Sýrie Írán Izrael Benjamin Netanjahu Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy